Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 24 Kasım 2016 13:49:10 Tarihinde eklenmiştir. 781 Defa Okundu.

Hz. Ömer İslam Sayesinde Adil Oldu

Peygamber Sevdalıları Platformu Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen "Faruk-u Adil Hz. Ömer" programında, Hz. Ömer’in hayatından kesitler sunularak, adaletine vurgu yapıldı.

Hz. Ömer İslam Sayesinde Adil Oldu

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından “Kasım Ayı Sahabe Ayı” etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa’da “Faruk-u Adil Hz. Ömer” programı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı-Yazar Cengiz Aydın, Hz Ömer’in hayatından kesitler sunarak, Hz. Ömer’i adil yapan vasfın İslam’dan başka bir şey olmadığını söyledi.

Urfa City AVM Konferans Salonunda düzenlenen programa HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Lokman Yalçın, HÜDA PAR İlçe Başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Salonda yer bulamayan katılımcılar için girişte sinevizyon kuruldu.

Program, Yusuf Tuncay hocanın Kur’an tilavetiyle başladı. Ardından Şanlıurfa Kardeşler İlahi Grubu, Hz. Ömer ve sahabeler üzerine bestelene ezgileri seslendirdi.

Sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Araştırmacı-Yazar Cengiz Aydın, Hz. Ömer’in hayatından kesitler sunarak adaletine vurgu yaptı.

Yargıçlığın zor ve zahmetli olduğunu söyleyen Aydın, “Hz. Muhammed ve güzide ashabının hayatlarını okurken Bakara süresindeki bir ayeti her zaman kendimize serlevha ederiz. Ayet-i kerimede mealen geçiyor. ‘Onlar sizden önceki topluluklardı. Onların yaptıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir.’ Sakın unutmayın, ister sahabe olsun ister Kur’an’da geçen Peygamberler olsun, iyi insan ya da kötü insan olsun onların yaptıklarından sizler mesul değilsiniz. Peygamberimiz defaatle Peygamber kıssalarından bahsederken ve sizler sürekli tarih okuduğunuzda şuna dikkat edin, sakın yargıç olmayın. Onlara örneklik ve ibretlik nazarıyla bakın. Bugün bizler de Hz. Ömer’in hayatına böyle bakacağız.” dedi.

“Faruk olmadan adil olunmaz”

Aydın, şöyle konuştu: “Faruk olmadan adil olunmaz. Öncelikle bizler toplumsal ve bireysel olarak önce Faruk olacağız sonra da toplumumuzda adil olacağız. Sonra birer Ömer olacağız. Bizler Faruk olursak yani güzel ile çirkini, temiz ile pisi birbirinden ayırırsak işte o zaman Ömer olma, adil olma yolunda büyük bir adım atarız. Ömer mi olmak istiyorsunuz? Böyle bir söyleminiz mi var? Öyleyse takvayı elbise edinin,  biz de size Farukîyeti veririz diyor Rabbimiz.” ifadelerini kullandı.

“Hz. Ömer’i adil yapan İslam’dan başka bir şey değildir”

Hz. Ömer’in iman etmeden önce zalim olduğunu ama iman ettikten sonra “Faruk” ve “Adil” olarak anıldığını hatırlatan Aydın, şöyle devam etti: “Peygamberimizin vefatından sonra Hz. Ebubekir, ‘Bende sonra Hattab’ın oğlu Ömer halife olsun’ diyecektir. Buraya kadar bir durum değerlendirmesi yapalım. Hz. Ömer iman ile tanışmadan önce zalimdi. Ama Hz. Ömer ne zaman ki iman ile tanıştı o gün ‘Faruk’ oldu ve ‘Adil’ oldu. Kim nizam arıyorsa, hukuk arıyorsa Hz. Ömer’e baksın. Hz. Ömer’i adil yapan İslam’dan başka bir şey değildir. Tek yol, tek çıkar, tek iş yeni baştan İslam’ın hukukunu, İslam’ın toplumunu inşa etmektir. Bakın o zaman amirlerimiz, hâkimlerimiz her biri yeni baştan Ömer oluyor mu yoksa olmuyor mu?”

