Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 27 Kasım 2016 12:27:01 Tarihinde eklenmiştir. 657 Defa Okundu.

Bebeğinizi Organik Besinler ile besleyin.

Çocuğunuzu ilk 3 yıl doğal ve organik ürünler ile beslemeniz çocuğunuzun hem sağlığı hem de gelişimi üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.

Bebeğinizi Organik Besinler ile besleyin.

Üzerinde 'Yüzde 100 organik' etiketi olan her gıda, gerçekten organik koşullarda mı yetiştiriliyor? Organik beslenmenin vücudumuza faydaları neler? Bir gıdanın organik olup olmadığı nasıl anlaşılır? Uzmanlar, birçoğumuzun kafasını karıştıran organik gıda konusuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı...
 Organik gıda tam anlamıyla ne demektir?
Organik gıda; sebze, meyve gibi ürünlerin yetiştirilmesinde ve işlenmesinde yapay ilaçların, hormonların, antibiyotiklerin, koruyucu ve renklendiricilerin, ambalajların da dahil olmak üzere kimyasal maddelerin kullanılmadığı gıdalardır. Organik gıda üretimi oldukça zahmetli ve zorlu bir süreçtir. Dünya standartlarında bir çiftçinin tarlasında, organik gıda üretimine başlayabilmesi için beş yıl tarım ilaçları ve çeşitli kimyasallardan arındırılması gerekmektedir. Bu oran, ülkelerin belirledikleri asgari oranlara göre değişim göstermektedir.

KANSEROJEN YÜZDE 97 DAHA AZ
 Bir gıdanın organik olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Marketlerin raflarında bulunan ve üzerinde 'Yüzde 100 organik' yazan her ürün, ne yazık ki istenilen koşullarda üretilmiş olmayabilir. Bunun için organik ürün seçerken özellikle paketlerin etiketleri çok iyi bir şekilde okunmalıdır. Organik ürün üretecek olan firmanın, Tarım Bakanlığı tarafından yetki almış kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından biriyle sözleşme yapması zorunludur. Etiketlerinin üzerinde de bu kuruluşların logoları, verdikleri sertifika numaraları ve 'Tarım Bakanlığından onaylı' ibaresi bulunmalıdır. Sertifikasyon numarası bulunmayan ürün ne yazık ki organik ürün değildir. Yapılan çalışmalarda; organik besinlerde, yapay kimyasallar kullanılarak üretilen besinlere göre kanserojen bir madde olan nitrat'ın, yüzde 97 oranında az olduğu tespit edilmiştir. Yine kanserojen olduğu bilinen kadminyum maddesinin ana kaynağı olarak gösterilen fosfatlı gübreler, organik tarımda kullanılmamaktadır.
 Çocuklarda organik gıda tüketimi özellikle hangi yaşlarda önemli?
Tarım uygulamalarında sıklıkla kullanılan kimyasal ajanlar, pestisitler; hem toprağı kirletmekte, hem de besinin güvenilirliğini azaltmaktadır. Son yıllarda sıkça karşılaşılan kanser, kronik akciğer hastalıkları, beyin tümörleri, hiperaktivite, otizm gibi hastalıklar ve doğumsal anormallikler, şüphesiz çevresel toksinlere maruz kalınması sonucunda artıyor. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için çevresel toksinlere (meyve ve sebzelerden aldığımız tarım ilacı kalıntıları, hava kirliliği, su kirliliği) maruziyeti mümkün olduğunca en aza indirmemiz gerekir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu etmenlerin anne sütüyle bebeğe geçiş yaptığı da bir gerçektir. O zaman sorunun en başına dönmeli ve özellikle hamilelik, emzirme dönemi ve büyümenin son derece hızlı olduğu yaşamın ilk üç yılını ele almalıyız. Bu dönemde tüketilmesi önerilen organik tarım ürünleri sayesinde, bebeklerin çevresel toksinlerle karşılaşmasını önemli ölçüde engellemiş oluruz.
 Organik gıdalar daha mı besleyici?
Organik tarım teknikleriyle hazırlanmış gıdalar, diğer gıdalara oranla daha besleyicidir. Yetiştirilmesinden paketlenmesine kadar geçen süre boyunca kimyasal etkilere maruz kalmamış olması dolayısıyla, kimyasal maddeler içeren gıdalara göre daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Örneğin; organik tekniklerle üretilmiş bir portakaldaki C-vitamini seviyesi, kimyasal bileşenlerle karışmadığı için daha fazladır. Organik gıdaların üzerlerinde kimyasal maddeler olmadığı için, diğerlerine oranla bir kere yıkanması yeterlidir. Meyve, sebze, et, süt, yumurta ve organik yöntemlerle üretilmiş tüm besinler belirlenmiş, şimdilerde standartlara uygun doğal haliyle piyasaya sunulmaktadır.

