Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 26 Kasım 2016 13:01:43 Tarihinde eklenmiştir. 526 Defa Okundu.

Eyyubiye'de Kat Sınırlamasına Tepki

Şanlıurfa merkez Eyyubiye ilçesi sakinleri ev yaparken kat sınırlamasına takılmaktan dertli gerek mühendisler gerekse yöre halkı zeminin çok katlı yapılaşmaya son derece müsait olduğu yerde iki kattan sonrasına ceza kesilmesi yöre halkını çileden çıkarıyor.

Eyyubiye'de Kat Sınırlamasına Tepki

Şanlıurfa’nın merkez Eyyübiye ilçesinde, belediyenin bina yapımında uyguladığı kat sınırlamasına tepki gösteren vatandaşlar, birçok ev sahibine, binalarda fazla kat çıkıldığı gerekçesiyle haksız yere ceza kesildiğini belirterek yetkililerden sorunun çözülmesini istedi.

Konu hakkında İLKHA’ya konuşan mühendis, emlakçı ve ev sahipleri, uygulamaya aykırı davranan binlerce kişiye 15-80 bin TL’ye kadar para cezası verildiğini söyledi.

İnsanlardan teberru adı altında belediyeye bağış toplanıldığını söyleyen İnşaat Mühendisi Adnan Şeyhanlıoğlu, belediyenin bir vakıf olmadığını ayrıca binayı 5 kat yapmak için izin almalarına rağmen en fazla 3 katlı yapılmasına müsaade edildiğini ifade etti.

Eyyübiye’de 4 aydır proje alımının olmadığını söyleyen Şeyhanlıoğlu, “Eyyübiye ilçesinde halkımıza proje üretiyoruz. Eyübiye’de 4 aydır proje alımı yok. Projeler insanlardan alınıyor ve belediyede bekletiliyor. Herhangi bir gerekçeleri de yoktur. Herkese ayrı muamelelerde bulunuyor. Eyyübiye’nin birçok sorunu vardır. Belediye başkanı, çevresindeki kurmaylarıyla bir sorunu varsa bu sorun Eyyübiye halkını ilgilendirmez. Bir yere imar açtığınız zaman oranın alt yapı ve üst yapı sorununu çözmeniz lazımdır. Binlerce örneğini gösterebilirim. İnsanlardan teberru adı altında para alınıyor. Ben ne diye belediyeye bağış yapayım? Belediye bir vakıf değildir. Onlara bağış yapmak zorunda değilim. İnsanlara alt yapı adı altında izin veriyor. Tamam, izin veriyorsunuz. 5 kat yapı için izin alan adam, orada imarlı 2-3 kat yapamıyor. İnsanlar bunu söyledikleri zaman da farklı yerlere çekiyorlar.” dedi.

“Eyyübiye’ye 2 kat, Karaköprü’ye 12 kat imar verilmiş”

Eyyübiye zemininin diğer ilçelere göre daha sağlam olduğunu savunan Şeyhanlıoğlu, “Eyyübiye’nin imari 2 kattır. Ama Karaköprü’de 12 kat imar verilmiş. Öyle bir kanun olur mu?” diyerek yetkililerden bu sorunun bir an önce çözülmesini talep etti.

Hüseyin isimli emlakçı ise  “Eyyübiye ilçesinde çoğu kişi düz yerde 5 kat yapıyor. Bazıları da kodlu olarak 4 kat yapıyor. Burada bir adaletsizlik var. Eğer torpil olmasaydı hepsi aynı seviyede olurdu. Ayrıca bu 4 aydır da ruhsatlar çıkmıyor. Belediye kapatmış ruhsat çıkarmayı. Bizler de mağdur olmuşuz. Benim şu an 4 ruhsatım belediyededir. Çoğu daireleri, vatandaşlara satarak paramı almışım. Bitirme tarihini vatandaşa vermişim ama maalesef belediyeden ruhsat alamadığımız için mağdur olmuşuz. Eyyübiye’de böyle büyük sorunlarımız var. Diğer merkez ilçeleri olan Haliliye ve Karaköprü’de böyle sorunlar yoktur.” ifadelerini kullandı.

Evini normale göre bir kat fazla çıktığı gerekçesiyle kendisine 17 bin 500 TL para cezası kesildiğini söyleyen Aziz Öğedey, kat irtifakı nedeniyle ilçede on binlerce kişiye para cezası kesildiğini ifade etti. Öğedey, “Oysaki bize yapın demelerine rağmen cezayı kestiler. 1-2 yıldır itiraz dilekçesi vermişim. Nasıl bir sonuç alacağımı bilmiyorum. Bundan bir rant elde edileceği belliydi.” diye konuştu.

Düz bir zeminde bazılarına 5-6 kat yapı izni verilirken bazılarına ise 3 kat yapı izni verildiğini belirten Aziz Şeyhanlıoğlu, bunun bir ayrımcılık olduğunu söyleyerek, “Kat irtifakı için bazı insanlara cezalar kesilmiş. Kimine 80 bin TL, kimine 40 bin TL kimine de 30 bin TL para cezası kesilmiş. Bunların birçoğu çiftçidir, birçoğu da mevsimlik tarım işçisidir. Nasıl olurda bu insanlara 3 kat yaptıkları için ceza kesersin? Her kat için verilecek ruhsatları vermiyorlar.”

Ramazan Gül isimli vatandaş isi tepkisini şöyle dile getirdi: “Eyyübiye’nin kaderi midir 2 kat ev yapmak? Karaköprü’de 12-15 kat veriliyor. Burası daha sağlamdır. Burası 20 kat bile kaldırır. Ama vermiyorlar. Neden vermiyor biliyor musun? Çünkü biz şalvar giyiyoruz, kravat takmıyoruz. şeklinde konuştu. 

Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Şanlıurfa
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Nedeni henüz öğrenilmeyen çatışma; görgü tanıklarının ifadesine göre elinde pompalı tüfekle ateş eden bir kişi daha sonra arkadan gelen ve plakası tespit edilemeyen bir motosiklete binerek bölgeden uzaklaştı Olayda kurşunların hedefi olan 3 kişi yaralandı
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği proje ile çöp toplama tesisinde ortaya çıkan metan gazı ile yaklaşık 40 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiliyor.
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Aralığın başlarında önce göz altına alınan ardından tutuklanarak ceza evine gönderilen Halfeti belediye başkanı Mustafa Bayram'ın yerine vekaleten kaymakam Şeref Albayrak görevlendirildi
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından yapılması planlanan Siyer Sınavı için Şanlıurfa Harran Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü Stant açarak başvuruları kabul etti.
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Şanlıurfa'da bir ihbarı değerlendiren polis bir akaryakıt tankerini durdurdu tankerde yapılan aramada 42 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir mecliste Dilek Öcalan ile birlikte yaptığı basın toplantısında "adalet bir gün mutlaka ama mutlaka her kese lazım olacak" diye konuştu.
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Düzenlenen sempozyuma çok sayıda akademisyen uzman ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Bir panel düzenleyen Harran Üniversitesi sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram hizmetleri bölümü söz konusu hizmet sektöründe gerek aşçı gerek salon personeli olsun sektörün en iyilerini bir araya getirerek bir panel düzenledi.
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde avlanmaya giden 2 kardeş düştükleri buz kaplı gölette donarak hayatını kaybetti.
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Şanlıurfa merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde Haliliye Belediyesi temizlik personeli Ali Şiltak'ı kafenin önündeki çöpleri toplamadığı gerekçesiyle Sopalarla dövdüler.
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, bölgede neredeyse bitme noktasına gelen hayvancılığın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde park halinde olan bir pikap kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi.