Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 29 Kasım 2016 11:45:27 Tarihinde eklenmiştir. 554 Defa Okundu.

Ekilebilir Araziler Beton İşgali Altında Kalıyor

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilan edilen “Milli Tarım Projesi” ve 2005 yılında çıkarılan “Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu” hakkında değerlendirmelerde bulundu. Son 20 yılda 2 milyon hektara yakın arazinin sanayi ve yerleşime açıldığını belirten akademisyenler, Türkiye’de güncel toprak haritasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ekilebilir Araziler Beton İşgali Altında Kalıyor

Türkiye’de son 20 yılda 2 milyon hektara yakın arazinin sanayi ve yerleşime açıldığını belirten Çullu, bu durumun, 8 buçuk milyon hektarlık sulanabilir tarım arazisinin 5’te birinin yok olduğunu gösterdiğini söyledi.

Çullu, “Dünyada gıda bulunmadığı zaman büyük problemler yaşanıyor. Nüfus gün gittikçe çoğalıyor. Bu gıdaları nereden üreteceğiz? Tabi ki topraklardan üreteceğiz. Gıda, toprak dışında başka şeylerden de üretiliyor ama tadı tuzu olmuyor. İnsanlar hafızalarındaki eski gıdaları bulamayınca yemekten zevk alamıyor.” dedi.

“Topraklar özelliklerine göre kullanılmalı”

Türkiye’deki tarım alanlarının dünyanın en verimli alanları arasında yer aldığını dile getiren Çullu, bu toprakların özelliklerine göre kullanılması gerektiğini ifade etti.

Tarım alanlarının düzenli kullanılmamasının ileride birçok problem ortaya çıkaracağı uyarısında bulunan Çullu, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer siz kalkıp iyi tarım topraklarını sanayi ya da yerleşim yeri olarak kullanırsanız o zaman tarım alanlarınız azalır ve gıdayı üretemeyiz. Bu ürünleri ithal etmeye başlarız. Bir yandan tarım toprakları azalırken bir yandan da nüfus artıyor. Yarın buğday ihtiyacımız 25 milyon ton olduğunda 5 milyon tonunu ithal etmek zorunda kalacağız. Bu da zarar etmek demektir.”

“Milli Tarım Projesi” kapsamında 184 ovanın koruma altına alınacağı bilgisini veren Çullu, Harran Ovası’nın bu projeden faydalanması için çalışma yürüttüklerini belirtti.

“Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunun” Şanlıurfa’da tam olarak uygulanamadığını ifade eden Çullu, “Bu kanun ilk çıktığında Toprak Kurulu birkaç kez toplandı. Ben de kurul üyesiydim ama her nedense bu kurul sonra bir daha toplanmadı. Harran’ın toprakları Yukarı Mezopotamya’nın en verimli toprakları fakat alansal olarak hızla azalıyor. Yani siz Atatürk Barajı’ndan su getireceksiniz, yirmi yıl sonra sulayacak alan bulamayacaksınız. Şu an Harran Ovası’nın yüzde onunda yapılaşma meydana gelmiştir. Geceleyin uçakla üzerinden geçerseniz ovanın her yerinde ışıklar görülüyor. Bu da yerleşim alanlarının çoğaldığını gösteriyor. Buna dur demenin zamanı gelmiştir.” şeklinde konuştu.

“Güncel bir toprak haritasının oluşturulması gerekiyor”

1965-1970’li yıllarının şartlarına göre hazırlanan ve hâlâ kullanımda olan toprak haritasının yetersiz olduğuna değinen Çullu, arazilerden verimli bir şekilde faydalanmak için güncel tarım haritasına ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. 

Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.