Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 26 Kasım 2016 13:58:15 Tarihinde eklenmiştir. 327 Defa Okundu.

Esnafın durumu düzeliyor.

Türkiye ve Rusya arasındaki soğuk suların durulmasıyla beraber ekonomi de canlılık görülmeye başlandı. Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyaseddin Eyyüpkoca bunun faydası olduğunu söyledi.

Esnafın durumu düzeliyor.

Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyaseddin Eyyüpkoca, Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin aşılarak yeniden ilişkilerin düzelmesiyle Laleli piyasasının hareketlendiğini söyledi. Eyyüpkoca, krizin aşılmasıyla Laleli piyasasındaki ticaret hacminin yüzde 25'lik iyileşme gösterdiğini bildirdi. Kriz döneminde Rusya ile yapılan ticaretin yüzde 20 seviyesine düştüğünü belirten Eyyüpkoca, rakamların inmesinde tek etkenin uçak krizi olmadığını da dile getirdi. Uçak krizinden önce Rusya'nın petrole dayanan ekonomisinin petrol fiyatlarının düşmesinden kaynaklanan çok ciddi sıkışma yaşandığını söyleyen Eyyüpkoca,"Uçak krizinden önce Rusya'nın petrole dayanan ekonomisinin petrol fiyatlarının düşmesinden kaynaklanan çok ciddi sıkışması vardı. Zaten yüzde 100'e yakın bir devalüasyon yaşanmıştı. Alım güçlerinde yüzde 60'a yakın düşüş söz konusu olmuştu. Kişi başına düşen gayri safi milli hasılada da o oranla düşüş olmuştu" dedi.

"UÇAK KRİZİYLE TİCARET RAKAMLARI ÇOK FAZLA DÜŞTÜ"

Rusya'daki var olan ekonomik sıkışmaya bir de uçak krizinin eklenmesinin Ruslarla iş yapan Laleli piyasasını da olumsuz etkilediğini dile getiren Eyyüpkoca "Rusya'daki var olan ekonomik sıkışmaya hemen uçak krizi de gelince olumsuz etkilendik. Zaten bizim ekonomik olarak en fazla bağımlı olduğumuz ve Laleli olarak baktığımızda pazarın yüzde 40'ına sahip bir ülkeydi Rusya. Uçak kriziyle beraber zaten ekonomik kriz yaşayan Rusya'da yaşanan yüzde 40'lık bir küçülme uçak kriziyle birlikte üstüne yüzde 40'ı daha koydu. Rusya ile yaptığımız ticaret durma noktasına geldi yüzde 20 seviyesine düştü. Bir seneye yakın Rusya ile yaşanan sıkıntılar bizi olumsuz etkiledi. Ülke ilişkilerinde hemen bugünden yarına bir düzelme söz konusu olmuyor, belli bir süreç alıyor. Yukarıdan aşağıya düzelme daha hızlı oluyor ama aşağıdan yukarıya düzelme daha kademeli bir şekilde devam ediyor. Uçak krizinden sonra Rusya ile olan ticaretimiz yüzde 80 civarında düştü. Bu uçak krizi açıldıktan sonra yüzde 25'lik bir düzelme oldu. Ama geri kalan yüzde 50-55'lik düzelmenin olması için Rusya ekonomisinin düzelmesi gerekiyor. İki Hafta önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir açıklama yaparak Rusya ekonomisinin yüzde 40 daraldığını söyledi. Rusya ile aramızda siyasi bir kriz yok Rusya'nın kendi içerisinde ekonomik kriz var. Petrol fiyatlarının düzelmesi gerekiyor ki Rusya ekonomisinin bizim beklediğimiz rakamlara gelebilsin. Ben bir gün "Allah'ım ne olur petrol fiyatları yükselsin" diyeceğimi düşünmemiştim. Şimdi onu söylüyoruz. Rusya ile daha da yakınlaşacağız, bizim Rusya'ya, Rusya'nın da bize ihtiyacı var" diye konuştu.

"LALELİ OLARAK YILLARDIR DOLAR KONUSUNDA EFSUNLUYUZ"

Dolardaki kur artışına da değinen Gıyaseddin Eyyüpkoca, "Laleli olarak yıllardır dolar konusunda efsunluyuz. Herhalde geçmişten aldığımız darbelerden kaynaklanan bir durum olsa gerek. Aldığımız ürünleri dolarla alıp dolar ile satıyoruz. Bu bize bir nebzede olsa rahat nefes aldırıyor. Doların yükselmesinde en az etkilenecek bölgelerden birisi biziz" dedi.

