Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 13 Aralık 2016 10:40:51 Tarihinde eklenmiştir. 343 Defa Okundu.

Artık Anne ve Anne Adaylarınında Bir Üniversitesi Var

Bingöl Belediyesi ve Bingöl Üniversitesi işbirliğinde, anne ve anne adaylarını birçok konuda bilinçlendirmeyi amaçlayan ‘Anne Üniversitesi’ projesi, yapılan açılış programıyla hayata geçirildi.

Artık Anne ve Anne Adaylarınında Bir Üniversitesi Var

Annelerin kendini tanıması, geliştirmesi ve bu yolla çocuklarını daha bilinçli bir şekilde eğitmesine yardımcı olmak amacıyla Bingöl Üniversitesi işbirliğinde ‘Anne Üniversitesi’ projesi hayata geçirildi.

Bingöl Üniversitesi kongre merkezinde yapılan “Anne Üniversitesi” açılış programında konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, toplumun ve ailenin temelini annelerin ve kadınların oluşturduğunu söyledi.

Annelerin, kendi üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirmeleri ve onlara hak ettiği değerin verilmesi halinde toplum çok daha güçlü ve iyi nesiller oluşturma imkanının olacağına dikkat çeken Çapak, “Ayrıca bu noktada bir takım eksiklerimizin olduğunu ifade etmek gerekir. Annelerin hak ettiği değeri toplum tarafından verilmediğini düşünüyorum.” dedi.

“Cennet annelerin ayağının altındadır”

“Cennet annelerin ayağının altındadır” hadisini hatırlatan Çapak,  “Aile içindeki huzur anneden geçer. Şehirdeki, toplum içindeki huzur da yine annelerden geçer diye düşünüyorum. Ondan dolayı bu tür programlar, daha nitelikli nesillerin yetiştirilmesi, gençlerimizin daha değerli bir şekilde yetiştirilmesi, onların maneviyatı hakkında farkındalıklar oluşturması açısından önemlidir. Bundan sonraki süreçte başkanımızla birlikte onların da ön gördüğü bize de önerebilecekleri bütün programlarda var olduğumuzu ve bizim elimizden gelen ne ise onu da mutlulukla yapabileceğimizi ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Anne ve anne adaylarının program süresi boyunca öğrendiklerini yaşama aktarmalarının önemli olduğunu söyleyen Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise,” Ben, 3-4 aylıkken babası ölmüş biriyim. Bir annenin yetiştirmesiyim. O yüzden de anneliğin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Anne hem annelik hem babalık yapar ama baba, annenin boşluğunu dolduramaz. Bizzat onu yaşamış biri olarak konuşuyorum. Hakikaten anne, eğitimli ise belli bir donanımı, tecrübesi varsa baba olsa da olmasa da anne çocuğunu çok güzel bir seviyeye getirebilir.  Sağlam bir nesiller yetiştirebilirler. Biz babanın eksikliğini evde hissetsek de annenin eksikliğini hiçbir zaman hissetmedik.” dedi.

“Karanlığı dağıtacak en etkili etmenin Anne kadın olduğunu unutmamak gerekir”

“Anne Üniversitesi” programına konuşmacı olarak katılan Bingöl Üniversitesi Genel Sekreteri Sosyolog Doç. Dr. Abdullah Taşkeser de toplumda bir çok karamsar tabloyla karşılaşıldığını ve bu karamsar tabloyu dağıtacak en önemli etmenin kadın olduğuna vurgu yaptı.

 “Türkiye’de sağlıklı bir eğitim evrensel olarak verilmiyor”

Taşkeser konuşmasında şunları söyledi: “Bütün dünyada olduğu gibi ağırlıklı olarak Türkiye’de en sorunlu en problemli kurum eğitim kurumudur. Türkiye’de sağlıklı bir eğitim, evrensel olarak verilmiyor. Ağırlıklı olarak devletin kuruluş paradigması ideolojik temellere oturtulmuş ve ağırlıklı olarak da erkek egemen, ataerkil, pederşahi bir kültürle yetişen erkekler, bütün yetki ve hakkı kendisinde görüyor. Kadını sadece kendisine yardımcı bir obje olarak algılıyorlar. Bu da sorunlardan bir tanesi… Günlük konuşmalarımızda romantik, ezber bir fikir, düşünceden öteye gidemiyoruz. Eğer siz, sağlıklı bir toplum yapmak istiyorsanız kadının toplum hayatındaki işlevselliği, değerli, kıymetli, eli öpülesice pek çok varlığı, ön plana çıkması gerektiğini unutmamak gerekir.”

Eğitimler 8 hafta sürecek

Öte yandan projeyle, Anne Üniversitesi’nde anne ve anne adaylarına, Bingöl Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından, insan ilişkileri ve iletişim, aile içi iletişimsizlik ve kadına yönelik şiddetin nedenleri, ailenin eğitimdeki rolü, kadının yasal hakları, kadın sağlığı konusunda bilinmesi gerekenler, çocuk gelişimi konusunda temel bilgiler, değerler eğitimi, kitle iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri eğitimi verilecek.

8 hafta boyunca Cumartesi günleri 10.00-15.30 saatleri arasında verilecek eğitimin ardından katılımcılara, Bingöl Üniversitesi ve Bingöl Belediyesi onaylı sertifika verilecek.

Katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyeceği öğrenilirken kırtasiye malzemeleri, çay kahve gibi ikramlar da Bingöl Belediyesi tarafından karşılanacak. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.