Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 07 Aralık 2016 09:36:47 Tarihinde eklenmiştir. 421 Defa Okundu.

Erdoğan; Dünya'da az Gelişmiş 48 Ülkenin 34'ü Afrika'da Bu Kabul Edilemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Erdoğan; Dünya'da az Gelişmiş 48 Ülkenin 34'ü Afrika'da Bu Kabul Edilemez


Benin Cumhurbaşkanı Talon ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, en az gelişmiş 48 ülkenin 34’ünün Afrika'da olduğuna dikkat çekerek, “Bu acı tabloda esas sorumlular, asırlar boyunca Afrika insanının kaynaklarını altınını, tüm madenlerini sömüren, o sömürgeci ülkelerdir. Nitekim Benin de yine sömürülen ülkelerden bir tanesiydi. Şimdi bağımsızlığına kavuşmuş bir Benin olarak kendi ayakları üzerinde kalkması bizim iftihar vesilemiz olacaktır” dedi.

Benin Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Talon’a Türkiye’ye yaptıkları ziyaret için teşekkür ederek açıklamasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  FETÖ darbe girişiminin ardından yapılan bu ziyaretin kendileri için anlamlı olduğunu söyledi.

Ziyaret kapsamında iki ülke arasında 5 ayrı anlaşmanın imzalandığını açıklayan ve bu anlaşmalarla birlikte Türkiye-Benin arasında çok farklı bir sürecin başlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin çok samimi bir havada geçtiğini aktardı.

“Hedefimiz 54 Afrika ülkesinde de büyükelçilik açmak”

Benin Cumhurbaşkanı Talon’un sekiz aydır görevde olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendilerinin çok başarılı bir iş adamı oluşu, inanıyorum ki Benin’e çok çok farklı bir vizyon da katacaktır.” dedi.

14 yıl öncesine kadar Türkiye’nin Afrika’daki büyükelçilik sayısının 12 olduğunu, bu sayının şimdi 39’a yükseldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz, 54 ülkede 54 büyükelçiliğini Afrika’da kurabilmektir. Çünkü her ülke irili ufaklı ne olursa olsun bizim için bir değerdir ve her ülkenin de Birleşmiş Milletlerde -ufağı, büyüğü yok-, hepsinin bir rey hakkı vardır. Dolayısıyla bizim için hepsi önem ifade ediyor. Bu dostluğumuzu, dayanışmamızı sürdürebilmek için bizim Afrika’yla olan bağlarımız çok daha güçlü olmalıdır diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Şu anda 54 farklı Afrika ülkesinden yaklaşık 4 bin 500 öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve gönüllü kuruluşların desteğiyle Türkiye’de eğitim aldığını, Benin’den de 87 öğrencinin şu anda Türkiye’de eğitimine devam ettiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde bu sayıyı daha da artırma imkânlarının olduğunu dile getirdi.

“Bizim dostumuza düşman olana, biz dost olmayız dediler”

Görüşmede Benin Cumhurbaşkanının, “FETÖ’nün 3 tane okulu var bizde. Ben hemen bu okulları kapatacağım ve bunları kamulaştıracağım. Bizim dostumuza düşman olana, biz dost olmayız” dediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili okulların Maarif Vakfı ile birlikte çalışarak bu sürecin aşılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Benin arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 90 milyon dolar olduğunu kaydederek, “Bu tabi çok düşük bir ticaret hacmi. Artık bu ticaret hacmini böyle başarılı bir iş adamının başında olduğu Benin’le Türkiye inşallah daha ileriye taşıyacaktır, bundan hiç endişem yok. İş adamlarımızı kısa sürede, süratle Benin’e göndereceğiz ve Benin’deki iş adamlarıyla, bizim iş adamlarımız şöyle ikili çalışmaları öncelikle bir başlatsınlar. Karşılıklı adımlar atılabilir, üçüncü ülkelerde müşterek yatırımlara girilebilir. Bunun da başarılı adımlarını atmak suretiyle ben inanıyorum ki, Benin ve Türkiye’nin Afrika’daki bu çalışmaları çok daha büyük bir zenginlik kazanır ve Afrika’da farklı bir vizyonu da böylece oluşturmuş olurlar” sözlerine yer verdi.

