Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 19 Aralık 2016 14:23:30 Tarihinde eklenmiştir. 7601 Defa Okundu.

Urfalı Kadınlardan Büyükşehir Belediyesine Çağrı

İstanbul ve Eskişehir'de uygulanan şehir içi ulaşımı sağlayan belediye otobüslerinin gece saat 22:00 itibari ile sadece duraklar değil de ulaşmak istedikleri noktalara en yakın yerlerde otobüsten inmelerine imkan tanıyan uygulamanın Şanlıurfa için görüşülmesi ve böylesine bir imkanın Şanlıurfa'lı kadınlara tanınması için Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'ye Çağrıda Bulundu.

Urfalı Kadınlardan Büyükşehir Belediyesine Çağrı

Eskişehir ve İstanbul ve İzmir’de başlatılan kadınların akşam 22.00’den sonra belediye otobüsünden gidecekleri yere en yakın noktada inmelerini sağlayan uygulama, Şanlıurfalı kadınların da ilgisini çekti. Kadınlar, Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulunarak, kentte bu uygulamanın başlatılmasını talep etti.

Eskişehir’de yaklaşık 6 ay önce kadınlara yönelik şiddet ve tecavüz olaylarına karşı belediye otobüslerinde kadınların saat 22.00’den sonra istedikleri yerde indirilmesi uygulamasına başlandı. Eskişehir ardından uygulama İstanbul’a sıçradı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz günlerde bir CHP’li üye, belediye otobüslerinde kadın yolcuların saat 22.00’den sonra istedikleri yerde iniş yapmalarına olanak sağlanmasıyla ilgili bir önerge verdi.Önergede, “İETT otobüslerini kullanan kadın yolcuların belirli bir saat diliminden sonra istedikleri noktada iniş yapabilmeleri, varacakları noktaya daha yakın mesafede inmelerinin, kadını sokakta şiddete maruz kalma olasılığını düşüreceğini düşünmekteyiz” ifadelerine yer verildi.Önerge tüm partilerin desteğiyle oybirliği ile Başkanlığa havale edildi. Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu uygulamaya başlanması talimatı verdi. Uygulama, İstanbul’daki kadınlar için büyük bir kolaylık sağladı.

Nihat Çiftçi ve Meclis üyelerine çağrı

Eskişehir’in ardından İstanbul ve İzmir’de başlanan kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık içeren bu uygulamada gözler şimdi de Şanlıurfa’ya çevrildi. Urfalı kadınlar, İstanbul ve Eskişehir’de kadınlara uygulanan pozitif ayrımcılığın kendilerine de uygulanması istedi. Günün belirli bir saatinden itibaren evlerine ya da gidecekleri yere en yakın mesafede otobüsten inmek isteyen kadınlar Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Meclis Üyelerine çağrıda bulundu.

Endişe duyuyordum

Konuyla ilgili konuşan Hemşire Ayşe Polat, Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamayı başlatarak Güneydoğu’daki diğer illere öncülük yapmasını istediklerini söyledi.Polat,  “Evim durağa uzak. Karanlık sokaklardan geçmek zorunda kalıyordum. Endişe duyuyordum.Tecavüz olaylarının arttığı bir dönemde böyle bir uygulama güzel olur” dedi.Ev hanımı Hatice Güzelsel ise, “Bazı duraklar arasındaki mesafe çok uzak. Kadınların  özellikle bu dönemde korkuları yüksek. Sessiz yerde yürüsek tecavüz korkusu, kalabalık yerde yürüsek bomba korkusu yaşıyoruz. Bu yüzden belediye otobüslerinde saat 22.00’den sonra istediğimiz yerde iniş yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör Ramazan Cengiz

 
Etiketler
Yorum Yap
Şanlıurfa
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Nedeni henüz öğrenilmeyen çatışma; görgü tanıklarının ifadesine göre elinde pompalı tüfekle ateş eden bir kişi daha sonra arkadan gelen ve plakası tespit edilemeyen bir motosiklete binerek bölgeden uzaklaştı Olayda kurşunların hedefi olan 3 kişi yaralandı
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği proje ile çöp toplama tesisinde ortaya çıkan metan gazı ile yaklaşık 40 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiliyor.
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Aralığın başlarında önce göz altına alınan ardından tutuklanarak ceza evine gönderilen Halfeti belediye başkanı Mustafa Bayram'ın yerine vekaleten kaymakam Şeref Albayrak görevlendirildi
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından yapılması planlanan Siyer Sınavı için Şanlıurfa Harran Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü Stant açarak başvuruları kabul etti.
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Şanlıurfa'da bir ihbarı değerlendiren polis bir akaryakıt tankerini durdurdu tankerde yapılan aramada 42 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir mecliste Dilek Öcalan ile birlikte yaptığı basın toplantısında "adalet bir gün mutlaka ama mutlaka her kese lazım olacak" diye konuştu.
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Düzenlenen sempozyuma çok sayıda akademisyen uzman ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Bir panel düzenleyen Harran Üniversitesi sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram hizmetleri bölümü söz konusu hizmet sektöründe gerek aşçı gerek salon personeli olsun sektörün en iyilerini bir araya getirerek bir panel düzenledi.
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde avlanmaya giden 2 kardeş düştükleri buz kaplı gölette donarak hayatını kaybetti.
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Şanlıurfa merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde Haliliye Belediyesi temizlik personeli Ali Şiltak'ı kafenin önündeki çöpleri toplamadığı gerekçesiyle Sopalarla dövdüler.
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, bölgede neredeyse bitme noktasına gelen hayvancılığın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde park halinde olan bir pikap kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi.