Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 07 Aralık 2016 12:19:35 Tarihinde eklenmiştir. 494 Defa Okundu.

Halep'te İnsanlık Krizi Yaşanıyor; Dünya Sessiz

Sınır Tanımayan Doktorlar Suriye Program Direktörü Carlos Francisco, Halep'te son yılların en büyük insani dramlarından birinin yaşandığını belirterek, "Bölgede ilaç yok, ilaç olsa bile tedavinin yapılabileceği hastane yok. Yaralılar, şehirden ayrılamıyor. O yüzden durum daha berbat bir hal alıyor. Bundan sonraki süreçte bizler de nasıl yardım götürebileceğimizi kestiremiyoruz. Böyle giderse durum giderek çok daha trajik hal alacak gibi görünüyor." dedi.

Halep'te İnsanlık Krizi Yaşanıyor; Dünya Sessiz

Francisco,Sınır Tanımayan Doktorlar olarak Halep'te her geçen gün daha kötüye giden bir tabloyu gözlemlediklerini belirtti.
 
Özellikle haftalardır tıbbi ihtiyaçlara ulaşımın müthiş derece kısıtlandığına şahitlik edildiğini belirten Francisco, Sınır Tanımayan Doktorlar bünyesinde hizmet veren 30 doktorun Halep'in farklı bölgelerinde insanlara şifa dağıtmaya çalıştığını vurguladı.

 
Hastanelerin olmaması nedeniyle doktorların buldukları herhangi bir yerde sağlık hizmeti vermeye çalıştıklarına işaret eden Francisco, şöyle konuştu:
 
"Bölgede ilaç yok, ilaç olsa bile tedavinin yapılabileceği hastane yok. Yaralılar, şehirden ayrılamıyor. O yüzden durum daha berbat bir hal alıyor. Bundan sonraki süreçte bizler de nasıl yardım götürebileceğimizi kestiremiyoruz. Böyle giderse durum giderek çok daha trajik hal alacak gibi görünüyor. Bölgedeki doktorlar buldukları herhangi bir yerde sağlık hizmeti verilmeye çalışılıyor ve bu hizmette de bölgeye giden ulaştırılan son kaynaklar kullanıyorlar. Bu son kaynağın Halep'e gitmesinin üzerinden de bayağı zaman geçti. O yüzden daha ne kadar tedaviler yapılabilir bilmiyoruz."
 
"Her zaman zor koşullarda çalışıyoruz"
 
Francisco, Sınır Tanımayan Doktorların kurulduğu günden itibaren sıkıntılı bölgelerde hizmet üretmeye çalıştığının hatırlatılması üzerine de "Her zaman zor koşullarda çalışıyoruz. Benim insani yardım alanındaki kişisel tecrübeme bakarsak eğer, bugüne kadar yaşadığım en büyük dram Halep. Bunun sebebi de şu: Bugüne kadar çalıştığımız yerlerde her zaman hastalara bir şekilde ulaşabiliyorduk ama şu anda içeride olup bitenleri dışarıdan takip etmek zorunda kalıyoruz. Olan biteni dışarıdan gözlemleyebiliyoruz ama hastalara ulaşamıyoruz. Bu da bizim için en temel problem şu anda. Kadınların nasıl doğum yapmak zorunda kaldıklarını, yaralıların onlara ulaşamadığımız için nasıl ölmek zorunda olduklarını dışarıdan görüyoruz. Bu da bizim için trajedinin en büyüklerinden." diye konuştu.
 
Halep'teki sorunun çözümü noktasında dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan tüm insanlığın ses vermesi gerektiğini bildiren Francisco, şunları söyledi:
 
"Sivillerin bir savaş içerisinde var olmaması lazım. Bir bölgede kalmak istiyorlar mı, çıkmak mı istiyorlar, buna sivillerin karar vermesi gerekir. Uluslararası İnsan Haklarına göre de bu, böyledir zaten. Tıbbi konularda da sivillerin ön planda tutulması gerekiyor. Bugün olup bitenlerde, uluslararası toplumun çok büyük sorumluluğu var. O yüzden herkesin bu konuda ses vermesi lazım."


Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.