Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 24 Kasım 2016 16:21:32 Tarihinde eklenmiştir. 368 Defa Okundu.

Kuraklık Bal Üretimini Vurdu

Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, kuraklık nedeniyle bu yıl bal üretiminde yüzde 50’ye yakın üretim kaybı yaşandığını söyledi.

Kuraklık Bal Üretimini Vurdu

Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, bu yıl Türkiye genelinde yaşanan kuraklığın bal üretimine etkisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kuraklığın bal sektöründe olumsuzluklara neden olduğunu belirten Koca, bu durumun üreticileri zor durumda bıraktığını söyledi.

Koca, “Geçen yıllara oranla bu yıl yaklaşık yüzde 50 oranında rekolte düşük oldu. Bununla beraber bazı arı hastalıkları ortaya çıkmaya başladı. Eğer böyle devam ederse büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda aynı sorunlarla karşı karşıya kalmaya devam edeceğiz. Bir an önce yağışların olmasını temenni ediyoruz. Gaziantep’te de yüzde 50-60 civarında rekolte düşüklüğü oldu.” dedi.

Bal fiyatlarında artışın söz konusu olduğunu dile getiren Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

“Arıcılarımızın moralleri bozuldu, çok sıkıntılar yaşadılar. Bal fiyatlarında yükselmeler söz konusu oldu ama büyük bir yükseliş olmadı. Biz fiyatları kontrol altına almaya çalıştık, inşallah böyle devam eder. Arıcılarımız önümüzdeki yıl için de tedirginlik yaşıyorlar. Bu da en büyük sıkıntılardan bir tanesi.”

“Verim düşüklüğüne rağmen bal çok kalitelidir”

Koca, verim düşüklüğüne rağmen elde edilen balın kaliteli olduğunu ifade ederek, “Kuraklık oldu diye yatmayacağız. Biz, son 2 yıl içerisinde yüzde 70-80 civarında büyüme sağladık. Arıcılık Gaziantep’te hızla büyümeye devam edecek. Verim düşüklüğüne rağmen elde edilen bal çok kalitelidir. Birlik olarak tüketicilerimize kendi ürünümüzü ulaştırmak ve tattırmanın gayreti içindeyiz.” şeklinde konuştu.

“Sahte bal, analiz sonucu ortaya çıkabiliyor”

Sahte bal konusunda uyarılarda bulunan Koca, “Sahte bal tamamen analiz sonucunda ortaya çıkabiliyor. Bir tüketicinin ayda bir veya iki kilo bal tükettiğinde ‘Bunu nasıl anlayabilirim?’ deme gibi şansı yok maalesef. En iyisi bilimsel olarak laboratuvarlarda analiz edilmesi. Eğer öyle bir şüpheleri varsa kendilerinin analize göndermesine gerek yok. Aldıkları yeri Alo 174’e bildirmeleri yeterlidir.” ifadelerini kullandı.

Çocuklar için arı sütü tüketiminin oldukça faydalı olduğuna da değinen Koca, bal, arı sütü ve poleni tavsiye ettiklerini belirtti. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Emekliler İçin Ek İkramiye Başvuruları başladı 1 Yıl Süre Tanındı
Geçmişte emekli olan veya ölen memurların hak sahiplerine 30 yılı aşan hizmet süreleri için ikramiye ödenmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılacak. Sayıları 408 bini bulan kişilerin 30 yılı aşan emekli ikramiyesini alabilmek için yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde başvuruda bulunması gerekiyor. Daha önce bu konuda açılmış davalar ise düşecek.
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Artık Belediyeler Tahvil İhracı Yapabilecek
Özellikle batı ülkelerinde uzun yıllardan bu yana uygulanan belediyelerin tahvil ihracı yapması ülkemizde İstanbul ve Ankara illerimiz bu yöntemi bir iki kez uygulasa da hedeflenen rakamdan çok uzak kalmışlardı bunun sebebi belli bazı garantilerin verilmemesiydi. Şimdi belediyeler söz konusu garantileri iller bankası ve benzeri bazı kurumlar ile atlatmayı hedefliyor.
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
Esnafa 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek; Şartları Nelerdir?
KOSGEB tarafından sağlanan faizsiz kredi imkanı için ilk şartın KOSGEB'in veri tabanına kayıt yaptırmak olduğu belirtildi.
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Emlakçılarda Usul ve Esaslar Değişiyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlaktaki alım-satımlarda yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için komisyon oranını sabitlemeye ilişkin harekete geçti.
Benzinde 8 kuruş indirim!
Benzinde 8 kuruş indirim!
Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 8 kuruş indirim yaptı.
Elektrik Faturalarına zam göründü
Elektrik Faturalarına zam göründü
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 elektrik dağıtım bölgesinin 2017 yılı hedef kayıp-kaçak oranlarını (HKO) belirledi. Doğrudan faturaya yansıtılması beklenen söz konusu rakamların açıklandıktan sonra faturalar üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konuşuluyor
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Urfa'nın İhracatçıları İflasın Eşiğinde
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde Yaklaşık 45 firma yurt dışına ihracat yapıyor. Ülkenin kalkınmasını cari açığın kapatılması noktasında lokomotif görevi gören ihracatçılar Maliyenin vergi iadesi konusunda kendilerine uzun süreden beridir ödeme yapmadığını, biriken alacaklar yüzünden çek senet konularında ciddi sıkıntılar yaşayarak bir çoğunun iflasın eşiğine geldiğini belirtti.
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ Tarımsal Sulama Elektrik Borçlarını Ertelemeyeceğini Açıkladı
Dicle EDAŞ, çiftçilere tarımsal sulama borçlarını ödemeleri konusunda uyarılarda bulundu.
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Dolarını Bozduran Vatandaş Altına Hücum Etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile yurt genelinde bir çok noktada insanlar ellerindeki dövizi paraya çevirmeye başladı. Vatandaş eline geçen parayı farklı bir yatırım aracı olan altına yatırdı. Altın alımında bir önceki aya göre yaklaşık %50 lik bir artış söz konusu.
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Urfa'nın KOBİ'lerine 50 Bin TL Faizsiz Kredi İmkanı
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Ekonomi Destek Paketi içerisinde yer alan 50 bin TL faizsiz kredi desteği Şanlıurfalı esnafı sevindirdi.
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Ekonomi Destek Paketi Urfa'da Can Simidi Olacak
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, “Ekonomi Destek Paketi ” Güneydoğu’nun önemli merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa’da iş dünyasını sevindirdi.
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
Türkiye Rusya Doğalgaz Ticaretinde Yerli Para İçin Düğmeye Basıldı
2017 Yılı merkezi bütçe görüşmeleri esnasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye ile Rusya'nın kendi arasında yaptığı ticareti milli paraları ile yapacağının altını çizdi, Bunun için doğal gaz anlaşmalarında şu an gerekli alt yapı çalışmaları yapılıyor.