Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 01 Aralık 2016 10:22:35 Tarihinde eklenmiştir. 450 Defa Okundu.

Batman İş-Kur Müdürü Açıkladı; Batman'da İşsizlik %17

İşsizliğin bütün Türkiye'de büyük bir problem olduğunu belirten Batman İş-Kur müdürü Besim Eviz, şehirde 22 binden fazla işsizlik kaydının olduğunu belirtti.

Batman İş-Kur Müdürü Açıkladı; Batman'da İşsizlik %17

Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Batman İl Müdürü Besim Eviz, işsizliğin azalması için yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Batman’da işgücü piyasasını destekleme çalışmalarının sürdüğünü belirten Eviz, “Türkiye’nin en yüksek işsizlik oranının bölgede olduğu TÜİK verileri herkesçe malum. Doğrusu biz bu oranı Batman için gerçekçi görmüyoruz. Batman’da işsizlik oranı yaklaşık olarak yüzde 17 civarındadır ama gençler arasındaki işsizlik oranı Türkiye’de olduğu gibi bizde de yüksektir.” dedi.

İşsizliğin azaltılması için kadın ve genç istihdamına yönelik projeler yürüttüklerini dile getiren Eviz, sözlerine şöyle devam etti:

“‘Haydi Gençler İşbaşına’ programı kapsamında 2 bin kişilik bir proje daha devreye koyuyoruz. Bize 5 milyon TL daha para geldi. Yılsonu itibariyle bu projeden bin kişi daha yararlanacak. Toplam 3 bin gencin işsizliğini destekleme noktasında kaynak tahsisi yapıldı. Bu projeleri artırarak devam ettiriyoruz. Bu projelerden yararlanacak olan 3 bin genç hem işletmelerde deneyim sahibi oluyorlar hem üretime katkı sağlıyorlar hem de asgari ücrete yakın bir ücret alıyorlar. Bu, Batman’a ekonomik açıdan ciddi katkı sağlıyor. Ayrıca işsizlik oranının düşmesi noktasında yüzde 2-3 oranında bir katkısı vardır.”

“Geçen sene 27-28 bin, şu an 22 bin işsizlik kaydı var”

Eviz, işsizlikle mücadelede en büyük sıkıntılarının, üretim ekonomisine dayalı yatırım yapılmaması olduğuna değinerek, “Geçen sene bizde 27-28 bin işsizlik kaydı varken, şu an 22 bin küsur işsizlik kaydı vardır. Bu da işsizlik oranının azalması demektir. Gerek kamu sektörüyle yaptığımız projeler, gerekse sektörlerde yaptığımız kurslar, eğitimler, projeler bu işsizlik oranını ciddi bir şekilde olumlu etkiliyor ve düşürüyor. Burada en büyük sıkıntımız, yatırımcının ciddi bir şekilde üretim ekonomisine dayalı harekete geçmemesidir, yatırım yapmamasıdır. İkinci Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalar yapılıyor. Devreye girerse inanıyorum ki 10 bine yakın insan birinci ve ikinci organizede iş sahibi olacak.” ifadelerini kullandı.

Batman’ın ticaret ve girişimcilik anlamında önemli bir il olduğunu sözlerine ekleyen Eviz, “Burada önemli olan yatırımcının elini taşın altına koymasıdır. Batman’ın hem cazibe merkezi hem de teşvik bölgesi olması dolayısıyla ciddi fırsattır. Batman ticari ve girişimcilik ruhu canlı bir şehirdir. Özel bir marka sahibi olan şirket, tekstil sahasında Batman’da şu an bine yakın elemanın çalışacağı yeni bir fabrika kuruyor. Muhtemelen Şubat, Mart’ta eleman alımına başlayacaklar. İşsizlikle mücadele konusunda var olan tüm projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Geçmişte emekli olan veya ölen memurların hak sahiplerine 30 yılı aşan hizmet süreleri için ikramiye ödenmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılacak. Sayıları 408 bini bulan kişilerin 30 yılı aşan emekli ikramiyesini alabilmek için yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde başvuruda bulunması gerekiyor. Daha önce bu konuda açılmış davalar ise düşecek.
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Özellikle batı ülkelerinde uzun yıllardan bu yana uygulanan belediyelerin tahvil ihracı yapması ülkemizde İstanbul ve Ankara illerimiz bu yöntemi bir iki kez uygulasa da hedeflenen rakamdan çok uzak kalmışlardı bunun sebebi belli bazı garantilerin verilmemesiydi. Şimdi belediyeler söz konusu garantileri iller bankası ve benzeri bazı kurumlar ile atlatmayı hedefliyor.
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
KOSGEB tarafından sağlanan faizsiz kredi imkanı için ilk şartın KOSGEB'in veri tabanına kayıt yaptırmak olduğu belirtildi.
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlaktaki alım-satımlarda yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için komisyon oranını sabitlemeye ilişkin harekete geçti.
Benzinde 8 kuruş indirim!
Benzinde 8 kuruş indirim!
Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 8 kuruş indirim yaptı.
Elektrik Faturalarına zam göründü
Elektrik Faturalarına zam göründü
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 elektrik dağıtım bölgesinin 2017 yılı hedef kayıp-kaçak oranlarını (HKO) belirledi. Doğrudan faturaya yansıtılması beklenen söz konusu rakamların açıklandıktan sonra faturalar üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konuşuluyor
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde Yaklaşık 45 firma yurt dışına ihracat yapıyor. Ülkenin kalkınmasını cari açığın kapatılması noktasında lokomotif görevi gören ihracatçılar Maliyenin vergi iadesi konusunda kendilerine uzun süreden beridir ödeme yapmadığını, biriken alacaklar yüzünden çek senet konularında ciddi sıkıntılar yaşayarak bir çoğunun iflasın eşiğine geldiğini belirtti.
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ, çiftçilere tarımsal sulama borçlarını ödemeleri konusunda uyarılarda bulundu.
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile yurt genelinde bir çok noktada insanlar ellerindeki dövizi paraya çevirmeye başladı. Vatandaş eline geçen parayı farklı bir yatırım aracı olan altına yatırdı. Altın alımında bir önceki aya göre yaklaşık %50 lik bir artış söz konusu.
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Ekonomi Destek Paketi içerisinde yer alan 50 bin TL faizsiz kredi desteği Şanlıurfalı esnafı sevindirdi.
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, “Ekonomi Destek Paketi ” Güneydoğu’nun önemli merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa’da iş dünyasını sevindirdi.
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
2017 Yılı merkezi bütçe görüşmeleri esnasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye ile Rusya'nın kendi arasında yaptığı ticareti milli paraları ile yapacağının altını çizdi, Bunun için doğal gaz anlaşmalarında şu an gerekli alt yapı çalışmaları yapılıyor.