Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 05 Aralık 2016 16:26:49 Tarihinde eklenmiştir. 401 Defa Okundu.

İHD Şanlıurfa Başkanından Gözaltılara Tepki

İnsan Hakları Derneği (İHD) Şanlıurfa Şubesi Eşbaşkanı Atilla Yazar,son 1 yıl içerisinde Şanlıurfa’da bin’e yakın kişinin gözaltına alındığını söyledi.Yazar, gözaltıların demokratik siyasetin önünü tıkadığını dile getirdi.

İHD Şanlıurfa Başkanından Gözaltılara Tepki

İnsan Hakları Derneği (İHD) Şanlıurfa Şubesi Eşbaşkanı Atilla Yazar, Ruha Ajans’a  gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.Adana’nın Aladağ ilçesinde 11 ögrenci’nin hayatını kaybettiği yangına değinen Yazar, “Adana’nın Aladağ ilçesinde 11 çocuk, Diyarbakır’da 2015 yılında 6 çocuk,2008 yılında ise Konya Taşkent ilçesinde 17 çocuk toplu olarak yangında yaşamını yitirdi.Bu yangınlarla ilgili halen önlemler alınmamış ve alınmakta istenmiyor.Özellikle ilk okul çağında olan çocukları böyle yurtlara gönderilmesi bizim iç mevzuatımızda da,yasalarımızda da yok.Devlet kendi yükümlülüklerini yerine getirmediği için ögrencileri cemaat yurtlarına bırakarak işi geçiştirmeye çalışıyor.Toplumun vicdanında derin yaralar açan bu toplu çocuk ölümleri hızla artıyor.Son 3-4 yılda çatışmalarda ve yangınlarda ölenlerin sayısı 100’e ulaştı” dedi.

Failler ivedilikle bulunmalı

Yazar’ın tüm faillerin ivedilikle bulunması gerektiğini ifade ederek, “Konya’da 2008 yılındaki yangında yıllar geçmesine rağmen her hangi bir fail bulunamadı. Diyarbakır’daki yangında ise hala bir dava açılmamış.Hükümet çocuklara karşı gerek uluslar arası gerekse de sözleşmelerde attığımız imzaların hükümlülükleri yerine getirmelidir” ifadelerini kullandı.

Demokratik siyasetin önü tıkanıyor

15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümetin kendisine adeta bir fırsat yaratılmış gibi davrandığını aktaran İHD Şanlıurfa Şubesi Eşbaşkanı Atilla Yazar,şöyle konuştu:

“Kendisine muhalif olan kesimleri susturmakta ve adeta yok etmeye çalışmaktadır.Ve bununla birlikte İnsan hakları savunucularına baskınlar yapılmaktadır.Ayrıca OHAL kapsamında çıkan kararnameyle özgür basını susturuluyor.Bunun yanında 325 dernekte kapatılmıştır.Türkiye’de son dönemlerde yapılan uygulamalar 12 Eylül darbesinden daha da ağırdır. 90 bine yakın kamu emekçisi görevden alınmıştır. Unutulmamalıdır  ki seçimler meşruiyetlerini demokratik bir seçimle halktan aldıkları oylarla kazanırlar. 4 Kasım’da HDP’ye yapılan baskınlar,aynı anda 12 milletvekilinin gözaltına alınması siyasete vurulan en büyük darbelerden biridir. 6 milyon oy almış bir parti milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırıp tutuklamak demokratik siyasetin önünü tıkamaktadır.Son bir yıl içersinde Şanlıurfa’da bin’e yakın gözaltı olmuştur.Özellikle HDP ve BDP olmak üzere buralarda yöneticilik yapan herkes gözaltına alınmıştır.Bunlar demokratik siyasetin önünü tıkamaktır. “


Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Şanlıurfa
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Nedeni henüz öğrenilmeyen çatışma; görgü tanıklarının ifadesine göre elinde pompalı tüfekle ateş eden bir kişi daha sonra arkadan gelen ve plakası tespit edilemeyen bir motosiklete binerek bölgeden uzaklaştı Olayda kurşunların hedefi olan 3 kişi yaralandı
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği proje ile çöp toplama tesisinde ortaya çıkan metan gazı ile yaklaşık 40 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiliyor.
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Aralığın başlarında önce göz altına alınan ardından tutuklanarak ceza evine gönderilen Halfeti belediye başkanı Mustafa Bayram'ın yerine vekaleten kaymakam Şeref Albayrak görevlendirildi
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından yapılması planlanan Siyer Sınavı için Şanlıurfa Harran Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü Stant açarak başvuruları kabul etti.
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Şanlıurfa'da bir ihbarı değerlendiren polis bir akaryakıt tankerini durdurdu tankerde yapılan aramada 42 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir mecliste Dilek Öcalan ile birlikte yaptığı basın toplantısında "adalet bir gün mutlaka ama mutlaka her kese lazım olacak" diye konuştu.
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Düzenlenen sempozyuma çok sayıda akademisyen uzman ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Bir panel düzenleyen Harran Üniversitesi sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram hizmetleri bölümü söz konusu hizmet sektöründe gerek aşçı gerek salon personeli olsun sektörün en iyilerini bir araya getirerek bir panel düzenledi.
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde avlanmaya giden 2 kardeş düştükleri buz kaplı gölette donarak hayatını kaybetti.
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Şanlıurfa merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde Haliliye Belediyesi temizlik personeli Ali Şiltak'ı kafenin önündeki çöpleri toplamadığı gerekçesiyle Sopalarla dövdüler.
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, bölgede neredeyse bitme noktasına gelen hayvancılığın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde park halinde olan bir pikap kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi.