Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 24 Kasım 2016 16:15:26 Tarihinde eklenmiştir. 438 Defa Okundu.

Deniz Baykal; Ahmet Türkün Ailesini Ziyaret Etti

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin’e gelen CHP Milletvekili Deniz Baykal, bölgede yaşayan insanların çok ciddi acılar çektiğini belirterek, şiddet olaylarının, bu bölgede yaşayan insanları adeta rehin aldığını söyledi.

Deniz Baykal; Ahmet Türkün Ailesini Ziyaret Etti

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin’e geldi.  Sabah saatlerinde Mardin’e gelen Deniz Baykal ve beraberindeki heyeti havalimanında CHP İL Başkanı Mahmut Duyan, CHP üyeleri, Ahmet Türk’ün yeğenleri ve yakın çevresi karşıladı.

Baykal, buradaki temasları kapsamında 21 Kasım’da gözaltına alınan Ahmet Türk’ün ailesini ziyaret etti.

“Şiddet, bu bölgede yaşayan insanları da siyasetçileri de rehin aldı”

Ziyarette kısa bir açıklama yapan Baykal, Ahmet Türk’ün ailesini daha önce de birkaç defa ziyaret ettiğini anımsattı. Baykal, “Şiddet, bu bölgede yaşayan insanları da siyasetçileri de rehin aldı. Şiddeti siyasetin dışına mutlaka çıkartmalıyız. İnşallah başarırız.” dedi. Ziyaret daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Mardin Valiliği ve adliyeyi de ziyaret etti

Baykal, ardından Mardin Adliye Sarayına geçti. Baykal’ın Cumhuriyet Başsavcısıyla görüştüğü öğrenildi.

Yaklaşık bir saat Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel ile görüşen Baykal, buradan Mardin Valiliği’ne geçti. Baykal, Mardin Valiliği’nin ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Adli ve idari yetkilerle kapsamlı bir değerlendirme yaptık”

Dostluk ve nezaket ziyaretini gerçekleştirmek üzere Mardin’e geldiğini belirten Baykal, ilk olarak Ahmet Türk’ün ailesini ziyaret ettiğini hatırlattı. Hem adli hem de idari yetkililerle görüştüğünü ve kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını anımsatan Baykal, “Tabi bizim işimiz hukuk sürecine müdahale etmek olamaz, adli ve hukuku süreç kendi kuralları içinde işliyor.” dedi.

“Terörü tecrit etmek lazım”

Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan sonraki her terör adımının, o terörü belli bir siyasi bekleyiş için gerçekleştirenler başta olmak üzere toplumun her kesimine, bölgede yaşayan insanlara, bütün ülkeye çok ciddi zararlar vereceği artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Biran önce herkesin aklını başına almaya ihtiyacı vardır. Terörle bir yere varmak mümkün değildir. Terörün masum insanları kurban etmesine, terörle bağlantısı olmayan insanları kendi çekim alanının içine çekmesine izin vermemek lazımdır. Terörü tecrit etmek lazımdır.” 

“Bu bölge 300 bin insanın göç etmek zorunda kaldığı bir ortam yaşadı”

Özellikle bölgede yaşayan insanların çok ciddi acılar çektiğine dikkat çeken Baykal, “Bu bölge 300 bin insanın göç etmek zorunda kaldığı bir ortam yaşadı. Yüzlerce, binlerce insan kaybedildi. Hayat durdu ve doğal bir yaşam aylarca sürdürülemez hale geldi. Büyük acılar yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Bu yaşanan olayların 2 temel gerçeği vardır. Bunların birincisi şiddetle bir yere varılmadığı net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu kadar acı yaşanmıştır, bu kadar kayıp verilmiştir. Günde 10’nun üzerinde insanları kaybettiğimiz dönemleri yaşadık. Ama şiddete teslim olmama iradesi, şiddeti etkisiz kılma iradesi en küçük bir gerileme yaşamadan bütün ülkede ayakta kaldı. Türkiye, şiddete boyun eğmedi, eğmeyecek. Şiddetin acısını çeken ve bu bölgede yaşayan insanlar artık yeni durum değerlendirmesi yapmaya başladılar. Ve şiddet politikasının sahiplerine yönelik değerlendirmelerini gözden geçirdiler. Şiddet, bir toplu intihardır. Hem kendileri için hem de hedef seçtikleri için. Bununla bir yere varılmaz, bunu bırakalım artık. Terörle ne elde ettin ki sürdürmeye devam edeceksin. Yazık değil mi?  Buradaki insanlara yazık değil mi? Ne oldu, yapanlar ne kazandı, buna gerek yok. Bitirelim artık bunu.” diye konuştu.

Baykal ve beraberindekiler, daha sonra Ankara’ya dönmek üzere kentten ayrıldılar.

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.