LOGOYA DİKKAT!

 'Organik' etiketi ne anlama gelir?
Türkiye'de satışa sunulan tüm sertifikalı organik ürünlerin ambalajında, ürünün organik olduğunu gösteren bir logo bulunur. Üzerinde 'Organik Tarım-Türkiye Cumhuriyeti' yazan bu etiket, o ürünün belli standartlara göre üretilmiş olduğunu gösterir. Bunun dışında, üretim aşamalarında kontrol ve sertifikasyonu yapan uluslararası firmanın logolu etiketi de bulunur. Organik sebzeler, bakterileri öldüren ve bir çeşit koruyucu işlev üstlenen aydınlatma yöntemi olmadan, kanalizasyondan uzakta (normalde tarım yapılan toprakların verimli olması için buna izin veriliyor!), yapay koruyucu ve sentetik maddeler (böcek öldürücü, ot öldürücü ve suni gübre) kullanılmadan yetiştirilir. Organik et ve yumurta; antibiyotik, büyüme hormonu, GDO'lu mısır veya soya verilmeyen hayvanlardan elde edilir. Bunlara organik olmayan yemler verilmez; ot öldürücü ve diğer kimyasallardan arınmış ortamda otlamaları sağlanır. Tavukların dışarı çıkmasına, büyükbaş hayvanların da çayırda otlamasına izin verilir. Organik süt ürünleri, organik et standardına uygun olarak yetiştirilen hayvanlardan elde edilir. Organik su ürünleri, Tarım Bakanlığı'ndan gerekli izin alındıktan sonra ülkemizde yetiştirilebilir. Balıkçıda hem denizde avlanılmış, hem de çiftliklerde üretilmiş balıklar bulmak mümkün.
 Sertifika sorulmalı mı?
Gerçek organik gıda arıyorsanız, sertifikasını mutlaka sormalısınız. Bir ürünün organik sayılabilmesi için, organik tarım esaslarına göre yetiştirilmesi, ambalajlanması ve 'organik tarım' etiketi ile satılması gerekir. Eğer bir ürünün etiketinde 'organik içerik' yazıyorsa, en az yüzde 70 oranında organik malzeme ile üretilmiş demektir. Bundan daha az olduğunda, üzerinde 'organik' yazamaz ama içindekiler listesinde bu malzemeler tek tek belirtilebilir.

DAHA BESLEYİ Cİ VE LEZZETLİ
Neden organik gıdaları tercih etmeliyiz? İşte başlıca sebepler...
 Ürünün değiştirilmiş formu değil, orijinal halidir. Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO ) içermez.
 Mutlaka mevsiminde tüketilmeli, kışın olmaması gereken bir meyveyi organik diye satın almamalıyız.
 Korunması ve saklanması çok önemlidir. Koruyucu ve katkı maddesi olmadığı için nemden uzak tutulmalıdırlar. Taze olanlar kese kağıdında buzdolanbında saklanmalıdır. Kuru olanlar da cam kavonozlarda hava almayacak şekilde serin ve loş dolaplarda saklanmalıdırlar.
 Besin değeri yüksektir ve lezzetlidir.
 Üretim sürecinde haşere ilaçları ve sentetik gübre kullanılmaz.
 Hayvanlara sentetik hormon verilmez.
 Antibiyotik kullanımı sınırlandırılır.
 Hayvan refahı ön planda tutulur.
 Organik tarım yapılan çiftlikler genellikle daha emek yoğun ve nitelikli personel gerektiren çalışma alanlarıdır. Bu sadece kırsal bölgelerin kalkınmasını sağlamakla kalmaz, çalışanların da kendi niteliklerini geliştirmesine katkıda bulunur.
 Organik tarım, çevresel sürdürülebilirliği sağlayan uygulamalar ve doğal kaynaklara saygı duymayı gerektirir. Yani, çiftçiler çalışmalarının ve kullandıkları metotların geleceğe ve çevreye etkilerini göz önünde bulundurmalıdır.
 Organik tarım, toplum sağlığını iyileştirir. Çiftçiler ve aileleri tarım ilaçlarına daha sık maruz kaldıkları için nüfusun geneline nazaran belirli kanser tiplerine yakalanmaya meyillidirler.
 Organik tarım yaygınlaştıkça, tedavisi çok pahalı olan bu hastalıklara yakalanma oranları da azalacak ve ekonomi de dolaylı yoldan etkilenecektir.