Türkiye - Rusya arasındaki ortak ticarette TL ve Ruble kullanılmasının doları devre dışı bırakacağını söyleyen Eyyüpkoca "Şuan Rusya ile tercihli ticaret anlaşması için ciddi anlamda konuşuluyor. Buradaki ana unsur iki ülke para birimleriyle ticaret yapılması ve karşılıklı bankalarında buna entegre edilmesiydi. Bizim onlara sattıklarımızda TL onların bize sattıklarında veya aldıkların ruble kullanmaları söz konusu. Geçmişte bu uygulanmaya başlanmıştı. O zaman banka komisyonları yüksekti. Eğer bankalar buna entegre edilirse o zaman bizim istediğimiz seviyelerde olacak ve tehdit olarak gördüğümüz dolar devre dışı kalacak" ifadelerini kullandı.

"KARAKÖY LİMANI'NIN TAŞINMASI BİZİ ETKİLEMEZ"

Eyyüpkoca son olarak Laleli piyasasının ürün taşımada kullandığı Karaköy limanının taşınmasıyla ilgili olarak ise "Geçmişte biz Karaköy limanını çok fazla kullanıyorduk. Özellikle Ukrayna ve Rusya yüklemelerinde 1,5- 2 kilometre kuyruklar oluyordu. Daha sonra bu bölündü, Zeytinburnu ve Halkalı'ya gitti. Bundan sonra limanın olması ya da olmamasının bizi çok fazla sıkıntıya sokacağını düşünmüyorum. Çünkü özellikle son dönemlerde ticaretin hızlı dönmeye başlamasıyla kara yolu ve uçağı tercih etmeye başladık. Uçak ile taşımak ön planda çünkü biz refleksleriyle ile var olan bir bölgeyiz. Laleli olarak hızlı üretip hızlı satıyoruz. Karşı tarafa hızlı bir şekilde tüketip bize dönsün diye" diye konuştu.

Laleli'de tekstil sektöründe faaliyet gösteren firma sahibi Barış Köseliören, şuan Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolar civarında olduğunu belirterek "2014 Kasım ayında baktığımız zaman Rusya ile Türkiye arasında 40 milyar dolara yakın ticaret hacmi vardı. Şuan itibariyle baktığımız 20 milyar dolar civarında. Burada en büyük etken aslında Türkiye tarafından uçak düşürülmesi olayından ziyade Rusya'nın kendi içerisinde yaşadığı ekonomik kriz bunun olumsuz etkileri bize yansıyor. Tabi Antalya'ya da 4,5 milyon turist geliyordu 2016 yılından yasaktan dolayı turist gelmedi. Bin dolardan hesaplarsak 4,5 milyon dolar eder. Buda Türkiye açısından ciddi bir kayıp" dedi.

Köseliören, iki ülke liderinin aldığı inisiyatifle birlikte başlayan barış sürecinin ticarete yansımasının olumlu olduğunu söyleyerek "2014 yılında ekonomik kriz oldu ondan sonra uçak krizi de olumsuz etkiledi. Rusya'ya giden Türk arkadaşlarımız havalimanlarından geri gönderildi. Meddi ve manevi anlamda sıkıntı yaşadık. Şu sıralar çeşitli anlaşmalar imzalandı doğalgaz anlaşması gibi bunların olumlu yansımaları oluyor olacaktır da. Onun dışında petrol değerlendi şuan 46-47 dolar 25 dolarlardan bu rakamlara çıktı. Biz her iki ülkenin ticaret yapan esnafları olarak olumlu taraflarını görüyoruz. Zaman bizim için önemli olumlu taraflarının yansımasının daha hızlı olmasını bekliyoruz. Rusya kendini ağırdan alıyor. Bunu da süreç içerisinde düzeleceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

"RUSYA'DA DOLARIN YÜKSELMESİ BİZİM İÇİN OLUMSUZ"

Rusya'da doların yükselmesinin kendileri açısından olumsuz bir durum olduğunu sözlerine ekleyen Köseliören, "Bizden ürünlerimizi 10 dolara alan insanlar bunu Rusya'da 300-330 Rubleye satıyordu ama şuan 660 Rubleye satmaya başladılar. Rus vatandaşlarının geliri bu derecede artmadı. Bu da satışları olumsuz etkiliyor. Türkiye'de doların yükselmesi dolarla iş yapan bizler için belli noktalarda olumlu. Neden olumlu? Çünkü bizde eğer dolar artışı olursa hemen fiyatlarda düşüşe geçiyoruz. Satışları artırmak için eskiden 20 dolara sattığımız bluzu hemen 17 dolara çekiyoruz. Bu farkı alıp cebimize artmak yaz tatilinde Yunanistan'da harcamak gibi bir şey yapmıyoruz. Tam tersi satışlarımızı artırmak ve müşterimizin daha fazla ürün alması için fiyata bu şekilde yansıtıyoruz. Doların artması satışlarımızı artırmak için iyi ama ülke olarak baktığımız zaman olumsuz oluyor. Doğalgazı, petrolü ithal ediyoruz bunlar doğal olarak Türk halkına eksi olarak yansıyor" şeklinde konuştu.
Editör: Metin Yüksel
Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Geçmişte emekli olan veya ölen memurların hak sahiplerine 30 yılı aşan hizmet süreleri için ikramiye ödenmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılacak. Sayıları 408 bini bulan kişilerin 30 yılı aşan emekli ikramiyesini alabilmek için yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde başvuruda bulunması gerekiyor. Daha önce bu konuda açılmış davalar ise düşecek.
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Özellikle batı ülkelerinde uzun yıllardan bu yana uygulanan belediyelerin tahvil ihracı yapması ülkemizde İstanbul ve Ankara illerimiz bu yöntemi bir iki kez uygulasa da hedeflenen rakamdan çok uzak kalmışlardı bunun sebebi belli bazı garantilerin verilmemesiydi. Şimdi belediyeler söz konusu garantileri iller bankası ve benzeri bazı kurumlar ile atlatmayı hedefliyor.
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
KOSGEB tarafından sağlanan faizsiz kredi imkanı için ilk şartın KOSGEB'in veri tabanına kayıt yaptırmak olduğu belirtildi.
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlaktaki alım-satımlarda yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için komisyon oranını sabitlemeye ilişkin harekete geçti.
Benzinde 8 kuruş indirim!
Benzinde 8 kuruş indirim!
Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 8 kuruş indirim yaptı.
Elektrik Faturalarına zam göründü
Elektrik Faturalarına zam göründü
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 elektrik dağıtım bölgesinin 2017 yılı hedef kayıp-kaçak oranlarını (HKO) belirledi. Doğrudan faturaya yansıtılması beklenen söz konusu rakamların açıklandıktan sonra faturalar üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konuşuluyor
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde Yaklaşık 45 firma yurt dışına ihracat yapıyor. Ülkenin kalkınmasını cari açığın kapatılması noktasında lokomotif görevi gören ihracatçılar Maliyenin vergi iadesi konusunda kendilerine uzun süreden beridir ödeme yapmadığını, biriken alacaklar yüzünden çek senet konularında ciddi sıkıntılar yaşayarak bir çoğunun iflasın eşiğine geldiğini belirtti.
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ, çiftçilere tarımsal sulama borçlarını ödemeleri konusunda uyarılarda bulundu.
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile yurt genelinde bir çok noktada insanlar ellerindeki dövizi paraya çevirmeye başladı. Vatandaş eline geçen parayı farklı bir yatırım aracı olan altına yatırdı. Altın alımında bir önceki aya göre yaklaşık %50 lik bir artış söz konusu.
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Ekonomi Destek Paketi içerisinde yer alan 50 bin TL faizsiz kredi desteği Şanlıurfalı esnafı sevindirdi.
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, “Ekonomi Destek Paketi ” Güneydoğu’nun önemli merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa’da iş dünyasını sevindirdi.
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
2017 Yılı merkezi bütçe görüşmeleri esnasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye ile Rusya'nın kendi arasında yaptığı ticareti milli paraları ile yapacağının altını çizdi, Bunun için doğal gaz anlaşmalarında şu an gerekli alt yapı çalışmaları yapılıyor.