Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 26 Kasım 2016 14:03:42 Tarihinde eklenmiştir. 524 Defa Okundu.

Tuzcu; Müslümanlar Eziyet Altında İken Rahat mı Edeceğiz

Myanmar’da Müslümanlara yönelik vahşetin devam ettiğini söyleyen Doç. Dr. Recep Tuzcu, İslam âleminin bu zulümlere sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Tuzcu; Müslümanlar Eziyet Altında İken Rahat mı Edeceğiz

Gaziantep Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Recep Tuzcu, Myanmar (Burma) hükümeti ve Budist çetelerin Arakanlı (Rohingya) Müslümanlara yönelik katliamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rohingyalı Müslümanlara yönelik vahşeti ‘soykırım’ olarak değerlendiren Tuzcu, İslam âleminin bu zulümlere sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.

İslam coğrafyasında yaşanan gelişmelerin bir projenin ürünü olduğunu belirten Tuzcu, “Bunun aktörleri aslında belli. Başta İngilizler, ABD ve İsrail işbirlikleri ile batının buna desteği açıktır. Myanmar’da 2012’de büyük bir hadise yaşanmıştı. Bunun üzerine saldırılara başladılar. Burma bölgesinde Myanmar’a doğru giden kişileri sopalarla döverek katlettiler. Budistler, diri diri yakarak binlerce insanı öldürdüler. On binlerce insan başka ülkelerde mülteci konumuna düştü. Gittikleri yerlerde elektrik, su ve gıda yoktu. Temel sorun, bunların bu bölgeden arındırılması projesi gibi duruyor.” dedi.

“Gün geçmiyor ki bir İslam coğrafyasında katliam haberi gelmesin”

Söz konusu saldırılarla Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda huzursuzluk oluşturulmaya çalışıldığını dile getiren Tuzcu, sözlerine şöyle devam etti:

“Gün geçmiyor ki bir İslam coğrafyasında katliam haberi gelmesin. Gaziantep’ten Kilis sınıra yaklaştığımızda Halep’teki bombaları işitiyoruz. Bunların hepsinin bir projenin ürünü olduğu açıktır. ABD, İngiltere, İsrail ve arkasındaki batılı güçler Myanmar’da Budistleri örgütledi. Suni bir takım olaylar çıkartarak alevlendirdi. Beraber yaşayan insanların dil, mezhep ve ırk ayrımına dikkat çekerek onları örgütlüyor. Sonra küçük bir kıvılcımla olayları ortaya çıkarıyor. Esas amacı ise oradaki varlıkları elde etmek.”

Tuzcu, batının, İslam âlemini kendi içerisinde meşgul ederek düşünmesini ve ilerlemesini engellemek istediğine değinerek, “Her türlü imkânı kullanarak Müslümanların eğitim açısından geri kalmasını istiyorlar. Müslümanların birlik haline gelip dünyada söz sahibi olmasını engellemek amacının olduğu çok açık.” ifadelerini kullandı.

“Myanmar’da Müslümanlar diri diri yakılacak, biz burada rahat mı edeceğiz?” diye soran Tuzcu, İslam âleminde güçlü bir siyasetin oluşması gerektiğini vurguladı.

Siyaset alanındaki olumsuzlukların Müslümanların birlikteliği önünde en büyük engel olduğunu belirten Tuzcu, şunları söyledi:

“Burada yaşamanın yolu Halep’in sükûna kavuşması ve Müslümanların rahat etmesinden geçiyor. Yani Halep, Myanmar ve Burma, Filistin yanacak, biz burada rahat mı olacağız? Doğu Türkistan’da Müslümanların kafası taşla ezilecek, Myamnar’da Müslümanlar diri diri yakılacak biz burada rahat mı edeceğiz? Hayır. Bunu çözmenin yolu da İslam âleminde güçlü bir siyaset oluşması. Siyasi engeller bizim birlikteliğimizin önünde en büyük engel olarak duruyor.”

“İnsana insanlık değeri veren İslami kültürü hâkim kılabilmemiz gerekiyor”

Bütün bu planlara karşı Müslümanların İslam kültürünü hâkim kılabilmeleri gerektiğini sözlerine ekleyen Tuzcu, “Haksız yere, dini, dili ve ırkı farklı diye insanın canına, malına, namusuna ve dinine saldıran tutumu bu kültür kabul etmez. Bu tür kültüre sahip olan fikrin dünyaya hâkim olması demek dünyanın huzura kavuşması demektir. Esas olan toplumun şu bilinçte olmasıdır. Afrikalı bir Müslüman’ın rengi ve dilinin farklı olması bizim için önemli değil, onunla yaşayabiliriz. Batının maddeyi kazanabilmek için insanların canına, malına ve namusuna el uzatabilen ve bunu yapabilmek için ırkı, dini ve mezhepleri kullanabilen bakış açısını yeryüzünde bertaraf etmek, bunun yerine insana insanlık değeri veren, canına, malına ve namusuna dokunmayan, bütün farklılıklarını koruyabilen anlayışı yani İslam’ı ve İslam kültürünü hâkim kılabilmemiz gerekiyor. Bunu hâkim kılabilmek için de siyasi bir güç gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Niye Myanmar’a elimizi uzatamıyoruz?”

Bu zulümlerin sona ermesinin, insanlığın İslam kültürüyle buluşmasına bağlı olduğuna dikkat çeken Tuzcu, “Gençleri bilgisizlikle, cehaletle, uyuşturucu ve kötü alışkanlıklarla meşgul ederek bu şekilde yetişmesini önlüyorlar. Bizim gençliğimizi zehirliyorlar. Zaten kendi gençlikleri bitmiş durumda. Ahlaken çökmüş ve duygu dünyası berbat olmuş durumda bir insanlık kıyameti getirir, başka bir şey getirmez. Bunun tekrar düzeltilmesi ve ıslahı, İslam ülkeleri arasındaki kültürel, siyasi, askeri ve ekonomik birlikteliklerle mümkün. Biz niye Myanmar’a elimizi uzatamıyoruz, neden bizim gücümüz yetmiyor?” dedi. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.