Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 20 Aralık 2016 09:20:24 Tarihinde eklenmiştir. 3518 Defa Okundu.

Rus Büyükelçinin Öldürülmesinden Sonra Dakika Dakika Gelişmeler

Dün Akşam saatlerinde bir fotoğraf sergisinin açılışına katılan Rus Büyükelçi Andrei Karlov Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırıya uğrayan büyükelçinin ölmesinden sonra Ankara Moskova hattında sıcak saatler başladı.

Rus Büyükelçinin Öldürülmesinden Sonra Dakika Dakika Gelişmeler

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un bir polis tarafından vurulması, sadece Türkiye ve Rusya'nın değil dünyanın da bir numaralı gündemi.

09.05 : Rusya lideri Putin, Büyükelçi Karlov'a devlet madalyası sunulması talimatını verdi. Rus lider, "Dışişleri Bakanlığı'ndan, anısının ölümsüzleştirilmesi için Karlov'a devlet madalyası verilmesini istiyorum. Karlov, görevdeyken hayatını kaydetti" dedi.

09.00 : ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul ve Adana'daki konsolosluk binası, bugün kapalı. Twitter üzerinden yapılan açıklamada, vize randevularının yeniden organize edileceği vurgulandı. Büyükelçilik önünde gece saatlerinde silah sesleri duyulmuştu.

08.45 : Anadolu Ajansı, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği önünde güvenlik önlemlerinin artırıldığını bildiriyor. Ajansın geçtiği bir fotoğrafta, binanın önünde TOMA'nın durduğu görülüyor.

08.40 : Rus medya organı Sputnik, suikaste uğrayan Büyükelçi Karlov'u Rus-Türk ilişkilerinde normalleşmenin mimarı olarak gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da, "Türk-Rus ilişkilerindeki krizin aşılması için elinden gelen her şeyi yaptı" dedi.

08.35 : İngiliz The Guardian gazetesi, suikastin Ankara ve Moskova'yı daha da yakınlaştıracağını yazdı. Karlov cinayeti ve 1.Dünya Savaşı'nı tetikleyen Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun veliahttı Arşidük Franz Ferdinand'ın öldürülmesiyle paralellikler kurulduğunu söyleyen gazetenin Dünya Haberleri Editörü Julian Borger, buna karşın Türk ve Rus liderlerin ilişkilere gelebilecek zararı önlemek için hızla harekete geçtiğini belirtiyor.

08.30 : İran’ın Ankara Büyükelçiliği, İstanbul, Erzurum ve Trabzon’daki başkonsoloslukları bugün kapalı. Büyükelçiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "İstanbul, Trabzon ve Erzurum’daki tüm konsolosluklar 20 Aralık’ta (bugün) kapalı olacaktır. Tüm İranlıların bu bölgeleri ziyaretten kaçınmaya çağırıyoruz."

08.20 : Ana muhalefet partisi CHP'nin lideri Kemal Kılıçdaoğlu, Twitter üzerinden bir taziye mesajı yayınladı:

"Haince bir suikast sonucu kaybettiğimiz Büyükelçi Andrey Karlov'un ailesine ve dost Rus halkına taziyelerimi iletiyorum."

07.00 : Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, barış ve insan hayatından yana olanlara da ateş açıldığını söyledi:

"Sadece Rus Büyükelçisine ateş etmediler, yüksek değerler içeren barış ve insan hayatından yana olanlara ateş ettiler.

Andrey Karlov’un silahı konuşmasıydı. Fakat katil başka dilde konuştu ve bu dil Andrey Karlov’un hayatı boyunca değerlerini koruduğu normal insanlar için kabul edilebilir bir dil değildi. Ve kahraman gibi hayatını kaybetti."

04.40 : Ankara'daki ABD Büyükelçiliği binası önünde bir kişi pompalı tüfekle havaya 8-9 el ateş açtı. Silahı paltosunun içine saklayan Şahin S, bina önündeki polisler taarfından gözaltına alındı. İhlas Haber Ajansı, saldırganın polis otosuna bindirilirken "Allah’a yemin ederim. Bizimle oynamayın" diye bağırdığını aktarıyor.
02.15 : ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump, bir taziye mesajı yayınladı:

"Karlov'un ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Bir büyükelçinin öldürülmesi uygar düzenin bir ihlalidir ve evrensel olarak kınanmalıdır."

ÇAVUŞOĞLU: RUSYA İLE BİRLİKTE ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

01.50 : Moskova'da Rus basınına konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırının arkasında kimin olduğunu bulmak için Rusya ile birlikte çalışacaklarını söyledi:

"Herkes bu alçakça saldırının hedefinin ne olduğunu çok iyi görüyor, biliyor. Öylesine alçak bir saldırı ki sırtından kalleşçe büyükelçi vuruluyor ve vefat  ediyor. Biz bu alçak saldırının ilişkilerimize zarar vermesine müsaade  etmeyeceğiz.

Ayrıca bu saldırı, Rusya ve Türkiye arasında özellikle Suriye'de ateşkesin sağlanması, sivil insanların kurtarılması ve insani yardımların ulaştırılması, Suriye'de siyasi bir çözüm için iki ülke arasında oluşan iş birliğini de hedef almıştır ama biz Türkiye ve Rusya olarak buna müsaade etmeyeceğiz ve bu süreci devam ettireceğiz, iş birliğimizi daha da güçlendireceğiz. Özellikle de terör örgütlerine karşı dayanışmamızı ve iş birliğimizi daha da artırarak devam ettireceğiz.

Bu saldırı ile ilgili soruşturmanın birlikte yürütülmesi konusunda Sayın Putin'in önerisine Sayın Cumhurbaşkanımız hemen olumlu cevap verdi. Rus uzmanlar da Türkiye'ye doğru yola çıkacaklar. Oluşturacağımız ortak heyetle bunu birlikte soruşturacağız ve ortaya çıkaracağız."

00.35 : Polis Mevlüt Mert Altıntaş'ın Ankara Keçiören'de bulunan evindeki arama sona erdi, daire mühürlendi.

00.30 : Saldırı Birleşmiş ABD'den Azerbaycan'a, Birleşmiş Milletler'den İran'a birçok ülke tarafından kınandı.

00.00 : Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, dün akşam bir fotoğraf sergisinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Büyükelçiye suikast düzenleyen polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş, sanat galerisine düzenlenen operasyonla öldürüldü. Suikastin duyulmasıyla iki ülkeden de peş peşe açıklamalar geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin, saldırının bir 'provokasyon' olduğunun altını kalın bir şekilde çizdiler. Bugün Moskova'da gerçekleşecek Türkiye, Rusya ve İran üçlü zirvesi iptal edilmedi, üç ülkenin dışişleri bakanları Suriye ve Halep'i masaya yatıracak.

Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.