Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 27 Kasım 2016 12:36:16 Tarihinde eklenmiştir. 29745 Defa Okundu.

Bir Tarih Şehri Muğla.

Hemen hemen her gün yeni bir tarihi esere rastlanan muğlada likya uygarlığına ait bir ço kalıntıya rastlandı bu kültür turizmine de etki etti.

Bir Tarih Şehri Muğla.

Karia ve Likya uygarlıklarının hüküm sürdüğü, bünyesinde barındırdığı 22'si düzenlenmiş 195 ören yeri ile ziyaretçileri tarihe yolculuğa çağıran Muğla, tarihi ve kültürel zenginliklerinin oluşturduğu potansiyelle Ege Bölgesi'nin açık hava müzesi konumunda.

Muğla, bu tarihi eserlerle çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

Vali Amir Çiçek, kentin, Karia ve Likya gibi uygarlıkların hüküm sürdüğü bir yörede kurulduğunu söyledi.

Sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanında, tarihi zenginliklerinin oluşturduğu potansiyelle Muğla'nın ülke turizminin en önemli odak noktalarından olduğunu ifade eden Çiçek, "Muğla çok önemli bir coğrafyada konumlanıyor. Bir taraftan Anadolu'nun güney batısındaki Ege kültürü ve Anadolu'nun iç kısmındaki kültürler diğer taraftan da kuzeyden gelen kültürlerin etkileri var. Muğla, Akdeniz'in doğu ve batısı arasındaki çok önemli bir noktada yer alıyor." dedi.

Çiçek, Muğla'nın çok iyi korunmuş bir kent konumunda bulunduğuna dikkati çekerek, "Anadolu'nun her yeri zengindir ama buranın ayrı bir zenginliği var. Bünyesindeki tarihi ve kültürel değerleri koruyarak günümüze kadar ulaşan bir yer Muğla. Bu nedenle yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Bölge, kayıtlı 192, düzenlenmiş 22 ören yeri ve antik yerleşime sahip ama bu sayının çok üstünde bir zenginlik olduğunu söyleyebilirim." diye konuştu.

Muğla'da UNESCO'nun dünya mirası listesine girecek daha çok ören yeri bulunduğuna değinen Çiçek, bölgedeki düzenlenmemiş ören yerlerinin de ayağa kaldırılıp turizme açılmasıyla ziyaretçi sayısının daha da artacağını dile getirdi.

Türkiye'deki arkeolojik kazıların Avrupa ülkelerindeki gibi desteklendiğini ve kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığının büyük destek verdiğine vurgu yapan Çiçek, şöyle devam etti:

"Son yüzyılın en önemli tarihi eserleri arasında değerlendirilen Karia Kralı Hekatomnos'a ait mezar ve çevresinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları da tamamlanmak üzere. Hemen hemen her ilçemizde bir kazı çalışması yürütülüyor ve buradan çıkan önemli eserler koruma altına alınarak işlemlerin ardından müzelerimizde sergileniyor. Muğla, çağlar boyunca önemini koruyarak, doğal güzelliğini muhafaza etmeyi başarmış bölgelerden birisi. Bu kadar antik kentin olmasının bunun bir göstergesi. Bölgemizde kazı çalışmalarından çıkan eserler de bulunduğu alanlarda sergileniyor. Bölgemiz adeta açık hava müzesi konumunda."

Altı bin yıllık tarihi ile geleceğe ışık tutuyor

Vali Çiçek, Muğla ve bazı ilçelerinde açık hava müzeleri de kurmayı planladıklarını anlatarak, bunun için de çalışmalar yürüttüklerini bunun en güzel örneğini de yakında turizme açılacak olan Karia Kralı Hekatomnos'a ait mezar ve çevresinin olduğunu vurguladı.

Muğla’nın Karya ve Menteşe Beyliği döneminde de önemini sürdürdüğünü, 6 bin yıllık tarihi geçmişi ve çok sayıda önemli antik kent ile son yıllarda yerli ve yabancı ziyaretçilerin ele geçirilen yeni buluntular ile dikkatleri üzerine çektiğini dile getiren Çiçek, "Muğla, sahip olduğu bu önemli değerler ile kültür turizmi açısından dünyanın en önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak. Bölgedeki antik kentlerimiz ve buralarda yürütülen kazı çalışmalarından çıkarılan eserler de yakından takip ediliyor.” dedi.

Türkiye'nin en iyi korunmuş tapınaklarından biri olan Heromos’un Milas’ta bulunduğunu ifade eden Çiçek, “Roma dönemine ait Zeus Heromos tapınağı da orada. Milas'ın 5 kilometre güneyinde yer alan Beçin de bölgenin bugüne kadar gün ışığına çıkarılmış en eski mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Beçin kalesindeki kalıntıların pek çoğu Beylikler dönemine, Menteşe dönemine ait. Aynı zamanda Anadolu'da en iyi korunmuş Türk yerleşimi olma özelliği ile öne çıkıyor." diye konuştu.

