Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 27 Kasım 2016 15:24:42 Tarihinde eklenmiştir. 397 Defa Okundu.

Daha Kararlı Olmalıyız.

Başbakan Yardımcısı Mehmet şimşek KİT'ler konusunda daha kararlı verimli ve etki hale getirmeliyiz reforma gidiyoruz dedi.

Daha Kararlı Olmalıyız.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KİT'lerin piyasa şartlarına göre daha etkin, verimli ve karlı hale getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, buna yönelik Hazine Müsteşarlığınca reform niteliğinde bir çalışma başlattıklarını bildirdi.

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu sermayeli kuruluşlara yönelik yönetişim reformunun hükümet gündeminde yer alan konular arasında bulunduğunu hatırlatarak, eylem planında, Hazinenin sorumlu kurum olarak belirlendiğini söyledi.

Söz konusu kuruluşların mevzuat nedeniyle ticari faaliyetlerin gerektirdiği esnekliğe, özerkliğe ve hıza sahip olamadığını anlatan Şimşek, şirketlerin tabi oldukları düzenlemelerin günün ticaret koşullarına uygun olmadığını belirtti.

Yönetim kurullarının da mevzuattan kaynaklanan sebeplerle karar alırken, birçok kamu kurumu ile muhatap olma zorunluluğunun bulunduğunu anımsatan Şimşek, yatırım kararı almalarında etkili olan uluslararası kurumsal yönetim ilkelerinin de kamu sermayeli kuruluşlarda etkin uygulanamadığını ifade etti.

Şimşek, "KİT'leri günümüz piyasa şartlarına göre daha etkin, verimli ve karlı hale getirmek zorundayız. Buna yönelik reform niteliğinde bir çalışma başlattık. Bu kapsamda KİT'lerin yönetim şemasını değiştireceğiz." dedi.

Reform kapsamının da öncelikli olarak Hazine Müsteşarlığının portföyünde yer alan 233 sayılı KHK'ye tabi kuruluşlar ile özel kanuna tabi olup sermayesinin tamamı Hazineye ait olan diğer kamu sermayeli kuruluşlar olarak belirlendiğini bildiren Şimşek, devlet ile şirket arasındaki ilişkinin sadece hedef koyma ve hesap sorma boyutuna indirgeneceğine dikkati çekti.

Kamu kurumlarının, şirketlerin operasyonel işlemlerine müdahale etmeyeceğini, şirketlerin ticari hayatın gerektirdiği şekilde faaliyetlerini sürdüreceğini anlatan Şimşek, şirketlerin Türkiye'nin yanı sıra uluslararası platformlarda da rekabet edebilir düzeye çıkarılmasını sağlayacaklarını dile getirdi.

REKABET VE ŞEFFAFLIK ARTIRILACAK

Bu çerçevede uluslararası kurumsal yönetim ilkeleri başta olmak üzere, reform süreçlerine tabi tutulan iyi uygulamalar ve bu kuruluşların etkin olarak faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki pay sahipliği modellerinin incelendiğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

"Yaptığımız incelemeler sonucunda, bu şirketler için dönüşüm sürecinin ana eksenlerini belirledik. Kamu sermayeli kuruluşların faaliyetlerinde ve istihdamda özel hukuk hükümlerine tabi olmasını sağlayarak, piyasalarda rekabet şartlarının eşitlenmesini sağlayacağız. Yönetim kurulu başkanı ile şirket genel müdürünün aynı kişi olması zorunluluğunun kaldırılması, yönetim kurullarında bağımsız üyeye de yer verilmesi, yapısı uygun olan şirketler için kısmi halka arz işlemlerinin tedrici olarak hayata geçirilmesi de önem taşıyor. Reform çalışması ile SPK mevzuatına tabiiyet ile şeffaflığın artırılması, daha kaliteli ve kapsamlı bağımsız denetimin uygulanması, bir diğer deyişle bu şirketlerde kurumsal yönetimin tüm unsurlarıyla yerleşmesini sağlayacağız."

Söz konusu şirketlerin etkin ve performans esaslı bir istihdam politikası yürüteceğini de ifade eden Şimşek, halka arz ile de yönetim kurullarının rasyonel karar almalarının zorunlu hale geleceğini söyledi. Şimşek, bu şekilde kamu sermayeli şirketlerin daha etkin, verimli ve karlı hale geleceğini sözlerine ekledi.
Editör : Metin Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Geçmişte emekli olan veya ölen memurların hak sahiplerine 30 yılı aşan hizmet süreleri için ikramiye ödenmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılacak. Sayıları 408 bini bulan kişilerin 30 yılı aşan emekli ikramiyesini alabilmek için yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde başvuruda bulunması gerekiyor. Daha önce bu konuda açılmış davalar ise düşecek.
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Özellikle batı ülkelerinde uzun yıllardan bu yana uygulanan belediyelerin tahvil ihracı yapması ülkemizde İstanbul ve Ankara illerimiz bu yöntemi bir iki kez uygulasa da hedeflenen rakamdan çok uzak kalmışlardı bunun sebebi belli bazı garantilerin verilmemesiydi. Şimdi belediyeler söz konusu garantileri iller bankası ve benzeri bazı kurumlar ile atlatmayı hedefliyor.
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
KOSGEB tarafından sağlanan faizsiz kredi imkanı için ilk şartın KOSGEB'in veri tabanına kayıt yaptırmak olduğu belirtildi.
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlaktaki alım-satımlarda yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için komisyon oranını sabitlemeye ilişkin harekete geçti.
Benzinde 8 kuruş indirim!
Benzinde 8 kuruş indirim!
Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 8 kuruş indirim yaptı.
Elektrik Faturalarına zam göründü
Elektrik Faturalarına zam göründü
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 elektrik dağıtım bölgesinin 2017 yılı hedef kayıp-kaçak oranlarını (HKO) belirledi. Doğrudan faturaya yansıtılması beklenen söz konusu rakamların açıklandıktan sonra faturalar üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konuşuluyor
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde Yaklaşık 45 firma yurt dışına ihracat yapıyor. Ülkenin kalkınmasını cari açığın kapatılması noktasında lokomotif görevi gören ihracatçılar Maliyenin vergi iadesi konusunda kendilerine uzun süreden beridir ödeme yapmadığını, biriken alacaklar yüzünden çek senet konularında ciddi sıkıntılar yaşayarak bir çoğunun iflasın eşiğine geldiğini belirtti.
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ, çiftçilere tarımsal sulama borçlarını ödemeleri konusunda uyarılarda bulundu.
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile yurt genelinde bir çok noktada insanlar ellerindeki dövizi paraya çevirmeye başladı. Vatandaş eline geçen parayı farklı bir yatırım aracı olan altına yatırdı. Altın alımında bir önceki aya göre yaklaşık %50 lik bir artış söz konusu.
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Ekonomi Destek Paketi içerisinde yer alan 50 bin TL faizsiz kredi desteği Şanlıurfalı esnafı sevindirdi.
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, “Ekonomi Destek Paketi ” Güneydoğu’nun önemli merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa’da iş dünyasını sevindirdi.
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
2017 Yılı merkezi bütçe görüşmeleri esnasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye ile Rusya'nın kendi arasında yaptığı ticareti milli paraları ile yapacağının altını çizdi, Bunun için doğal gaz anlaşmalarında şu an gerekli alt yapı çalışmaları yapılıyor.