Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 27 Kasım 2016 13:53:13 Tarihinde eklenmiştir. 30443 Defa Okundu.

Kahraman Kadınlar Belgeseli.

Kurtuluş savaşında cepheye mermi ve erzak taşıyan kadınlar ve 15 temmuz kadınları belgesele konu olacak.

Kahraman Kadınlar Belgeseli.

Kurtuluş Savaşı'nda cepheye cephane taşıyan İstiklal Yolu'nun kadın kahramanları ile 15 Temmuz'un kadın kahramanlarının hayatı, belgesel oldu.
Yönetmen Tunç Boran, Anadolu'nun işgaline "dur" demek için kağnılarla İnebolu'dan cepheye cephane taşıyan Kastamonulu "Şerife Bacı" ile Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) karşı 15 Temmuz darbe girişimi gecesi demokrasi ve ülkesini korumak için kamyonun direksiyonuna oturan Gümüşhaneli "Şerife Boz"un hikayesini "İstiklal Yolu" belgeselinde anlattı.

Boran, belgeselde, Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanları ile 15 Temmuz'un kadın kahramanlarının hikayesini birleştirerek anlattıklarını söyledi.

İstiklal Savaşı'nın topyekun bir mücadele olduğunu vurgulayan Boran, "İstiklal Savaşı yalnız cephede değil, cephe gerisinde de kazanıldı. Kadınlar fedakar şekilde kağnılarla yüzlerce kilometre ötedeki cepheye cephane taşıdı. Milli mücadele bu anlamda topyekun bir mücadeledir." dedi.

Kurtuluş Savaşı'nın kadınından erkeğine, çocuğundan yaşlısına kahramanlıkların yaşandığı bir savaş olduğuna dikkati çeken Boran, "Kar ve soğuk altında zor şartlarda kadınlarımız cepheye silah taşıdı. Cepheye cephane taşıyan sembol isimlerden biri de Kastamonulu Şerife Bacı'dır. Şerife Bacı, kağnılarla cephane taşırken bu yolda hayatını kaybetti. Bu zor günlerde kadınlarımız cesaret ve fedakarlıklarla ülkemizin kurtuluşuna katkı sağladı." ifadesini kullandı.

Boran, belgeselin ilk bölümünde İstiklal Yolu'ndaki kadın kahramanlara yer verildiğini, "İstiklal Yolu" adı verilen İnebolu'dan başlayıp Kastamonu ve Çankırı güzergahından Ankara'ya uzanan yolda kağnılarla cephane taşıyan kadınların kahramanlıklarını anlattıklarını dile getirerek, ikinci bölümde ise kadın kahramanların 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine karşı verdikleri mücadeleye değindiklerini söyledi.

"Şerife" isimli kadınların iki mücadelede de sembol haline geldiğini dile getiren Boran, şunları kaydetti:

"İstiklal Savaşı'nda olduğu gibi 15 Temmuz da vatanımızın tehlikeye düştüğü bir geceydi. O gece kadınlarımız yeniden tarih sahnesine çıkıp fedakarlık göstererek vatanın kurtarılmasına katkı verdiler. İstiklal Savaşı'ndaki sembol kahramanlardan biri Kastamonulu Şerife Bacı, 15 Temmuz gecesinin kadın kahramanlarından biri ise kamyon kullanan Gümüşhaneli Şerife Boz idi. İstiklal Savaşı'nda kağnılarla düşmanın üzerine yürüyen Şerife Bacı, 15 Temmuz'da kamyonlarla düşmanın üzerine giderek tekrar tarih sahnesine çıktı."

İstiklal Savaşı'ndaki ile darbe girişimindeki ruhun aynı olduğunu vurgulayan Boran, dış güçlerin maşalarının 15 Temmuz'da Türkiye'yi zor duruma sokmaya çalışsa da milletin fedakarlığı sayesinde bu durumun atlatıldığını anımsattı.

