Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 25 Kasım 2016 15:36:46 Tarihinde eklenmiştir. 375 Defa Okundu.

Çelik; Terör Çocukların Elindeki Kalemi Alıp Silah Veriyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldi. Öğrenciler ile bir araya gelen bakan Çelik terör örgütleri öğrencilerin elindeki kalemi alıp yerine silah veriyor, bunun önlenmesi için bilinçlenmemiz lazım dedi

Çelik; Terör Çocukların Elindeki Kalemi Alıp Silah Veriyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldi. Öğrenciler ile bir araya gelen bakan Çelik terör örgütleri öğrencilerin elindeki kalemi alıp yerine silah veriyor, bunun önlenmesi için bilinçlenmemiz lazım dedi.

Süleymaniye Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Bakan Çelik’in yanı sıra Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, okul müdürü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Günah değil mi bu insanlara?

Burada ögrencilere seslenen Bakan Çelik, “Eğer geçmişinizi unutursanız, geçmişinizden utanırsanız, sakın öyle bir şey yapmayın. Kendi anne ve babanızdan şeref duyun, kendi ailenizden şeref duyun, kendi şehrinizden şeref duyun. Özgür ve bağımsız yaşamak ne kadar önemli öyle değil mi? Komşumuz Suriye’de olup bitenlere bakın. Vatansızlık ne kadar kötü bir şey. Devletin olmaması, bayrağın olmaması, sahipsizlik ne kötü bir şey. Düşman buradaki ahengi, buradaki birlikteliği çok görüyor, buradaki kalkınmayı çok görüyor. Bunlar tarih boyunca 22 milyon kilometre kareye hükmetmiş bir millet, bu millet tekrar şaha kalkarsa bizim amamız eksilir diyor, o halde bunların hayatını, ekmeğini zehir edelim diye bizim üzerimize oyun oynayanlara fırsat vermeyecek olan sizsiniz. Güneydoğu coğrafyası üzerinde oynanan oyunları başınızı iki elinizin arasına alıp düşünün. Ne istiyorsunuz bu milletten, bu güzel Şanlıurfalıdan, Batmanlıdan, Diyarbakırlıdan, Hakkariliden, Şırnaklıdan, Allah’ına bağlı, peygamberine bağlı bu inançlı insanlardan yıllardır ne istiyorsunuz? Ölüyorsunuz, öldürüyorsunuz. Bu milletten alıp veremediğiniz nedir? Günah değil mi bu insanlara? Bunların yaşamaya hakkı yok mu, buradaki çocuğun dönme dolaba binme hakkı yok mu? Niye zindan ediyorsunuz?” dedi.

Kalemi alıp eline silahı verecekler

Çelik, şöyle konuştu: “Bakın biz üç yıldır buradayız. Huzur ortamı vardı, ne güzeldi. Dağ, bağ, bahçe, her taraf insanlara açılmış, her taraf yatırım. Şurada sanayi bölgesi açtık. Şu anda 15 bin gencimiz çalışıyor. O huzur ortamında yaptık. Tekrar kalemi bırak silahı al, 15 binde kaldı. Halbuki kalem devam etseydi şu anda 30 bin gencimiz çalışıyor olurdu ama diyorlar ki hayır, bırak işsiz kalsın, bırak çaresiz kalsın çünkü kalemi alıp eline silahı verecekler. Biz de inadına diyoruz ki kalemi alacak, ona da iş bulmak için fabrika üzerine fabrika yapacağız. Şanlıurfalı genç iş bulacak, çalışacak. Size yem yapmayacağız.”

Bakan Çelik, Silaha sarılarak iktidar olunamayacağını ifade ederek, “Sen iktidar olmak istiyorsun, çalış, herkesi ikna et gel iktidar ol. Niye silah be kardeşim. Bu silah bu memleketin ürettiği bir şey değil. Bu millete doğrultulan silah ancak bu memleketin düşmanları tarafından doğrultulmuştur. Artık bunu dost, düşman herkes biliyor, görüyor. Kim kimin maşası artık çok açık ve net” dedi.

