Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 26 Kasım 2016 14:50:52 Tarihinde eklenmiştir. 304 Defa Okundu.

Altın, Dolar, Borsa Hangisi Kazandırdı?

Bu hafta altın ve döviz kazandırırken borsa da gevşeklik olduğu için kaybettirdi. Dolar ve Altın yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Altın, Dolar, Borsa Hangisi Kazandırdı?


Küresel piyasalarda bu hafta dolar ve tahvil faizlerindeki yükselişin sürmesi hisse senedi piyasaları üzerinde satış baskısı yaratırken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 1-2 Kasım tarihli toplantı tutanakları gelecek ay faizlerde artırıma gidileceğine işaret etti.

Yurt içi piyasalarda ise haftanın en önemli gelişmesi olarak, küresel dolar talebinin artmasının etkisiyle 3,4768 ile tarihi seviyeyi gören dolar/TL karşısında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz artırımına gitmesi öne çıktı. TCMB, politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 8'e ve faiz koridoru üst bandını 25 baz puan yükselterek yüzde 8,50'ye çıkarırken, zorunlu karşılık oranlarında da indirime gitti.

Bu gelişmelerle dolar endeksi Nisan 2003'ten bu yana ilk kez 102'nin üzerini test ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 2,4174 ile Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise geçen haftayı yüzde 1,69'luk kayıpla 74.363,45 puandan kapattı.

Aynı haftada BIST Mali Endeksi yüzde 2,49 azalışla 98.579,75 puana, Sanayi Endeksi yüzde 0,41 düşüşle 78.337,49 puana, Hizmetler Endeksi ise yüzde 1,63 gerilemeyle 48.594,90 puana indi. Bu dönemde Teknoloji Endeksi yüzde 0,19 gerileyerek 61.307,96 puan ve Bankacılık Endeksi yüzde 3,53 değer kaybederek 124.155,88 puan oldu.

Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 0,76 artışla 132,2 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 0,80 yükselişle 885 liraya çıktı.

Egeli Co en çok prim yapan hisse

Borsa İstanbul'da bu hafta en çok yükselen hisse senedi Egeli Co Tarım Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı olurken, şirket hisseleri yüzde 41,94 değer kazandı. Bunu yüzde 30,22'lik artışla Vakıf Finansal Kiralama, yüzde 28,38'lik yükselişle de Sönmez Pamuklu Sanayii izledi.

Hafta kapanışında en çok değer kaybeden hisse ise yüzde 40,16 ile Aksel Yatırım Holding oldu. Bu hisseyi yüzde 12,74'lük düşüşle Adese Alışveriş Merkezleri ve yüzde 15,69'luk azalışla MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar takip etti.

Borsa İstanbul'un en değerli şirketleri 31 milyar 952 milyon 314 bin 800 lirayla Koç Holding, 30 milyar 786 milyon lirayla Garanti Bankası ve 30 milyar 680 milyon lirayla da Akbank şeklinde sıralandı.

Avro ve dolar yükseldi

Serbest piyasada avro ve dolar bu haftayı kazançla kapattı. Doların satış fiyatı yüzde 2,7 yükselişle 3,4600 liraya, avronun satış fiyatı ise yüzde 2,66 artışla 3,6700 liraya ulaştı.

Geçen hafta 4,1560 lira olan İngiliz sterlininin satış fiyatı bu hafta 4,3090'a yükseldi. İsviçre Frangı ise önceki haftaya kıyasla yüzde 2,36 değer kazanarak 3,4200 liradan alıcı buldu.

Yatırım fonları 

Bu hafta, bireysel emeklilik fonları yüzde 0,44 değer kaybetti, yatırım fonları yüzde 0,16 yükseldi. Kategorilerine göre bakıldığında ise yatırım fonları içinde en fazla kazandıran yüzde 1,46 ile fon sepeti fonları oldu.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası'nda, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise yüzde 0,15 ila yüzde 0,25 arasında gerçekleşti.  AA
Editör : Metin Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Geçmişte emekli olan veya ölen memurların hak sahiplerine 30 yılı aşan hizmet süreleri için ikramiye ödenmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılacak. Sayıları 408 bini bulan kişilerin 30 yılı aşan emekli ikramiyesini alabilmek için yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde başvuruda bulunması gerekiyor. Daha önce bu konuda açılmış davalar ise düşecek.
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Özellikle batı ülkelerinde uzun yıllardan bu yana uygulanan belediyelerin tahvil ihracı yapması ülkemizde İstanbul ve Ankara illerimiz bu yöntemi bir iki kez uygulasa da hedeflenen rakamdan çok uzak kalmışlardı bunun sebebi belli bazı garantilerin verilmemesiydi. Şimdi belediyeler söz konusu garantileri iller bankası ve benzeri bazı kurumlar ile atlatmayı hedefliyor.
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
KOSGEB tarafından sağlanan faizsiz kredi imkanı için ilk şartın KOSGEB'in veri tabanına kayıt yaptırmak olduğu belirtildi.
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlaktaki alım-satımlarda yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için komisyon oranını sabitlemeye ilişkin harekete geçti.
Benzinde 8 kuruş indirim!
Benzinde 8 kuruş indirim!
Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 8 kuruş indirim yaptı.
Elektrik Faturalarına zam göründü
Elektrik Faturalarına zam göründü
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 elektrik dağıtım bölgesinin 2017 yılı hedef kayıp-kaçak oranlarını (HKO) belirledi. Doğrudan faturaya yansıtılması beklenen söz konusu rakamların açıklandıktan sonra faturalar üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konuşuluyor
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde Yaklaşık 45 firma yurt dışına ihracat yapıyor. Ülkenin kalkınmasını cari açığın kapatılması noktasında lokomotif görevi gören ihracatçılar Maliyenin vergi iadesi konusunda kendilerine uzun süreden beridir ödeme yapmadığını, biriken alacaklar yüzünden çek senet konularında ciddi sıkıntılar yaşayarak bir çoğunun iflasın eşiğine geldiğini belirtti.
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ, çiftçilere tarımsal sulama borçlarını ödemeleri konusunda uyarılarda bulundu.
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile yurt genelinde bir çok noktada insanlar ellerindeki dövizi paraya çevirmeye başladı. Vatandaş eline geçen parayı farklı bir yatırım aracı olan altına yatırdı. Altın alımında bir önceki aya göre yaklaşık %50 lik bir artış söz konusu.
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Ekonomi Destek Paketi içerisinde yer alan 50 bin TL faizsiz kredi desteği Şanlıurfalı esnafı sevindirdi.
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, “Ekonomi Destek Paketi ” Güneydoğu’nun önemli merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa’da iş dünyasını sevindirdi.
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
2017 Yılı merkezi bütçe görüşmeleri esnasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye ile Rusya'nın kendi arasında yaptığı ticareti milli paraları ile yapacağının altını çizdi, Bunun için doğal gaz anlaşmalarında şu an gerekli alt yapı çalışmaları yapılıyor.