Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 10 Aralık 2016 11:42:42 Tarihinde eklenmiştir. 420 Defa Okundu.

Mavi Marmara Tazminat Davası Değil

Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail askerleri tarafından 31 Mayıs 2010’da düzenlenen ve 10 kişinin katledildiği, onlarca kişinin de yaralandığı saldırıyla ilgili 15. duruşma Çağlayan Adliyesinde görüldü.

Mavi Marmara Tazminat Davası Değil

7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz ve Erdal Elibüyük ile sivil toplum kuruluşları, avukatlar, mağdurlar, saldırıda katledilenlerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Duruşmayı yakından takip eden HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Yavuz ve Elibüyük, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Söz konusu davanın tazminat davası olmadığına dikkat çeken Yavuz, davanın düşürülmesini hukuki ve insani açıdan uygun bulmadıklarını söyledi.

Yavuz, “Geçtiğimiz duruşmayı genel başkanımızla takip etmiştik. Orada hem avukatların esasa ilişkin itirazları vardı, hem de aynı zamanda mahkeme savcısının siyonist işgalci İsrail ile Türkiye arasındaki antlaşmayı gerekçe göstererek davanın düşürülmesine dair mütalaası. Mahkeme heyeti öyle görünüyor ki avukatların da dile getirdiği gibi bu mahkemenin düşürülmesine odaklanmışlar. Avukatların da buna yönelik haklı itirazları var. Bizler de HÜDA PAR olarak takip ediyoruz. Normalde bu dava bir ceza davası, tazminat davası değil. Mahkemenin Türkiye ile İsrail arasında varılan antlaşma sonucu davayı düşürmek istemesini hem hukuki hem insani hem de İslami açıdan doğru bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz.” dedi.

“Siyonist İsrail’in bu saldırısı insanlık suçudur”

Mavi Marmara davasına ve mağdur ailelere sahip çıkanlarla beraber olduklarını dile getiren Yavuz, sözlerine şöyle devam etti:

“Uluslararası sularda masum bir amacı gerçekleştirmek üzere yola çıkan ve yüzlerce aktivist tarafından gerçekleştirilen bir eylemin Siyonist işgalci terör rejimi tarafından kan dökülerek sonuçlandırılması, on insanın şehit edilmesi, yüzlerce insanın özgürlüğünden mahrum edilmesi ve bir o kadarının da yaralanmasının insanlıkla alakalı olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla biz bu saldırıyı insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak değerlendiriyoruz. Bu davayı destekleyen ve şehitlerin yanında yer alanlarla beraber olduğumuzu ifade ediyoruz.”

“Müslümanlar mücadelelerini Mescid-i Aksa etrafında yükseltmeli”

Yavuz, Mavi Marmara saldırısında katledilenleri asla unutmayacaklarını sözlerine ekleyerek, “Bu dava neyle neticelenirse neticelensin, Mavi Marmara davası ve şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı ve sahip çıkacağımızı söylüyoruz. Uluslararası bir antlaşma gerekçe gösterilerek bu davanın düşürülmesinin hem maşeri vicdanda hem bütün Müslümanların nezdinde bir meşruiyetinin olmadığını söylüyoruz. Bu davayı sahiplendiği için kovuşturma ve soruşturmalara, fiziki takiplere uğramış, bunun neticesinde FETÖ yargıçları ve savcıları tarafından cezaevine atılmış kardeşlerimiz var. Bütün İslami çevreler kendi enerjilerini ve mücadele azimlerini Mescid-i Aksa etrafında yükseltmeliler.” ifadelerini kullandı.

“Şehitlerin kemikleri sızlamıştır”

HÜDA PAR Genel Başkanı Erdal Elibüyük ise “Yargılama süresince içerdeki hukuksuzlukları hukukçular değerlendirir ama biz siyasi olarak değerlendirme yapacak olursak bu dava bir siyasi çıkara dönüşmüştür. Aslında İsrail ile Türkiye arasında yapılan bu antlaşma neticesinde Türkiye’ye verilen bu lütuf parası tazminat da değil. Ambargonun kalkmaması nihayetinde Ankara ile Kudüs arasında yapılan bu antlaşmanın, İsrail’in halk nezdinde olmayan meşrutiyetini kazandırmanın bir başka yanlışı olmuştur. Bu davanın bu şekilde sonuçlanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Şehitlerin adeta kemikleri sızlamıştır. Verilen bunca mücadelenin siyasi menfaatler üzerine bu şekilde sonuçlanması üzücüdür. Gördüğümüz kadarıyla içeride mahkeme değil adeta bir tiyatro oynanıyor.” şeklinde konuştu. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.