Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu makale 22 Aralık 2016 16:55:07 Tarihinde eklenmiştir. 678 Defa Okundu.

Önce Ahlak ve Maneviyat

Aslında bu hayatta olup biten her şeyde aranması gereken yegâne şey önce ahlak ve maneviyattır.

Nasıl olduğunu biraz açmamız gerekirse şöyle devam edelim.
Aslında bizim bunu yaşantımızın her alanında hissetmemiz gerek; Ancak elzem olan birkaç konu var ahlak ve maneviyat eksikliği olunca doğrudan insan ve toplum hayatına etki ediyor.

Yönetimde Ahlak ve Maneviyat
Sevgili dostlar bazı platformlarda yöneticilerin Hz. Peygamber (A.S.)’ın hayatını çok iyi okuması değerlerini amaçlarını ve araçlarını son derece iyi okuması gerek.
Üstelik bunu tek kaynaktan değil birçok kaynaktan farklı kültürler ve farklı âlimlerin yazılarından faydalanması gerek. Çünkü yönetimin içerisine ahlakı yerleştiren yegâne kişi efendimiz (A.S.) idi. Ondan sonra ona en yakın olan sahabeler yine onun izlediği politikaları izleyerek günümüze ve kıyamete kadar ümmetin yöneticilerine örnek teşkil edecek hareketlerde bulundular. Zira Hz. Ömer (r.a.) bir cemaatte bir gün eğilirsem ne yaparsınız diye sorması üzerine karşısındaki bir diğer sahabe “vallahi biz seni kılıcımızla düzeltiriz” diyebildi. Bu gün bizi yöneten her hangi bir yöneticiye eğrilirsen seni kılıcımızla düzeltiriz diyebiliyor muyuz? Nerde! Bunu dediğimiz anda muhtemelen kendimizi hedef tahtasında buluruz ya da gözaltında.
Ama biz yönetimde Hz. Peygamberin (a.s)  Ömer Faruk’un  (r.a) ahlakını ve maneviyatını esas almazsak günden güne zalim oluruz ve sonuç itibari ile kendimiz dışında kimseyi düşünmeyen Nemrutlara dönüşürüz! Allah muhafaza.
 
Ekonomide Ahlak ve Maneviyat
En önemli ikinci başlık ise ekonomik alanda ahlak ve maneviyatın olması, çünkü ekonominin temelinde ahlak olmazsa nereden başlarsan başla nereyi hedeflersen hedefle varacağın yegane adres rant ekonomisi olacaktır bir yerden sonra rant ekonomisi yerini zulüm ekonomisine bırakacak. Zira sadece Amerika’da köpek mamalarına verilen para ile Afrika kıtasının tamamının karnını doyurabilirsiniz.
Avrupa’nın kozmetik ürünlerine verdiği para ile ekonomisi en kötü 20 ülkenin bütün iç ve dış borçlarını sıfırlayabilir ve yaşam standartlarını yükseltebilirsiniz. Bunlar sıradan rakamlar değil! Dünyanın kaderini değiştirebilecek rakamlar; bu yüzden mutlaka ekonominin içerisinde hatta başında ahlak ve maneviyat gelmelidir.
Eğer ekonomide ahlak ve maneviyat ön plana çıkarılırsa kimse kimsenin hakkına göz dikmez dolayısı ile ne aşırı zenginlik nede aşırı fakirlik olmaz. Fakir, düşkün, yetim, dul vs… gibi durumlar sosyal devlet olmanın gereği devlet eli ile kimseye muhtaç ettirilmeden geçimleri sağlanır. İlk başta belirttiğimiz gibi ekonominin içerisinde Ahlak ve Maneviyat olmazsa paraya yön verenler bir yerden sonra parayı cebine değil de kalbine koymaya başlar iste çözülme burada başlar ve kalbine para sevgisi koymuş kimse para kazanma yolunda her şey mubah demeye başlar. Bir yerden sonra paranın esiri olmuş ve son derece tehlikeli bir canavara dönüşmüş zalimler zümresine katılmıştır. Artık istese de para zulmü çarkının içinden çıkamaz! Allah Muhafaza 

Devamını bir sonraki yazımıda ele almaya çalışacağız Allahın izni ile

En derin hürmetlerimle 
Salih ŞİPAK
Etiketler
Yorum Yap