Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 16 Aralık 2016 16:41:05 Tarihinde eklenmiştir. 1929 Defa Okundu.

Yeni Cezaevi Yolu Tehlike Saçıyor; Mahkum Yakınları Mağdur

Şanlıurfa’da geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başlayan Şanlıurfa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünün önünden geçen yolda kavşağın bulunmaması, yakınlarını ziyarete gelen insanların hayatını tehlikeye atıyor.

Yeni Cezaevi Yolu Tehlike Saçıyor; Mahkum Yakınları Mağdur

Şanlıurfa-Diyarbakır E-5 Karayolu üzerinde geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başlayan Şanlıurfa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünün önünde kavşağın bulunmaması hem cezaevi ziyaretçilerinin hem de yolcu taşıyan minibüs şoförlerinin hayatını tehlikeye atıyor.

Cezaevine en yakın kavşağın yaklaşık 600 metre uzak bir mesafede olmasından dolayı cezaevindeki yakınlarını ziyarete gelen insanlar, karşıdan karşıya geçmek için yolun kenarında bulunan demir bariyerleri aşmak zorunda kalıyor. Cezaevi görüşüne yetişme telaşı içinde olan ziyaretçilerin kimi bariyerlerin üzerinden atlarken yaşlı ve hasta olanların ise altından geçmeye çalıştığı görüldü.

Bariyerleri aşamayan birçok ziyaretçinin de yaklaşık yarım kilometre mesafedeki kavşağı yaya yürümek zorunda kalıyor.  Araçların hızla ilerlediği yolda birçok insan kaza yapma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Cezaevi görüşüne gelen ziyaretçileri cezaevi önünde indirmek zorunda kaldıkları için aynı tehlikeyi yaşadıklarını belirten yolcu minibüsü şoförleri, konu hakkında İLKHA’ya konuştu.

Yetkililere durumu bildirmelerine rağmen bu konuda herhangi bir gelişme olmadığını belirten Hilvan Şoförler Kooperatifi Başkanı Hasan Özbey, ”Cezaevinin karşısında yolcuları indirdiğimizde çok büyük bir riskle karşılaşıyoruz. Geçenlerde yolcularımdan biri bayandı, onu cezaevinde indirdim. Bayan kilolu olduğu için ne bariyerlerin altından ne de üstünden geçebildi. O kadın ağlayarak cezaevine yaklaşık bir kilometre uzakta olan kavşaktan dönmek zorunda kaldı. Biz yetkililerden cezaevinin karşısında bir kavşak yapılmasını istiyoruz. İlçedeki yetkilere de bunu söyledik. Gerek Kaymakam gerek Belediye Başkanına söyledik ama henüz bir çalışma yok. Cezaevi açıldığından beri bu tehlike devam ediyor. Yetkililerden acilen buraya kırmızı ışık levhaları veya durak yapmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

“Dörtlü sinyalleri yakmama rağmen az kaldı araba çarpıyordu”

Yetkililerden bu konuda çözüm beklediklerini belirten minibüs şoförü Rıdvan Bayuk da, ”Cezaevinin karşısında bir kavşağın olmaması başlı başına bir sıkıntıdır. Cezaevine gelen yaşlılar ve özürlüler karşı tarafa geçmek için bayağı bir zorluk çekiyorlar. Yetkililerden orası için acilen gereken ne varsa yapılmasını istiyoruz. Bundan bir ay önce bir kadın ile çocuğunu orada indirdim, dörtlü sinyalleri yakmama rağmen az kaldı araba bana çarpıyordu. İlgili yetkililerin bu konuya duyarlı olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Yolcular bariyerlerin altından geçmek zorunda kalıyorlar”

İndirdikleri birçok yolcunun bariyerleri aşarak karşıya geçtiklerini, bunun da kaza riskini beraberinde getirdiğini ifade eden Şevket Baytuk, yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmasını istediğini söyledi.

Baytuk, ”Ben Şanlıurfa’dan Cezaevine yolcu getirirken yolcuların çok zorluk çektiğini görüyorum. Her an tehlike ile karşı karşıyalar, bu da bizi rahatsız ediyor.  Özellikle cezaevine gelen bayanların bazen yaklaşık 600 metre uzaklıkta olan kavşaktan dönmeleri gerekiyor. Cezaevinin karşısında yolcuları indirdiğimiz zaman bariyerlerin altından geçmek zorunda kalıyorlar. Orada dolmuşların durması için mutlaka ya bir cep durağın ya da kavşağın yapılması veya bariyerlerden geçit verilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

“İlla ki birilerinin o yolda karşıdan karşıya geçerken ölmesi mi lazım?”  

Duruma sosyal medya üzerinde tepki gösteren Avukat Ömer Sinikan, şunları dile getirdi:

“Şanlıurfa -Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan Şanlıurfa T Tipi Cezaevine yakınlarını ziyarete giden vatandaşlar, karayolunda karşıya geçebilmek için herhangi bir yaya geçidi olmadığı gibi, dolmuşların yolcu indirebileceği bir cep de yok. İnsanlar o metal orta refüjlerin üzerinden atlamak zorunda kalıyor, yaşlı, hasta ve çocuklu kadınların yaşadığı eziyeti tahmin edin artık. Yolcular vızır vızır geçen arabaların, tırların yolu üstünde indiriliyor. Her gün onlarca ve belki yüzlerce insan Şanlıurfa içinden ve dışından gelerek o cezaevine gidiyor ve arabaları olmadığı için dolmuşa, otobüse binmek zorunda kalıyor. İlla ki birilerinin o yolda karşıdan karşıya geçerken ezilmesi/ölmesi mi lazım tedbir almak için?” 

Editör Mehmet Yakan
Etiketler
Yorum Yap
Şanlıurfa
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Nedeni henüz öğrenilmeyen çatışma; görgü tanıklarının ifadesine göre elinde pompalı tüfekle ateş eden bir kişi daha sonra arkadan gelen ve plakası tespit edilemeyen bir motosiklete binerek bölgeden uzaklaştı Olayda kurşunların hedefi olan 3 kişi yaralandı
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği proje ile çöp toplama tesisinde ortaya çıkan metan gazı ile yaklaşık 40 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiliyor.
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Aralığın başlarında önce göz altına alınan ardından tutuklanarak ceza evine gönderilen Halfeti belediye başkanı Mustafa Bayram'ın yerine vekaleten kaymakam Şeref Albayrak görevlendirildi
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından yapılması planlanan Siyer Sınavı için Şanlıurfa Harran Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü Stant açarak başvuruları kabul etti.
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Şanlıurfa'da bir ihbarı değerlendiren polis bir akaryakıt tankerini durdurdu tankerde yapılan aramada 42 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir mecliste Dilek Öcalan ile birlikte yaptığı basın toplantısında "adalet bir gün mutlaka ama mutlaka her kese lazım olacak" diye konuştu.
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Düzenlenen sempozyuma çok sayıda akademisyen uzman ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Bir panel düzenleyen Harran Üniversitesi sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram hizmetleri bölümü söz konusu hizmet sektöründe gerek aşçı gerek salon personeli olsun sektörün en iyilerini bir araya getirerek bir panel düzenledi.
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde avlanmaya giden 2 kardeş düştükleri buz kaplı gölette donarak hayatını kaybetti.
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Şanlıurfa merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde Haliliye Belediyesi temizlik personeli Ali Şiltak'ı kafenin önündeki çöpleri toplamadığı gerekçesiyle Sopalarla dövdüler.
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, bölgede neredeyse bitme noktasına gelen hayvancılığın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde park halinde olan bir pikap kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi.