Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 07 Aralık 2016 12:58:26 Tarihinde eklenmiştir. 442 Defa Okundu.

En Çok Urfa'da Onun İsmi Bebeklere Verildi

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesi beraberindeki askerlerle Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek için harekete geçen darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi vurduktan sonra şehit edilen Halisdemir'in adı, şehadetinin ardından yurt genelinde yeni doğan bebeklerle yaşatılıyor.

En Çok Urfa'da Onun İsmi Bebeklere Verildi

Yaklaşık bir asır önce Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği destansı mücadeleyle büyük bir kahramanlık örneği veren Şanlıurfalıların torunları, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından da farklı bir rekor kırdı.

Türk, Arap ve Kürt kökenli vatandaşların kardeşçe ve huzur içerisinde yaşadığı kentteki aileler, ülkenin geleceğini korumak amacıyla canını feda eden kahraman Ömer Halisdemir'e adeta vefa borcunu, adını bebeklerine vererek ödüyor.

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, 15 Temmuz'un ardından 69 isimle Türkiye'de en fazla Şanlıurfa'da doğan bebeklere "Ömer Halis" ismi verildi.

Verilere göre, Kahramanmaraş'ta 67, Erzurum'da 60, Niğde'de 51 bebeğe ve Türkiye genelinde ise bin 278 bebeğe "Ömer Halis" adı konuldu.

"Gururlandık"

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Türkiye'nin 15 Temmuz'da tarihi bir süreç yaşadığını söyledi.

Şanlıurfalıların tarih boyunca milli birlik ve beraberliğe önem verdiğini anlatan Çiftçi, özellikle önemli başarılara imza atan kahramanların unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Bu anlamda hemşehrileriye gurur duyduğunu vurgulayan Nihat Çiftçi, şöyle devam etti:

"15 Temmuz kahramanı olarak tarihimizde yerini aldı. Şanlıurfa'da birçok gencimiz ve bizler kabrini de ziyaret etti. Vatanımızın bu tür kahramanlara ihtiyacı var. 15 Temmuz'dan sonra doğan bebeklere 'Ömer Halis' ismi veriliyor. Bu Şanlıurfamızın ne kadar vatanperver olduğunu gösteriyor, birinci olması bizi gururlandırdı. Şanlıurfalı hemşehrilerimizin vatanı için canını feda eden şehide bir nevi vefa borcunu ödemek gayesiyle hareket ettiğini görüyoruz. Bu ismi çocuklara vermenizle birlikte aslında Ömer Halisleri doğuruyorsunuz, yaşatıyorsunuz. Bir Ömer Halis şehit oldu ama binlerce Ömer Halis doğdu. Bu anlamda hemşehrilerime duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum."

"Onun gibi kahraman olsun"

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki Kaçkan ailesi de bebeklerine "Ömer Halis" ismini verdi.

Baba Mehmet Sait Kaçkan, gurur duydukları kahraman şehidin adını 1 Ağustos'ta doğan çocuklarına verdiklerini belirtti.

Oğlunun da kahramanca bir hayat yaşamasını istediğini anlatan Kaçkan, "Şehidimiz Ömer Halisdemir'in ismini yaşatmak için bebeğimize adını verdik. Daha önce de ilçemizde şehit edilen iki polisten biri olan Okan Acar'ın ismini yeğenimize vermiştik. Bundan dolayı mutlu ve gururluyuz. Çocuklarımızın, adlarını aldıkları kahramanlar gibi bir hayat yaşamalarını arzu ediyoruz. Devletimizi ve milletimizi seviyoruz ve her daim devletimizin ve milletimizin yanında olacağız." dedi.

Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Şanlıurfa
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Nedeni henüz öğrenilmeyen çatışma; görgü tanıklarının ifadesine göre elinde pompalı tüfekle ateş eden bir kişi daha sonra arkadan gelen ve plakası tespit edilemeyen bir motosiklete binerek bölgeden uzaklaştı Olayda kurşunların hedefi olan 3 kişi yaralandı
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği proje ile çöp toplama tesisinde ortaya çıkan metan gazı ile yaklaşık 40 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiliyor.
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Aralığın başlarında önce göz altına alınan ardından tutuklanarak ceza evine gönderilen Halfeti belediye başkanı Mustafa Bayram'ın yerine vekaleten kaymakam Şeref Albayrak görevlendirildi
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından yapılması planlanan Siyer Sınavı için Şanlıurfa Harran Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü Stant açarak başvuruları kabul etti.
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Şanlıurfa'da bir ihbarı değerlendiren polis bir akaryakıt tankerini durdurdu tankerde yapılan aramada 42 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir mecliste Dilek Öcalan ile birlikte yaptığı basın toplantısında "adalet bir gün mutlaka ama mutlaka her kese lazım olacak" diye konuştu.
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Düzenlenen sempozyuma çok sayıda akademisyen uzman ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Bir panel düzenleyen Harran Üniversitesi sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram hizmetleri bölümü söz konusu hizmet sektöründe gerek aşçı gerek salon personeli olsun sektörün en iyilerini bir araya getirerek bir panel düzenledi.
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde avlanmaya giden 2 kardeş düştükleri buz kaplı gölette donarak hayatını kaybetti.
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Şanlıurfa merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde Haliliye Belediyesi temizlik personeli Ali Şiltak'ı kafenin önündeki çöpleri toplamadığı gerekçesiyle Sopalarla dövdüler.
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, bölgede neredeyse bitme noktasına gelen hayvancılığın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde park halinde olan bir pikap kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi.