Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 07 Aralık 2016 16:09:05 Tarihinde eklenmiştir. 421 Defa Okundu.

Bir Çocuğunu Kaybeden Mardinli Aile Diğer Çocuğumuzu Kaybetmek İstemiyoruz

Mardin'de bir çocuklarını Kistik Fibrozis Hastalığından kaybeden ailenin ikinci çocuklarına da aynı hastalık teşhisi konulurken çaresiz aile, "Kızımızı kaybettik, oğlumuzu da kaybetmek istemiyoruz." diyerek yetkililere seslendi.

Bir Çocuğunu Kaybeden Mardinli Aile Diğer Çocuğumuzu Kaybetmek İstemiyoruz

Mardin’de bir çocuklarını Kistik Fibrozis hatalığından kaybeden Molla ailesinin ikinci çocuklarına da aynı hastalık teşhisi konuldu. Gözyaşları içerisinde yetkililere seslenen Molla ailesi, aynı acıyı tekrar yaşamak istemediklerini ancak çaresiz olduklarını ifade ettiler.

Mardin’in Nusaybin ilçesinden Lübnan’a giderek orada evlenen Azize Molla, Lübnan’da dünyaya gelen kızı Besna'yı 5 yaşındayken Kistik Fibrozis hastalığından kaybetti. Kızını kaybetmenin acısına bir türlü alışamayan Azize Molla, 6 yaşındaki erkek çocuğu Eymen'in de aynı hastalığa yakalandığını öğrenince dünyası  bir kez daha yıkıldı.

İLKHA aracılığıyla yetkililere seslenen Azize Molla, “Kızımızı kaybettik, oğlumuzu da kaybetmek istemiyoruz. O’nu kaybedersem yaşayamam." diyerek çaresizliğini dile getirdi.

Aslen Nusaybinli olduğunu ve 2001 yılında Lübnan'da ikamet ettiklerini hatırlatan acılı anne Azize Molla, çocukları Eymen'in Kistik Fibrozis hastalığına yakalanmasının ardından tedavisi için 2014 yılında Türkiye'ye giriş yaptıklarını söyledi.

"Dolandırıcılara 20 bin dolarımızı kaptırdık"

Lübnan'da aynı hastalığa yakalanan kızları Besna için neleri varsa harcadıklarını belirten Azize Hanım, "Bir ilacı bile 3 bin dolara alıyorduk. Ama vefat etti, kaybettik kızımızı. Elimizde sadece 20 bin dolar kaldı. Eşim beraber düşündük ve İsveç’e gitmeye karar verdik. İsveç’e götürecek şahıslar, bizi dolandırdı, 20 bin dolarımızı kaptırdık. Daha sonra Irak’a geçtik. Irak’ta halam vardı, onu ziyarete gitmiştik. Ama orada ‘Siz Suriye vatandaşısınız, pasaportunuz sahte’ diyerek 6-7 ay hapse attılar. Mahkemeden sonra Nusaybin’e geldik, Nusaybin’de durumlar kötüleşince Mardin merkeze geldik.” dedi.

“Çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum”

Lübnan'da ikamet ettikleri yıllarda maddi durumlarının gayet yerinde olduğunu hatta çocuklarını özel okullara bile yolladıklarını söyleyen Azize Hanım, şu an ise muhtaç duruma düştüklerini dile getirdi.

Azize Hanım, “3 çocuğumuz var. Her gün bir şey istiyorlar fakat imkanım olmadığı için alamıyorum. Bu yüzden çok üzülüyorum. Psikolojim o kadar bozuldu ki artık ilaç kullanmak zorunda kaldım. İş arıyoruz, kimse iş vermiyor. Eşim Lübnanlı olduğu için Türkçe bilmiyor. Hangi kapıyı çalacağımızı artık bilemiyorum. Çok zor durumdayım.” diye konuştu.

“Rutubetli evde yaşamak zorunda kaldığımız için hastalığı ilerliyor”

Oturdukları evin rutubetli olması nedeniyle çocuklarının hastalığının daha ilermesine sebep olduğunu kaydeden Azize Hanım, “Çocuğum hasta. Allah razı olsun, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, çocuğun tedavisi için 600 TL para yardımında bulunuyor. Ama bir bodrum katta şu an yaşıyoruz, ev hepsi rutubetli ve rutubetten dolayı çocuğun hastalığı ilerliyor. Doktora gittik, evin rutubetli olduğu için çocuğun iyileşemediğini söyledi. Ama elimden bir şey gelmiyor. Kışın evi su basıyor, damlama yapıyor. Yetkilerden yardım bekliyoruz, bize bir iş imkânı tanısınlar. Sadece iş istiyorum, iş olursa çalışacağız. Eşim de çocuklarım da ben de çok ezildik, üzüldük.” ifadeleri kullandı.

Gözyaşları içerisinde yetkilileri seslenen Azize Hanım, çaresizliğini şu sözleri ifade etti: "5 yaşında Besna adında bir kızım vardı. Kistik Fibrozis hatalığından onu kaybettim. Oğlum Eymen de aynı hastalığa yakalanmış. Ben kızımı kaybettim, oğlumu da kaybetmek istemiyorum. O ölürse ben de ölürüm. Elimden gelen bir şey yok, çaresizim.”

Hastalığı nedeniyle her gün buhar solunum cihazını kullanmak zorunda kalan ve tedavi için sürekli Diyarbakır'a getirilen küçük Eymen ise yaşıtları gibi rahatça gülüp oynamak istediğini belirterek hayırseverlerden yardım talebinde bulundu.

Kistik Fibrozis hastalığı nedir?

Türkiye’de her 3-4 bin bebekten birinde görülen Kistik Fibrozis hastalığı, erken teşhis edilemediğinde ölümle sonuçlanabiliyor. Hastalık, doğumdan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek fonksiyon bozukluklarına yol açabiliyor. Hastalıktan sıklıkla akciğer, pankreas, karaciğer, bağırsak, sinüs ve üreme organları etkileniyor.

Hastalığının belirti ve bulguları

Hastalığın balgamlı, sık ve uzun süreli öksürük, zatüre, bronşit, hırıltılı solunum gibi tekrar eden veya iyileşmeyen akciğer enfeksiyonları ve nefes darlığı gibi belirtileri var.

Tedavisi

Kistik Fibrozis gen bozukluğu ile ilgili kronik bir hastalık olup, kökten çözümü yani gen tedavisi ile ilgili tedavi araştırmaları sürüyor. Hastalığa erken teşhis ve tanının konulması sürecinin hemen ardından başlanacak tedavi sayesinde, organ hasarı azaltılıp geciktirilebiliyor. Hastalığın destek tedavisinin ise ömür boyu devam etmesi gerekiyor. 

Editör Ramazan Cengiz

Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.