Hangi besinler organik olmalı?
Mutlaka organik tüketilmesi gereken sebze-meyveler: Elma, dolmalık biber, kereviz, kiraz, üzüm (kuru üzüm ve suyu da dahil), armut, şeftali, patates, ıspanak, çilek, marul ve nektarin... Eğer bu ürünleri organik olarak tüketirseniz, vücudunuzun pestisitlere maruz kalmasını yüzde 90 oranında azaltmış olursunuz. Organik tüketilmesi zorunlu olmayan sebze-meyveler: Avokado, muz, kivi, mango, soğan, brokoli, patlıcan, karpuz, bezelye, ananas ve karnabahar.
Editör : Metin Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Urfa'da Doğurganlık Hızı Kadın Hastalıklarını Beraberinde Getiriyor
Urfa'da Doğurganlık Hızı Kadın Hastalıklarını Beraberinde Getiriyor
Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalı Yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Muhammet Erdal Sak; Şanlıurfa'da doğum hızı olağanın üstünde bu durum bir çok kadın hastalığını tetikleyen bir durum olduğunu belirtti
Şanlıurfa'da Çocuk Hastanesinde Muayeneye Doktorlar Yetişemiyor
Şanlıurfa'da Çocuk Hastanesinde Muayeneye Doktorlar Yetişemiyor
Türkiye'nin en genç nüfus yapısına sahip ve doğum oranlarının en yüksek olduğu il olan şanlıurfa'da çocuk hastalıkları uzmanı doktorlar gelen çocuk hastalara yetişebilmek için büyük çaba sarf ediyor. İstatistiklere göre ortalama günde 8 bin çocuk hastayı muayene eden doktorlar yetişebilmek için büyük efor sarf ediyorlar.
Gripten Korunmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat Edin
Gripten Korunmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat Edin
Havaların soğuması ve ani hava değişiklikleri beraberinde gribal hastalıkları da getiriyor. Uzmanlar gripten korunmak için değişik çözümler sunsa da en önemli tedbirler mutlaka düzgün ve dengeli beslenme.
Bu Habere Dikkat; Çocuğunuz Tansiyon Hastası Olabilir
Bu Habere Dikkat; Çocuğunuz Tansiyon Hastası Olabilir
Tansiyon hastalığı sadece belli bir yaş grubunun üzerindeki kişilerde olduğunu zannedenler yanılıyor olabilir ister yeni doğan ister çocukluk yaştaki çocukların mutlaka tansiyonu ölçülmeli, tansiyonla ilgili yaş çizelgelerinin olduğunu belirten uzmanlar, söz konusu hastalığın ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.
Türk bilim insanları otizmde yeni gen keşfetti
Türk bilim insanları otizmde yeni gen keşfetti
Türk bilim insanları, otizm spektrum bozukluğuna neden olan SLC7A5isimli yeni bir gen keşfetti.
Sivilce Daha Çok Psikoloji Nedenli Çıkar
Sivilce Daha Çok Psikoloji Nedenli Çıkar
Aknelerin sanılanın aksine ergenlik dönemine sınırlı olmadığını belirten Cildiye Uzmanı Dr. Rıdvan Özyıldırım, “Akne, yüz, ense, kulak içleri, çene altı, boyun ve omuzlarda yerleşebilir.
En Önemli Şifa Kaynağı Zeytin ve Zeytinyağı
En Önemli Şifa Kaynağı Zeytin ve Zeytinyağı
Kanserden kalp ve damar hastalıklarına, cilt bakımından kozmetiğe kadar her alanda kullanılan zeytin ve zeytinyağı şifa kaynağıdır.
Kremler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Kremler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Soğuk suların ellerde kuruluğa neden olduğunu söyleyen uzmanlar, iyi kremin pahalı krem olmadığını ifade etti.
Saç Bakımı Nasıl Olmalı.
Saç Bakımı Nasıl Olmalı.
Uzmanlar saç bakımında şampuanın direk saça uygulanmaması ve sık sık saçların kestirilmesi tavsiyesinde bulundu.
Akneler Nasıl Giderilir.
Akneler Nasıl Giderilir.
Gençlerde yüzde 85, Yetişkinlerde ise yüzde 30 etkileyen akne sorununa cilt yağlanması etki etmekte olup yağ bezi hastalıkları da arttırmaktadır.
Bebeğinizi Organik Besinler ile besleyin.
Bebeğinizi Organik Besinler ile besleyin.
Çocuğunuzu ilk 3 yıl doğal ve organik ürünler ile beslemeniz çocuğunuzun hem sağlığı hem de gelişimi üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.
Organik Pazar.
Organik Pazar.
Yumurtadan şampuana, Kozmetikten meyveye, süs eşyasından kurutulmuşa kadar herşeyi bulabileceğiniz bir pazar. Organik Pazar.