Boran, belgeselin 36 dakika olduğunu bildirerek, "Belgeselimizde canlandırma tekniği kullandık. Özellikle İstiklal Savaşı'ndaki kahramanlıkları canlandırma tekniği ile çektik. 36 dakikalık filmimiz herhangi bir yerde yayınlanmadı. Bu filme özellikle devlet televizyonumuz TRT'nin ilgi göstermesini bekliyoruz. Hedefimiz, devletimizin televizyonunda milli ve yerli belgeselin gösterilmesi." değerlendirmesinde bulundu
Editör : Metin Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Cesur Yürek Yayından Kaldırılacak mı?
Cesur Yürek Yayından Kaldırılacak mı?
Dizinin bir bölümünde ameliyathaneyi basarak doktorları silahla tehdit ederek babasının ölümü üzerine kimsenin buradan sağ çıkamayacağının söylendiği dizi infiale yol açtı doktorlar tepkili CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer başbakanın cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.
Viranşehir'de Tarihi Yapı İlgisizlikten Harap Durumda
Viranşehir'de Tarihi Yapı İlgisizlikten Harap Durumda
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde, Bizans döneminde tapınak olarak inşa edilen yapının 8 dikmesinden (paye) günümüze ulaşan son dikmesi de ilgisizlik nedeniyle yıkılmaya yüz tuttu.
Apartmanına 15 Temmuz şehitleri adını verdi.
Apartmanına 15 Temmuz şehitleri adını verdi.
Edirne'de yaşayan 62 yaşındaki Kıbrıs gazisi Ahmet İsmailoğlu,15 Temmuz'daki darbe girişimindeki şehitleri, son yaptığı apartmana "15 Temmuz Şehitler Apartmanı" ismini vererek yaşatıyor.
Kahraman Kadınlar Belgeseli.
Kahraman Kadınlar Belgeseli.
Kurtuluş savaşında cepheye mermi ve erzak taşıyan kadınlar ve 15 temmuz kadınları belgesele konu olacak.
Bir Tarih Şehri Muğla.
Bir Tarih Şehri Muğla.
Hemen hemen her gün yeni bir tarihi esere rastlanan muğlada likya uygarlığına ait bir ço kalıntıya rastlandı bu kültür turizmine de etki etti.
Çaycı Timur Prensesi.
Çaycı Timur Prensesi.
Timur Han'nın torunlarından olan Sultana Begüm bir kahvehabe'de çaycılık yapıp gecekonduda kalıyor. Hafta sonu Özbekistanda olan Cumhurbaşının gezisi.
Yer Altından Çıkan Hac Merkezi.
Yer Altından Çıkan Hac Merkezi.
Yapılan kazılarda antik çağın hac merkezi bulundu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Sualtı Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş detayları anlattı.
Kalandar Soğuğu Ödüle Doymuyor.
Kalandar Soğuğu Ödüle Doymuyor.
Yönetmenliğini Mustafa Kara'nın yaptığı Kalandar Soğuğu APSA'dan 3 ödül daha aldı. Film 10.Asya Pasifik Ödüllerinden aldığı ödülü memnuniyetle karşıladı.
Ünlü Fotoğrafçı İntihar Etti.
Ünlü Fotoğrafçı İntihar Etti.
Ünlü Fransız Fotoğrafçı David Hamilton evinde ölü bulundu.Fransız polisi, ünlü fotoğrafçının intihar ettiğini duyurdu.
1 Milyon Öğrenci Sinemaya.
1 Milyon Öğrenci Sinemaya.
'Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmasın' projesini hayata geçiren bakanlık bu yıl yaklaşık 1 milyon öğrenciyi sinemaya götürecek.
Şırnak'ta 15 temmuz Resim Sergisi.
Şırnak'ta 15 temmuz Resim Sergisi.
Fethullahçı Terör Örgütü mensupları tarafından 15 Temmuz günü yapılmak istenen başarısız darbe girişimi resimler ile anlatıldı
SATILIK EYFEL BASAMAĞI.
SATILIK EYFEL BASAMAĞI.
Açık arttırma ile satışa sunulan Eyfel Kulesinin 14 basamağına 2.2 milyon TL verildi. Daha önce müzayede evine 2 milyon 200 bin TL'ye sayılmıştı.