Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 01 Aralık 2016 16:54:51 Tarihinde eklenmiştir. 391 Defa Okundu.

Erdoğan Avrupa'ya Rest Çekti; Sabrımız Kalmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne kadar ekmek, o kadar köfte.’ Şimdi biz de Avrupa’ya onu söylüyoruz. Bize ne verirseniz, bizden o kadarını alırsınız. Çünkü bizim Avrupa’nın peşinden koşacak sabrımız ve takatimiz kalmadı.” dedi.

Erdoğan Avrupa'ya Rest Çekti; Sabrımız Kalmadı

30. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hani bizde bir söz var ya, ‘ne kadar ekmek, o kadar köfte.’ Şimdi biz de Avrupa’ya onu söylüyoruz. Bize ne verirseniz, bizden o kadarını alırsınız. Çünkü bizim Avrupa’nın peşinden koşacak sabrımız ve takatimiz kalmadı. Üzerimizde yarım asırdır süren oyalamacanın yorgunluğu var.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 14 ilinden mahalle ve köy muhtarı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Amasya, Ankara, Antalya, Bitlis, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Muğla, Muş ve Nevşehir’den gelen 400’ü aşkın köy ve mahalle muhtarı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde verilen öğle yemeğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olarak ağırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle yemeği öncesinde muhtarlara hitaben bir konuşma yaptı.

Devletin en tabanındaki temsilcileri olan muhtarlar ile en üst temsilcisi olan Cumhurbaşkanını bir araya getiren muhtarlar toplantılarının, hayırlı neticelere vesile olduğuna inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara hitaben, “Sizlerin coşkusu, sevgisi, samimiyeti bize daha çok çalışma, ülkemize ve milletimize daha çok hizmet etme konusunda moral veriyor, güç veriyor. 30 toplantıdır hiç eksilmeyen bu muhabbeti, bu istişareyi, inşallah muhtarlarımızın tamamıyla bir araya gelene kadar sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin, tarihinin en kritik dönemlerinden birinden geçtiği son yıllarda, pusulalarının yine millet olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer milletimiz herhangi bir hususta ısrarla bize bir istikamet gösteriyorsa, bize düşen o yolda yürümek ve yapabileceğimizin en iyisini ortaya koymaktır” dedi ve şunları ekledi: “Biliyorsunuz, ülkemiz siyasetinde, maalesef millete hakaret etmeyi maharet sanan bir anlayış da var. Geçtiğimiz günlerde bir parti lideri çıkmış, gazilere, şehit yakınlarına, esnafa, velhasıl millete verip veriştiriyor. Neymiş, millet kendilerine destek vermiyormuş. Bugüne kadar milletin hayrına tek bir icraatı olmayanlara, hadi ondan vazgeçtim, tek bir hayır söz ağızlarından çıkmayanlara milletimiz niye destek versin? Hem millete hakaret edeceksin hem de destek bekleyeceksin, pek de sağlıklı bir ruh hâli değildir. Geçmişte, Cumhuriyet adına cumhuru Ankara caddelerine sokmayanlar, şimdi de seçime girmeden iktidara gelmenin yollarını arayacak noktaya gelmiş durumdalar.”

Seçimin millete gitmek demek olduğunu, seçimde sonuç almak için de milletin değerleriyle, tarihiyle, kültürüyle hemhâl olunması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların böyle bir derdi yok. Her zaman ifade ettiğim gibi, artık bunlar bizim muhatabımız değildir. Bizim muhatabımız, milletimizin bizatihi kendisidir. Onun mahallelerdeki, köylerdeki temsilcisi de siz muhtarlarsınız.” sözlerine yer verdi.

Türkiye için yapılacak ‘Batılı bir ülke’ ya da ‘Doğulu bir ülke’ tanımının doğru ancak eksik bir ifade; aynı şekilde bir Karadeniz ya da Akdeniz ülkesi olarak tanımlandığında da benzer bir durumun söz konusu olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerçekten de tüm tanımların doğru ama eksik olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz.” diye konuştu.

 

“Türkiye bir Avrupa ülkesidir”

“Avrupa Birliği, kendi değerleriyle çelişme, kendini var eden kriterleri inkâr etme pahasına ülkemizi istediği kadar dışlamaya çalışsın; Türkiye bir Avrupa ülkesidir” görüşüne yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi: “650 yılı aşkın süredir kesintisiz bir şekilde Avrupa’da devletimizle, kültürümüzle, medeniyetimizle varız, var olmaya devam edeceğiz. Bugün de, Trakya’daki şehirlerimizi, Balkanlar’daki Evlad-ı Fatihan soydaşlarımızı, dindaşlarımızı bir kenara bırakıyorum, Avrupa genelinde 5 milyon vatandaşımız yaşıyor. Almanya’da milyonlarca, Fransa’da, Belçika’da, Hollanda’da, Kuzey Avrupa ülkelerinde yüz binlerce vatandaşımız, geleceklerini orada kurmuş durumdalar. Dolayısıyla, bizi Avrupa’dan dışlamaya, ne Avrupa Birliği kurumlarının, ne de ırkçılık hastalığının pençesine düşme tehlikesiyle karşı karşıya olan Avrupa devletlerinin gücü yetmez. Biz Avrupa’da misafir değil, ev sahibiyiz. Avrupa Birliği ve bazı Avrupa ülkeleri ile son dönemde yaşadığımız sıkıntılar, güncel siyasi çatışmalarıdır.”

“Avrupa’nın peşinden koşacak sabrımız kalmadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ilgili şu açıklamalara yer verdi: “Bu çerçevede, şayet ülkemize karşı olan anlamsız husumetini, çifte standardını bir kenara bırakırsa, hemen yarın Avrupa Birliğine tam üye olmaya hazırız. Avrupa Birliği ülkemize söz verdiği ama kasıtlı olarak tutmadığı vize serbestisi, mülteciler için toplamda 6 milyar avro yardım, fasılların açılması gibi adımları attığında, biz de elbette iyi niyetimizi göstereceğiz. Ama artık tek taraflı adım atma dönemi bitti. Hani bizde bir söz var ya, ‘ne kadar ekmek, o kadar köfte.’ Şimdi biz de Avrupa’ya onu söylüyoruz. Bize ne verirseniz, bizden o kadarını alırsınız. Çünkü bizim Avrupa’nın peşinden koşacak sabrımız ve takatimiz kalmadı. Üzerimizde yarım asırdır süren oyalamacanın yorgunluğu var. Çok oyalandık, 53 yıl… Kendi değerleriyle, kendi ilkeleriyle çelişme pahasına Türkiye’ye tavır alan bir kurumun, kimseye güven vermesi mümkün değildir. Bugün Türkiye’ye uygulanan çifte standarda, yarın üye devletlerden herhangi birinin de maruz kalmayacağını kim garanti edebilir? Onun için, Avrupa Birliği meselesinde kararı üye ülkelere ve birlik kurumlarına bırakıyoruz. Şayet Avrupa kendi üzerine düşenleri yaparsa, biz bugüne kadar verdiğimiz her sözün arkasında dururuz. Aksi takdirde, kendileri bilirler.”

 

Türkiye’nin Doğu ile olan bağının, tıpkı Batı ile olan bağı gibi güçlü olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya, İran, tüm Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Güney Asya ülkeleri, Çin ve Japonya’yla siyasi ve ekonomik ilişkileri en ileri seviyede tutmak istediklerini kaydetti ve “Batıyla olan ilişkilerimizi Doğu’ya, Doğu’yla olan ilişkilerimizi Batı’ya alternatif görmüyoruz. Tam tersine, bu konumumuzu, kendimiz ve dostlarımız açısından, birbirini tamamlayan, birbirini bütünleyen ilişkilerin teminatı olarak kabul ediyoruz. Aynı durum Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri için de geçerlidir. Her iki denizin de dört bir tarafındaki ülkeler, ‘kapı bir’ değilse de ‘denizi bir’ komşumuzdur. Biz öyle addediyoruz, öyle biliyoruz. Orta Doğu, Kuzey Afrika derseniz, zaten her şeyiyle bizim bir parçamızdır.” şeklinde konuştu.

“Irak ve Suriye’deki baskılara rıza göstermeyeceğiz”

Bölgede yaşanan çatışmaların, savaşların ve zulümlerin, halkların tercihi olmadığını dile getiren ve “Maalesef, basiretsiz yöneticiler ve dış güçlerin çıkar hesapları, bir asrı aşkın süredir bölgeden kanı ve gözyaşını eksik etmemiştir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şu değerlendirmelere yer verdi: “Suriye’de, Irak’ta, Libya’da ve diğer ülkelerde kanı dökülen, mağduriyete uğrayan her kardeşimizin acısını kendi yüreğimizde hissediyoruz. Halep’e düşen bombalar sebebiyle gözyaşı döken her çocuk, evladına sarılan her anne-baba bizim kardeşimizdir. Musul’da, Telafer’de ve diğer şehirlerde bir yandan DEAŞ’ın, diğer yandan zalimlikte onları aratmayan mezhepçi milislerin zulmü altında inleyen her insan bizim kardeşimizdir. Her kim ki bize ‘buralara karışma’ derse, bilsin ki aslında, ‘kalbinizden bir parçayı söküp atın’ diyordur. Biz bunu yapamayız. Geçmişte, Afganistan’daki, Balkanlardaki, Karabağ’daki, Kırım’daki, Kıbrıs’taki zulümlere nasıl karşı çıktıysak, şimdi de Irak’taki, Suriye’deki, diğer bölge ülkelerindeki baskılara aynı şekilde rıza göstermeyeceğiz. Bu duruş, bize tarihin mirasıdır. Şayet bugün yanı başımızda kardeşimiz ağlarken biz başımızı çevirirsek, yarın ecdadımıza mahcup olur, torunlarımızın yüzüne bakamayız. Onun için, tüm gücümüzle, tüm imkânlarımızla mağdurların, mazlumların yanında olmayı sürdüreceğiz.” 


Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.