Suriye’deki iç savaştan kaçanlara kucak açtıklarını söyleyen Bakan Çelik, “Kobani’den geldiler, ben bizzat oradaydım. Hayvanlarını, eşyalarını aldık. Akçakale’den geldiler gidip kucağımızı Telabyad’tan açtık. Yezidiler geldi, gidip kucağımızı açtık. Herkese aş, iş yardım etmeye çalıştık. Niye, bizim kültürümüz böyle. İnsan merkezli bir kültür. Bu kadar fedakar davranmamıza rağmen birileri bizim kardeşliğimizi, dostluğumuzu zehir etmeye çalışıyor. Buna gençler fırsat vermeyecek. Güneydoğu’dan Allah’ın izniyle ses yükselecek, yeter diyeceğiz yeter” şeklinde konuştu.
Okullaşmanın birçok sorunu ortadan kaldıracağına inandığı belirten Çelik, bu anlamda hükümet olarak Türkiye’de eğitim anlamında önemli hizmetlere imza attıklarını söyledi.Çelik, İslam coğrafyasında yaşanan olumsuzlukların eğitimden kaynaklandığının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı: “Medeniyetimiz ‘oku’ ile başladı ama şimdi İslam coğrafyasında liselerdeki okullaşma oranı yüzde 26, diğer gelişmiş ülkelerdeki liselerde okullaşma oranı yüzde 74… Sorunlar niye çıkıyor diyorlar ya niye bütün problemler bizim coğrafyada var, işin altında eğitimin yattığını unutmayın, eğitim düzeyi düştükçe sorunlar artıyor, evde de bağda da şehirde de ülkede de… Onun için eğitime bu kadar önem veriyoruz. Eğitimde sorunları çözen bir ülke durumuna gelmek durumdayız ki geleceğe bu şekilde sorunlu bir toplum olarak akıp gitmeyelim. İslam ülkelerinde yaşanan bu üzücü tablolar en çok Türkiye’yi rahatsız ediyor, kızıyla, erkeğiyle eğitimde seferberlik ilan etmiş durumdayız. Yıllardır çok ciddi şekilde eğitim bütçelerini en yüksek bütçe olarak düzenliyoruz. 10 yıldır en çok parayı ayırdığımız bakanlık Milli Eğitim Bakanlığı, sebep gayet açık ortadaki açığı kapatmamız gerekiyor, örnek devlet olmamız gerekiyor.”

Bakan Çelik, bir öğrencinin Şanlıurfaspor sorusuna adeta isyan edercesine esprili bir yanıt verdi. Bakan Çelik, ” Oyunculara para veriyoruz oynamıyorlar gelecek hafta ben eşofmanları giyip oynayacağım” dedi.

Editör Ramazan Cengiz
Etiketler
Yorum Yap
Şanlıurfa
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Şanlıurfa İmam Keskin Mahallesinde Silahlı Çatışma
Nedeni henüz öğrenilmeyen çatışma; görgü tanıklarının ifadesine göre elinde pompalı tüfekle ateş eden bir kişi daha sonra arkadan gelen ve plakası tespit edilemeyen bir motosiklete binerek bölgeden uzaklaştı Olayda kurşunların hedefi olan 3 kişi yaralandı
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği proje ile çöp toplama tesisinde ortaya çıkan metan gazı ile yaklaşık 40 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiliyor.
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Halfeti Belediyesine Vekaleten Kaymakam Atandı
Aralığın başlarında önce göz altına alınan ardından tutuklanarak ceza evine gönderilen Halfeti belediye başkanı Mustafa Bayram'ın yerine vekaleten kaymakam Şeref Albayrak görevlendirildi
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Şanlıurfa'da Siyer Sınavı Başvuruları İçin Stant Açıldı
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından yapılması planlanan Siyer Sınavı için Şanlıurfa Harran Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü Stant açarak başvuruları kabul etti.
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Urfa'da Kaçak Sigara Operasyonu
Şanlıurfa'da bir ihbarı değerlendiren polis bir akaryakıt tankerini durdurdu tankerde yapılan aramada 42 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
Hukuk ve Adalet Bir Gün Herkese Lazım Olur
HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir mecliste Dilek Öcalan ile birlikte yaptığı basın toplantısında "adalet bir gün mutlaka ama mutlaka her kese lazım olacak" diye konuştu.
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Birecik'te Düzenlenen Sempozyumda Çocuk İstismarı Konuşuldu
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Düzenlenen sempozyuma çok sayıda akademisyen uzman ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Harran Üniversitesi Sektörün En iyilerini Bir Araya Getirdi
Bir panel düzenleyen Harran Üniversitesi sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram hizmetleri bölümü söz konusu hizmet sektöründe gerek aşçı gerek salon personeli olsun sektörün en iyilerini bir araya getirerek bir panel düzenledi.
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Urfa'da Buz Kaplı Göle Düşen İki Kişi Öldü
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde avlanmaya giden 2 kardeş düştükleri buz kaplı gölette donarak hayatını kaybetti.
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Urfa'da Kafe Çalışanları Temizlik Elemanını Darp Etti
Şanlıurfa merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde Haliliye Belediyesi temizlik personeli Ali Şiltak'ı kafenin önündeki çöpleri toplamadığı gerekçesiyle Sopalarla dövdüler.
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa'da Hayvan Yetiştiriciliği Teşvik edilmeli
Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, bölgede neredeyse bitme noktasına gelen hayvancılığın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Viranşehir'de Bir Pikap Kundaklandı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde park halinde olan bir pikap kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi.