Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 09 Aralık 2016 14:05:25 Tarihinde eklenmiştir. 361 Defa Okundu.

ŞUSİAD Yargı Reformu ve Yargıda Kalite İçin Bir Araya Geldi

Şanlıurfa Sanayici ve İş Adamları Derneği bir otelde "Yargı reformu hedefi olarak yargı hizmetlerinde kalite ve kalite unsurları" adı altında bir toplantı düzenledi. Toplantıya TÜSİAD Yargı Reformu Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Gün, iş adamları ve avukatlar katıldı.

ŞUSİAD Yargı Reformu ve Yargıda Kalite İçin Bir Araya Geldi

Şanlıurfa Sanayici İş Adamları Derneği ev sahipliğinde “Yargı Reformu Hedefi Olarak Yargı Hizmetlerinde Kalite ve Kalite Unsurları” konulu toplantı düzenlendi.Toplantıda konuşan Başkan Salih Gök, Hukuk devleti ve hukuk güvenliği ilkelerinin hayata geçirilmesi adına yargılamanın hızlı olmasının, ayrıca adil ve istikrarlı bir yargıya kavuşturulması şarttır” dedi.

 

Bir otelde düzenlenen toplantıya, TÜSİAD Yargı Reformu Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Gün, iş adamları ve avukatlar katıldı. Toplantıda konuşan Şanlıurfa Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Salih Gök, 1993 yılında kurulan ŞUSİAD’ın bölgenin önde gelen bağımsız ve gönüllü iş dünyası temsil örgütü olduğunu söyledi.Gök, iş dünyasının bağımsız ve gönüllü örgütlenmesini ve katılımcılığının artmasını, hem demokrasiler için vazgeçilmezliği, hem de kalkınmaya sağlayacağı katkı açısından çok önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Adil ve istikrarlı yargı şart

Başkan Gök, “Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, odalar ile koordineli olarak çalışacak, gerek ekonomik gerekse sosyal konularda sürekli işbirliği içerisinde birlikte hareket edecek bir yapı oluşturulmasını temenni ediyoruz.Hizmet süremiz boyunca demokratik, insani değerlere ve kent dokusuna önem veren, sorunların çözümünde karşılıklı iş birliği ve istişareyi ilke edinecek, ilerici ve modern yöntemlerin çalışmalarına ışık tuttuğu bir STK olmaya devam edeceğiz.Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenmekte olan “Yargı Reformu Hedefi Olarak Yargı Hizmetlerinde Kalite ve Kalite Unsurları” yuvarlak masa toplantılarının dördüncüsünü burada Şanlıurfa’da düzenlemekte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.Bir ülkenin ekonomik gelişmesinin ve bireylerin kaliteli yaşamının çağdaş, demokratik bir hukuk devleti olmadan sağlanamayacağını ifade etmek isterim. Hukuk devleti ve hukuk güvenliği ilkelerinin hayata geçirilmesi adına yargılamanın hızlı olmasının, ayrıca adil ve istikrarlı bir yargıya kavuşturulması da şarttır.Yargının evrensel ilkelerine eksiksiz uyan bir yargı sistemi geliştirmek, devlet olmanın hayati unsurudur. Söz konusu bu temel ilkelerin; bağımsızlık, tarafsızlık, hesap verebilirlik-şeffaflık, bütünlük, öngörülebilirlik-kesinlik-belirlilik, yeterlilik mesleğe yaraşır tutum,davranış ve verimlilik olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Arabuluculuk yaygınlaşmalı

Yargının demokratik toplumlarda önemli işlevlerinin olduğunu ifade eden Başkan Salih Gök,şöyle konuştu: “Ülkede hukukun üstünlüğü ve adaletin sağlanması yine yargının işlevi ve görevidir.Yargı hiç bir sebeple adaleti gerçekleştirme görevinden ödün veremez , yargı bireysel hak ve özgürlüklerin teminatıdır. O bakımdan yargı, devletle toplum ve birey arasında uyumu, uzlaşmayı ve huzuru sağlar.Biz ancak hukuk sayesinde uluslararası alanda rekabet edebiliriz. Öte yandan yargının toplumun ihtiyacına uygun hizmet vermesi ve kendini bu ihtiyaçlara göre düzenlemesi de gerekmektedir. Yargı alanında iş dünyasının karşı karşıya kaldığı en önemli problemler arasında İş davalarına mahkemelerin bakışı geliyor. Söz konusu olan bir iş davası olduğunda, kimi zaman haklı olduğuna bakılmaksızın iş insanlarımız kaybeden tarafta yer alıyor.İş Hukukunda “İşçi Lehine Yorum İlkesi’nin” uygulanması genel olarak iş insanlarının davalarda kaybeden taraf olmalarına neden oluyor.Burada en başta gelen çözüm girişimi; İş Davalarında zorunlu arabuluculuk sisteminin getirilmesi olarak ön plana çıkıyor. Bunun önemli bir test olacağına inanıyoruz. Arabuluculuk başarılı olursa tüm yargı süreçlerinde yaygınlaştırılabilir. Söz konusu olan ticaret davaları olduğunda ise Adaletin gecikmesi en büyük sıkıntımız. Hızlı olmak adına adaletten ödün verilmesini asla istemiyoruz. Ancak bu konuda bir denge kurulması ihtiyacı ile karşı karşıyayız.Özellikle zamanla yarışan, vakit kaybettikçe değer kaybı yaşayan, rekabet gücü kaybı yaşayan iş insanlarımız için adaletin hızlı gelişmesi her şeyin ötesinde önem taşıyor. Kaliteli ve makul sürede sonuçlanan bir yargı devletin en büyük yükümlülüğüdür. Bu amaçla liyakat ilkesinden de asla ödün verilmeden, yargı sisteminde görevli personel sayıları artırılmalıdır. Bu alanda da ticari davalarda tahkim yolunun özendirilmesi de önemli bir imkan yaratıyor.Söz konusu olan iş dünyası ve rekabet gücü olduğunda en önemli beklenti “öngörülebilirliktir.” Davanızın haklı olduğundan eminseniz, ne kadar süre içinde sonuçlandığını ve zararınızın ne kadarlık bir bölümünün tazmin edileceğini öngörebiliyor olmanız gerekir. Hukuk devletinde yaşamının da en büyük lüksü budur.* Bugün burada yargıya ilişkin bu sorunları ve çözüm önerilerini Mehmet Bey’in moderasyonunda hep beraber tartışacağız. “

Başkan Gök’ün konuşmasının ardından TÜSİAD Yargı Reformu Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Gün, iş adamlarına yargı reformunu anlattı.

Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Şanlıurfa
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Nedeni henüz öğrenilmeyen çatışma; görgü tanıklarının ifadesine göre elinde pompalı tüfekle ateş eden bir kişi daha sonra arkadan gelen ve plakası tespit edilemeyen bir motosiklete binerek bölgeden uzaklaştı Olayda kurşunların hedefi olan 3 kişi yaralandı
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği proje ile çöp toplama tesisinde ortaya çıkan metan gazı ile yaklaşık 40 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiliyor.
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Aralığın başlarında önce göz altına alınan ardından tutuklanarak ceza evine gönderilen Halfeti belediye başkanı Mustafa Bayram'ın yerine vekaleten kaymakam Şeref Albayrak görevlendirildi
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından yapılması planlanan Siyer Sınavı için Şanlıurfa Harran Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü Stant açarak başvuruları kabul etti.
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Şanlıurfa'da bir ihbarı değerlendiren polis bir akaryakıt tankerini durdurdu tankerde yapılan aramada 42 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir mecliste Dilek Öcalan ile birlikte yaptığı basın toplantısında "adalet bir gün mutlaka ama mutlaka her kese lazım olacak" diye konuştu.
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Düzenlenen sempozyuma çok sayıda akademisyen uzman ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Bir panel düzenleyen Harran Üniversitesi sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram hizmetleri bölümü söz konusu hizmet sektöründe gerek aşçı gerek salon personeli olsun sektörün en iyilerini bir araya getirerek bir panel düzenledi.
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde avlanmaya giden 2 kardeş düştükleri buz kaplı gölette donarak hayatını kaybetti.
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Şanlıurfa merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde Haliliye Belediyesi temizlik personeli Ali Şiltak'ı kafenin önündeki çöpleri toplamadığı gerekçesiyle Sopalarla dövdüler.
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, bölgede neredeyse bitme noktasına gelen hayvancılığın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde park halinde olan bir pikap kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi.