Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 01 Aralık 2016 12:18:38 Tarihinde eklenmiştir. 636 Defa Okundu.

Gürsel Dönmez; Avrupa İnsanların Dertlerine Derman Olamıyor

Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez, batı ülkelerinde aşırı sağcı partilerin yükselişte olduğunu ifade ederek, bunun Avrupa’nın yakın geleceğini olumsuz etkileyebileceğini vurguladı.

Gürsel Dönmez; Avrupa İnsanların Dertlerine Derman Olamıyor

Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez İLKHA’ya, batı ülkelerinde aşırı sağcı partilerin yükselişinin, kendi ülkelerine ve diğer ülkelere olası yansımalarını değerlendirdi.

ABD’de yapılan seçim sonrası seçilmiş olan Donald Trump’ın başkanlığının henüz tasdiklenmediğini belirten Dr. Dönmez, 20 Ocak’ta görevine başlaması halinde nasıl bir politika yürütüleceğinin belirsizliğini koruduğunu ifade etti.

Dönmez, “Trump, takip ettiğimiz kadarıyla militarist bir çizgi oluşturacak şekilde kadrosunu teşekkül ettirecek. Eğer medyaya yansıyan hususlar o şekilde gerçekleşirse diplomasi dilinden biraz daha militarist bir dile evrilme tehlikesi ortaya çıkıyor. ” dedi.

Avrupa Birliği içerisinde de bir krizin yaşanabileceğine dikkat çeken Dönmez, “Önümüzdeki günlerde 4 Aralık da Avusturya’da Cumhurbaşkanlığı seçim yapılacak. Ve büyük ihtimalle aşırı sağın adayı Cumhurbaşkanlığı’nı kazanmış olacak.” şeklinde konuştu.

Özellikle son 3-4 yıl içinde Avrupa Birliği içerisinde bir eksen kayması olduğunu müşahede ettiklerini belirten Dönmez, “Ana ülkelerde Almanya, Avusturya, Fransa gibi ülkelerde aşırı sağa kayış var. Önümüze yıl Almanya, Fransa ve birkaç ülkede yine seçimler olacak. Ve şimdiden gözüken manzara şu;  birçok ülkede aşırı sağ partiler beklenemeyecek düzeyde belki tüm dünya kamuoyunu endişeye sürükleyecek şekilde yüksek oylar alacaklar. Bu anlam da Avrupa’nın yakın geleceği bulanık gözüküyor. Genel siyaseti, diplomasisi, uluslararası ilişkileri hangi istikamette akacağı hususunda büyük soru işaretleri var.”diye konuştu.

“Avrupa insanların dertlerine derman olamıyor”

Türkiye’nin 15 Temmuz sürecinde karşı karşıya kaldığı krizin çok daha üst seviyelerdeki bir örneğinin küresel düzende görünmeye devam ettiğini söyleyen Dönmez, “Modern zamanlarda ortaya çıkan ulus devletlerinin ve bunların türevi olarak ortaya çıkan küresel ve bölgesel sistemlerin bir kriz içerisinde olduğunu görüyoruz. Milletlerin ilişkilerinde bu sistemlerin çok da çözüm olamadıklarını görüyoruz. İnsanların dertlerine derman olamıyorlar. Ötekileştirme kavramı üzerine bir sistem geliştirdiklerini görüyoruz. Ötekinin olmadığı yerde bir öteki oluşturma gayretine girdiklerini görüyoruz. Avrupa Birliği içerisinde Avrupa Birliği’ne karşı olan düşünce yapılarının yönetimlere geleceklerini görebiliyoruz. İşte bu yönetimlerin de birlik içerisinde domino etkisi oluşturacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.