Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 06 Aralık 2016 16:29:20 Tarihinde eklenmiştir. 410 Defa Okundu.

Gaziantep'te Suriyeli Misafirlerimiz Meslek Sahibi Oluyor Projesi Tanıtıldı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen Suriyelilerin eğitim ve sosyo-ekonomik yönde kazanımlarının arttırılması yoluyla toplumsal entegrasyonlarının geliştirilmesi projesi toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği’nin sürekli olarak dillendirdiği insan haklarının, Ortadoğu ve Müslüman coğrafyalardaki insanların haklarını ilgilendirmiyor mu? diye sordu.

Gaziantep'te Suriyeli Misafirlerimiz Meslek Sahibi Oluyor Projesi Tanıtıldı

Özel bir otelde gerçekleşen toplantıya Vali Vekili Halil Uyumaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Geleceğin Eğitimi Derneği (GED) Başkanı ve aynı zamanda eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş ile Suriyeli iş adamları katıldı.

Gaziantep’in Suriye’deki göçten en çok etkilenen illerden bir tanesi olduğunu söyleyen Vali Vekili Halil Uyumaz, kentte yaşayan Suriyelilerin Türkiye vatandaşlarının sahip olduğu bütün imkanlara sahip olduğunu söyledi.

Uyumaz, “Gaziantep’te 5 adet barınma merkezimiz var. Yaklaşık 300 bine yakın Suriyeli misafirimiz Gaziantep’te bizimle beraber yaşıyorlar. Sağlık konusunda biz hangi imkanlardan faydalanıyorsak onlarda aynı şekilde faydalanıyorlar. Barınma konusunda da aynı. Yine kendi vatandaşımızın ekonomi yük alanında yetersiz olanları özellikle dezavantajlı dediğimiz insanlar hani imkanlardan faydalanıyorsa o şartlarda olan Suriyelilerde aynı şartlardan faydalanıyor.”dedi.

“Avrupa’daki sınırlar içerisinde yaşayan insanın mı hakkı?”

İnsan hakları denilince sadece Avrupa’daki sınırlar içerisinde yaşayan insanın mı hakkı? diye sorarak konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Avrupa Birliği’nin kafa karışıklığını çok yakinen görerek ve üzülerek üslubunu seyrettiklerini söyledi.

Şahin, "2004-2007 yıllarında en çok heyecanla çıktığımız Avrupa Birliği yolculuğu insan hakları, demokrasi mücadelesinde kadın, çocuk ve engelli hakları kapsamında heyecanla bu yolculuğa başlamıştık. Ama şuan geldiğimiz noktada hangi insan? Diye sorma ihtiyacı hissediyoruz. Hangi insan hakkı? Avrupa’daki sınırlar içerisinde yaşayan insanın mı hakkı? Şu bahsedilen hak bölgesel bir ayrımcılık mı var? Bunların bahsettiği hak Ortadoğu’ya ve Müslüman coğrafyadaki insan haklarını ilgilendirmiyor mu? Diye yaşananlar hepimizde ciddi manada soru işaretler bırakıyor.”dedi.

“Kendi iç barışımızı sağlamalıyız”

AB ve AB ülkelerinin Suriyeli mülteciler konusu başta olmak üzere birçok konuda sınıfta kaldığına vurgulayan Şahin, “Zaten bu karmakarışık yapı kendi içerisinde büyük bir sorun alanına dönüşmüştür. Kendileri de buradan nasıl çıkacaklarını bilemiyorlar. Böyle bir dünya coğrafyasında bize düşen şey, 15 Temmuzu yaşayan bir toplum olarak her 10 yılda bir darbe yaşamış insan haklarında her darbenin 30-40 yıl geriye gidişini yaşamış bir siyasi geçmişimizin olduğunu düşündüğümüz zamanda en önemli şeyin kendi iç barışımız ile birlikte sorunları doğru analiz etme ve bunu doğru karar vermekle çok hızlı bir şekilde sorunları doğru analiz etme ve bunu doğru karar vermekle sorun çözme kapasitemizi artırmaktan geçtiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Suriyeli çocuklar geleceğe hazırlanıyor”

Son yerel seçimlerin ardından başlayan dönemde 3 bin olan Suriyeli çocuklarda okullaşma oranını şu an 67 bine çıkardıklarını da belirten Şahin, Suriyeli çocukları geleceğe hazırladıklarını belirtti.

Şahin, “Suriyeli çocuklar, kendilerine sunulan bu eğitim hizmetiyle, geleceğe hazırlanıyor. Suriyeli sığınmacıların en çok bulunduğu illerin başında gelen Gaziantep’te ise 58 bin Suriyeli çocuk eğitime kazandırıldı. İç savaş öncesi ülkelerinde ilköğretim çağındaki çocukların okullaşma oranı da yüzde 85’lerde iken Gaziantep’teki okullaşma oranı ise yapılan çalışmalar sonucunda yüzde 98’lere ulaşmış durumda.” şeklinde konuştu.

Toplantıda Geleceğin Eğitimi Derneği (GED) Başkanı ve aynı zamanda eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş da bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından kentteki Suriyelilere eğitim konusu başta olmak üzere sağlanan imkanların yer aldığı bir sinevizyon gösterimi ve sunum ile sona erdi. 


Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.