"Dünyanın en büyük mermer kenti Muğla'da"

Stratonikeia Antik Kenti’nin de Karia bölgesinin en önemli kentlerinden biri olduğunu vurgulayan Çiçek, Stratonikeia'nın, Anadolu'nun yerli halkı olan Karialılar ve Leleglere ait bir yerleşim yeri olduğunu belirtti.

Çiçek, dünyanın en büyük mermer antik kenti durumundaki Yatağan Stratonikeia Antik Kenti'nin Osmanlı, Roma, Bizans gibi farklı döneme ait eserlerin ortaya çıkarıldığı yaşayan bir kent olduğunu kaydetti.

Çiçek, Fethiye’de Tlos, Dalyan’da Kaunos’un antik yerleşim yerlerinin önemli olduğunu ve bu nedenle çok sayıda yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini anlatarak, bu bölgelerde de kazı çalışmalarının yapıldığını bildirdi. AA
Editör : Metin Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Cesur Yürek Yayından Kaldırılacak mı?
Cesur Yürek Yayından Kaldırılacak mı?
Dizinin bir bölümünde ameliyathaneyi basarak doktorları silahla tehdit ederek babasının ölümü üzerine kimsenin buradan sağ çıkamayacağının söylendiği dizi infiale yol açtı doktorlar tepkili CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer başbakanın cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.
Viranşehir'de Tarihi Yapı İlgisizlikten Harap Durumda
Viranşehir'de Tarihi Yapı İlgisizlikten Harap Durumda
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde, Bizans döneminde tapınak olarak inşa edilen yapının 8 dikmesinden (paye) günümüze ulaşan son dikmesi de ilgisizlik nedeniyle yıkılmaya yüz tuttu.
Apartmanına 15 Temmuz şehitleri adını verdi.
Apartmanına 15 Temmuz şehitleri adını verdi.
Edirne'de yaşayan 62 yaşındaki Kıbrıs gazisi Ahmet İsmailoğlu,15 Temmuz'daki darbe girişimindeki şehitleri, son yaptığı apartmana "15 Temmuz Şehitler Apartmanı" ismini vererek yaşatıyor.
Kahraman Kadınlar Belgeseli.
Kahraman Kadınlar Belgeseli.
Kurtuluş savaşında cepheye mermi ve erzak taşıyan kadınlar ve 15 temmuz kadınları belgesele konu olacak.
Bir Tarih Şehri Muğla.
Bir Tarih Şehri Muğla.
Hemen hemen her gün yeni bir tarihi esere rastlanan muğlada likya uygarlığına ait bir ço kalıntıya rastlandı bu kültür turizmine de etki etti.
Çaycı Timur Prensesi.
Çaycı Timur Prensesi.
Timur Han'nın torunlarından olan Sultana Begüm bir kahvehabe'de çaycılık yapıp gecekonduda kalıyor. Hafta sonu Özbekistanda olan Cumhurbaşının gezisi.
Yer Altından Çıkan Hac Merkezi.
Yer Altından Çıkan Hac Merkezi.
Yapılan kazılarda antik çağın hac merkezi bulundu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Sualtı Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş detayları anlattı.
Kalandar Soğuğu Ödüle Doymuyor.
Kalandar Soğuğu Ödüle Doymuyor.
Yönetmenliğini Mustafa Kara'nın yaptığı Kalandar Soğuğu APSA'dan 3 ödül daha aldı. Film 10.Asya Pasifik Ödüllerinden aldığı ödülü memnuniyetle karşıladı.
Ünlü Fotoğrafçı İntihar Etti.
Ünlü Fotoğrafçı İntihar Etti.
Ünlü Fransız Fotoğrafçı David Hamilton evinde ölü bulundu.Fransız polisi, ünlü fotoğrafçının intihar ettiğini duyurdu.
1 Milyon Öğrenci Sinemaya.
1 Milyon Öğrenci Sinemaya.
'Sinemaya Gitmeyen Öğrenci Kalmasın' projesini hayata geçiren bakanlık bu yıl yaklaşık 1 milyon öğrenciyi sinemaya götürecek.
Şırnak'ta 15 temmuz Resim Sergisi.
Şırnak'ta 15 temmuz Resim Sergisi.
Fethullahçı Terör Örgütü mensupları tarafından 15 Temmuz günü yapılmak istenen başarısız darbe girişimi resimler ile anlatıldı
SATILIK EYFEL BASAMAĞI.
SATILIK EYFEL BASAMAĞI.
Açık arttırma ile satışa sunulan Eyfel Kulesinin 14 basamağına 2.2 milyon TL verildi. Daha önce müzayede evine 2 milyon 200 bin TL'ye sayılmıştı.