Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 15 Aralık 2016 13:53:13 Tarihinde eklenmiştir. 566 Defa Okundu.

Mavi Marmara Şehidinin Oğlu Yusuf Bilgen Bu dava Düşürülmez, Düşürülemez

Mavi Marmara davasının ilk etapta olumlu yürüdüğünü ancak daha sonradan davanın seyrinin değiştirilerek düşürüldüğünü söyleyen şehit aileleri, Gazze’ye yönelik ablukanın tam olarak kalkıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ettiler.

Mavi Marmara Şehidinin Oğlu Yusuf Bilgen Bu dava Düşürülmez, Düşürülemez

Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine Siyonist İsrail askerleri tarafından düzenlenen saldırı sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin davanın düşürülmesine tepki gösteren Mavi Marmara şehitlerinden İbrahim Bilgen’in oğlu Yusuf Bilgen, kararın kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine Siyonist İsrail askerlerinin gerçekleştirdiği ve 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin davanın düşürülmesine geçtiğimiz günlerde karar verildi. Karara tepki gösteren Mavi Marmara şehitlerinin aileleri, Gazze’ye yönelik ablukanın tam olarak kalkıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ettiler.

Mavi Marmara şehitlerinden İbrahim Bilgen’in oğlu Yusuf Bilgen, babasının kabri başında İLKHA’ya yaptığı açıklamada davanın düşürülmesini değerlendirdi. Bilgen, Mavi Marmara davasının, kendi açılarından ve ümmet açısından asla düşmediğini ve düşmeyeceğini dile getirdi.

Yaşanan olayın başından beri şehit aileleri olarak herhangi bir tazminat taleplerinin olmadığını söyleyen Bilgen, asıl amaçlarının Gazze’deki ablukanın kaldırılması katliamı gerçekleştirenlerin cezalandırılması olduğunu belirtti.

Davanın takipçileri olacaklarını vurgulayan Bilgen, “Bu davanın düşürülmesi, ‘Türkiye vatandaşları öldürülüp, sonra Adalet Bakanlığı’na para gönderilerek bu işten sıyrılabilir’, anlamına geliyor. Bu da bizim kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Mutlaka, bu zulmü yapanlar karşılığını bulmalıdır. Olayın tazminata indirgenmesi de çok kabul edilecek bir durum değil. En başından beri tazminatın derdinde olmadığımızı sürekli olarak kamuoyunda dile getiriyorduk.” dedi.

Amaçları, Gazze ablukasının kaldırılması, Filistin halkının özgürleştirilmesi olduğunu dile getiren Bilgen, bu doğrultuda bir sonuç çıkmasını arzuladıklarını, fakat çıkan sonucun kendilerini yaraladığını kaydetti.

“İstediğimiz doğrudan oradaki kardeşlerimize istediğimiz yardımları ulaştırabilmemizdi”

Bilgen, “Abluka kalkmış olsaydı,  Filistin’deki kardeşlerimiz rahata kavuşurdu ve bu bizim için yeterli olurdu. Ama baktığımız zaman tam tersi bir durum söz konusu. Tazminat adı altına adeta bize rüşvet veriyorlar. Abluka, sözde kaldırılıyormuş! Ablukanın sözde kaldırılmış olması bizi en fazla etkileyen olay oldu. Şimdi gitmek isteyen gidemeyecek. Devletin seçtiği gemiler, İsrail limanlarına uğrayıp, ancak öyle götürebilecek.  Oysa bizim istediğimiz bu değildi.  Bizim istediğimiz doğrudan oradaki kardeşlerimize istediğimiz yardımları ulaştırabilmemizdi. Şehitlerimizin de temennisi ve amacı buydu. Fakat şimdiki anlaşma bunu sağlayamadı. Bu açıdan baktığınız zaman bizim için bir başarı değil. Maalesef böyle gelişti. İnşallah bundan sonra daha farklı gelişir.” diye konuştu.

Bilgen, Mavi Marmara davasını ilk başta olumlu bir seyirde olduğunu ifade ederek, dava süreciyle alakalı şunları söyledi: “Bilindiği gibi hakkımızı arama yoluna gittik. Hem Türkiye’de hem de uluslararasında çeşitli davalar açıldı.  Bunların bir kısmında İsrail ceza aldı. Türkiye’deki mahkemeler de ilk etapta olumlu yürüdü. Tutuklama kararları çıktı. Ama sonrasında ne olduysa bizim de bilmediğimiz bazı nedenlerden dolayı bu tutuklama kararı için çıkarılan kırmızı bülten kararı, gerekli mercilere gönderilmedi. Dışişleri Bakanlığı tarafından bir oyalama söz konusu oldu. Sonrasında bu anlaşma metni karşımıza çıktı ve son olarak da bu anlaşmaya bağlı olarak yürütülen dava düşürüldü.”

“Bu davanın (Mavi Marmara) düşürülmesi bizi derinden yaraladı” diyen Bilgen, “Ama şunu da belirtmek isterim ki bu dava, bizim mahkemelere bağlı bir dava değil. Gönül isterdi ki, mahkemelerimizde bizim gönlümüzdekine paralel bir karar versin. Maalesef olmadı. Bu dava devam edecektir. Bizler, halkımızla beraber bu davayı yürütmek için elimizden geldiğince çalışacağız. Her şeye rağmen kanaatimce bu sonuç hiç olumlu değil.” şeklinde konuştu.

Bilgen, son olarak davanın düşürülmesine karşın gerekli mercilere itirazların yapıldığını ancak bundan da olumlu bir sonuç beklemediklerini sözlerine ekledi. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.