“Benin’in ayakları üzerinde kalkması bizim iftihar vesilemiz olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Afrika’nın sorunlarına en iyi çözümlerin yine Afrikalı kardeşlerimiz tarafından getirilebileceğine inanan bir siyasetçiyim. Onların her daim yanlarında olacak, yol arkadaşlarına, kara gün dostlarına ihtiyaçları olduğuna inanıyorum ve böyle bakıyorum, değerlendirmem bu. Afrika açılımını başlattığımız 2005 yılını Afrika yılı ilan ettik ve o yıl Afrika’daydık. ‘En az Gelişmiş Ülkeler’ kategorisinden 48 ülkeden 34’ünün Afrika’dan olması bizleri tabi ziyadesiyle üzmüştür. Bu acı tabloda esas sorumlular, asırlar boyunca Afrika insanının kaynaklarını altınını, tüm madenlerini sömüren, o sömürgeci ülkelerdir. Nitekim Benin de yine sömürülen ülkelerden bir tanesiydi. Şimdi bağımsızlığına kavuşmuş bir Benin olarak kendi ayakları üzerinde kalkması bizim iftihar vesilemiz olacaktır.”

Yaptığı açıklamada, “Afrika Kıtasının geleceği aydınlıktır, parlaktır, bundan hiç endişem yok. Afrikalı kardeşlerimiz ekonomik kalkınma bakımından da hak ettiği yerlere muhakkak gelecektir, bundan da hiç şüphem yok” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

“Milletim ve şahsım adına darbe girişimi sonrasında sergilediği bu dayanışma ile değerli dostum Patrice Talon’a yine şahsım, milletim adına çok çok teşekkür ediyorum. Bu ziyaretin her iki ülke arasında aydınlık yarınlara vesile olmasını diliyorum. Bugün imzalanan bu 5 anlaşma ile de güçlü bir geleceğin inşa edileceğine olan inancımı tekrar tazeliyorum.”

Benin Cumhurbaşkanı Talon: “Türkiye yükselişte olan bir güç”

Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon da ülkesinin Türkiye’den öğreneceği çok şeyin olduğunu vurguladı ve devamında şunları ekledi:

“Çünkü Türkiye yükselişte olan bir güç. Benin, Türkiye’yle yapacağı iş birliğinden çok şey kazanacaktır. Yine Türkiye de gücünü daha da artırmak ve özellikle de Sahra’nın güneyinde kendini daha da göstermek için, Afrika ile iş birliğine ihtiyaç duymaktadır. Nitekim biz biraz önce de dile getirdik, dünya değişiyor ve Türkiye’nin saçtığı ışık sadece Akdeniz’in güneyiyle de sınırlı kalmamalı. Türkiye kendini Afrika’da ve Sahra’nın güneyinde de daha fazla göstermelidir.”

Yaptıkları görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ülkesine davet ettiğini, kendisinin de yakın bir zamanda bu ziyareti gerçekleştirebileceğini söylediğini aktaran Benin Cumhurbaşkanı Talon, “Yarın ülkeme döner dönmez bunu halkıma duyuracağım ve ziyaretinizi şimdiden hazırlamaya başlayacağız. Şimdiden şahsım ve halkım adına bu ziyaretinizden büyük onur duyacağımızı söylemek isterim. Tüm Sahra’nın güneyi için bu çok önemli bir müjde olacaktır ve görünür şekilde iki ülke arasındaki iş birliğinin vardığı noktayı gösterecektir. Belki birçok Afrika ülkesi de kıskanacaktır, çünkü biz tüm Afrika’da Türkiye’ye hayranlık duyuyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından Benin Cumhurbaşkanı Talon onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî akşam yemeği verdi.

Editör Ramazan Cengiz


 
Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.