Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 05 Aralık 2016 17:09:15 Tarihinde eklenmiştir. 501 Defa Okundu.

Ustalar En İyi Baklavayı Üreteceğine Yemin Ederek İşe Alınıyor

Dünyaca ünlü Gaziantep baklavasının bütün dünyaya tanıtılmasının önemli olduğunu belirten Hamit Yıldız, yaklaşık 40 yıldır baklava imalatı yaptıklarını ve imalathanelerinde çalışan baklava ustalarına kaliteli ve sağlıklı baklava üretmeleri için yemin ettirdiklerini söyledi.

Ustalar En İyi Baklavayı Üreteceğine Yemin Ederek İşe Alınıyor

İnsan sağlının önemli olduğunu belirten Yıldız, iş yerine aldıkları baklava ustalarının kaliteli ve sağlıklı baklava üretmeleri için yeminine sadık kalınarak, en lezzetli ve kaliteli tatlıları imal etmesini istediklerini belirtti.

İş yerine gelen her elemana kendi hazırladığı yemin metnini okuttuğunu belirten Yıldız, 43 yıllık ustası Mehmet Bilge ve oğlu Emre Bilge tarafından okutulan yemin metninin ise şu şekilde olduğunu ifade etti:

 “Üretip sattığım her malın arkasında duracağıma, vicdanımla baş başa imalat yaparken, vebal, sorumluluk, kul hakkı gözetmeye, sevdiklerime ve evlatlarıma yediremeyeceğim hiçbir ürünü müşterilerime satmayacağıma, ham maddenin özünü bozacak; hile, tağşiş, kanserojen, koruyucu gibi sağlığa aykırı hiçbir katkı maddesi kullanmayacağıma namusum, şerefim ve bütün mukaddesatım üzerine yemin ederim.”

Gaziantep’in gıda sektöründe ‘Gastronomi’ kenti unvanını alan bir şehir olduğunu belirten Yıldız, gıda üretimi yapan esnafların hassas olması gerektiğini söyleyerek, “Türkiye’de gıda sektöründe hemen her alanda olduğu gibi gerçekten kaliteli gerek imalat safhasından tutun nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar birinci sınıf hizmet veren ve ürün üreten işletmelerin azlığı herkesin malumudur. Bu noktada Gaziantep’imizde baklavası ile meşhur. Dünyaca ünlü baklavamızı en iyi şekilde insanlara tanıtmak ve dünyaya tanıtmaktır.” dedi.

Baklavanın tarihini değiştirmek amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Yıldız, “Bizim Gaziantep baklavamız içeriği itibari ile en önemli içeriği sadeyağdır. Sadeyağımız Şanlıurfa'nın Karacadağ’ından geliyor. Sadeyağ baklavanın da kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bunun yanında ise Antep fıstığımız ve baklavalık iç fıstığımız da birinci kalite. Bu noktada sektörde 40 yıllık ustabaşımız Mehmet ustamızda bu işte büyük bir emeği var. Bizim için birinci öncelik atalarımızdan miras kalan bu kültür hazinemizi en iyi şekilde gelecek nesillere aktarmaktır.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık yarım asırdır baklava ustası olduğunu belirten Mehmet Bilge ise, mesleğini severek yaptığını ve kendisi için en önemli kuralın mesleğinin ilkelerine sadık kalarak ürün üretmek olduğunu vurguladı.

“Çocuklarımda bu mesleği yapıyor”

Bilge, “1973 yılından bu yana bu işi yapıyorum. Baklavamız birinci sınıftır. En iyi yağı, fıstığı ve en iyi işçilik ile baklava üretmekteyiz. Ben mesleğimi çok sevdiğimden dolayı bu kadar yıl devam ettim. Sevmeseydim bu kadar yıl devam etmez ve şimdiye çoktan bu mesleği bırakırdım. Kendim yapmakla beraber çocuklarıma da öğrettim. Çocuklarımda bu mesleği yapıyor.” dedi.

Baklavanın yapılışı ve hakiki Antep baklavasının nasıl olması gerektiği konusunda da bilgi veren bilgi veren Bilge, “Gerçek baklava yağ, fıstık, un ve şeker olmak üzere 4 temel olmazsa olmaz maddeden meydana gelir. Baklavada kullanılan yağımız Şanlıurfa’nın Karacadağ bölgesinden geliyor. Karacadağ bölgesinde yetişen bitkilerle otlayan koyun ve keçilerin sütünden elde edilmiş sadeyağı olması lazım ki yediğinizde midenizde ağırlık olmasın. Bu lezzetler iyi bir ustalık, kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik ile birleşince gerçek Antep baklavası olarak tanımlanabilir.” şeklinde konuştu.

Ucuz baklavada kalite aranmaması gerektiğini belirten Bilge, "Birinci sınıfı baklava üreten belli ustalarımız var. O ustalarımız baharda yağlarını alırlar. Bahar mevsiminde hayvanların yaylım döneminde om zaman çıkan daha lezzetli olur. Fıstıkta öylesine. Fıstık ilk çıktığı an 7’inci ayın sonunda fıstıklar yeşil çıkar. Ondan sonra fıstıklar sararır. O zaman biz fıstık ve yağımız alırız. Bir yıl boyunca bu şekilde devam ederiz." bilgisini verdi.

“Çalışan kişinin ettiği yemine bağlı kalması lazım”

"Ben yemin etsem de etmesem de mesleğimde titizim" diyen Bilge, “Benimle çalışan birçok arkadaşım var. Benim nasıl biri olduğumu biliriler. Bizim firmamızın sahibi Hamit Bey, bize ‘bu mesleği düzgün yapacağınıza dahil yemin eder misiniz’ dedi. Bende her şartı ile yemin edeceğimiz dile getirdim. Ondan dolayı yemin ettim. İlk yemini biz başlattık. İşe başlayan yeni elamana yemin ettiriyoruz. Bizim yemin tablomuz var. Eğer o kişinin çalışma şartları yemin tablosuna uyarsa çalıştırıyoruz. Çalışan kişinin ettiği yemine bağlı kalması lazım. Zaman içerisinde takip ediyoruz. Eğer uyum sağlamazsa geri gönderiyoruz.” diye konuştu.

Editör Mehmet Yakan

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.