“Bugünlerde en çok da adalete ihtiyacımız var”

Aydın, “İstediğimiz kadar hükümleri değiştirelim, anayasayı değiştirelim. Özellikle bugünlerde yeni anayasa söylemleri olsun. Vallahi yetim aç kalır, kadınlar yalnız dışarı çıkmaktan korkar, zenginler keselerini doldurdukça doldurur. Yoksullar ölmeye devam eder. Sadece burayı düşünmeyin, Afrika’yı, Arakan’ı düşünün. Birileri kendi müntesiplerini yücelttikçe yüceltir. Birileri başa gelir, kendilerine düşman olanları zelil eder; diğer taraftan onlar hükmü ellerine geçirdikten sonra zulmetmeye başlar. Eğer bizler Hz. Ömer’in adaleti gibi bir toplumda yaşamak istiyorsak, çocuklarımızın böyle bir toplumda büyümesini istiyorsak Hz. Ömer’i adam yapan sistemi istememiz lazım ve getirmemiz lazımdır. Hele bugünlerde en çok da adalete ihtiyacımız var. Hz. Ömer öyle bir İslam ile hükmediyor ki Faruk-u Adil diye tarihe nakşediliyor. Bizler gerçekten Hz. Ömer’in oluşturduğu gibi bir toplumu oluşturabilir miyiz? Bizim de başımızdaki amirler, yöneticiler Hz. Ömer gibi olabilir mi? Evet olabilir.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından program, Hz. Ömer’in İslam’dan önce ve sonraki hayatını konu edinen tiyatro gösterimiyle devam etti. Sık sık tekbirlerin getirildiği programda Hz. Ömer’in kızını diri diri toprağa gömme sahnesinde duygu dolu anlar yaşandı.

Program Kamil Güneş hocanın yaptığı dua ile son buldu. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
İslam
Mevlana'nın Mesnevi'si  Pedagoji Kitabı Ölçüsündedir
Mevlana'nın Mesnevi'si Pedagoji Kitabı Ölçüsündedir
Mevlana’nın yazmış olduğu Mesnevi’nin bir pedagoji kitabı mahiyetinde olduğunu söyleyen Doç. Dr. Süleyman Doğan, Mesnevi’nin yazılış amacının, kendi iç yolculuğunu doğru bir şekilde tamamlayabilen iyi bir insan yetiştirmek olduğunu vurguladı.
Mustafa Turan Mevlidin Dünü ve Bugünü Anlattı
Mustafa Turan Mevlidin Dünü ve Bugünü Anlattı
Rehberê Xelâsî Hz. Muhammed isimli Mevlid-i Şerif’in yazarı Mustafa Turan, Mevlid geleneğinin dünü ve bugününü anlattı.
Hz. Ömer İslam Sayesinde Adil Oldu
Hz. Ömer İslam Sayesinde Adil Oldu
Peygamber Sevdalıları Platformu Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen "Faruk-u Adil Hz. Ömer" programında, Hz. Ömer’in hayatından kesitler sunularak, adaletine vurgu yapıldı.
Gümüşhane de Meal Sınavı
Gümüşhane de Meal Sınavı
Meal Sınavı Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasında sınava kayıt ve bilgilendirme standı açıldı.
Hz. Ömer Yöneticiler Tarafından Örnek Alınmalı
Hz. Ömer Yöneticiler Tarafından Örnek Alınmalı
​Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (Sevgi-Der) organizesinde özel bir düğün salonunda kadınlara yönelik, "Faruk-u Adil Hz. Ömer" temalı program düzenlendi.
Hayrı Şerri Ayırabilen Nesiller Yetiştirmeliyiz
Hayrı Şerri Ayırabilen Nesiller Yetiştirmeliyiz
Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer,hak ile batılı, doğru ile yanlışı, şer ile hayrı birbirinden ayıran, sağlıklı düşünebilen, doğru kararlar verebilecek nesiller yetiştirmek mecburiyetinde olduklarını söyledi.
​Hz. Ömer sosyal adaletin simgesidir konferansı
​Hz. Ömer sosyal adaletin simgesidir konferansı
İdealist Gençler Topluluğu tarafından Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen “21'inci yüzyılda Adalet anlayışı ve Hz. Ömer” konulu konferansta konuşan Eğitimci-Yazar Abdulkadir Turan, Hz. Ömer’in sosyal adaletin simgesi olduğuna vurgu yaptı.
Hz. Ömer Diyarbakır’da anılacak
Hz. Ömer Diyarbakır’da anılacak
​Peygamber Sevdalıları Platformu Sözcüsü Adnan Akgönül, Sahabe ayı münasebetiyle tüm Türkiye'nin birçok şehrinde olduğu gibi Diyarbakır’da da Hz. Ömer anacaklarını belirtti.
Abdest Mucizesi
Abdest Mucizesi
Yaklaşık 1400 yıl önce ilk kez Müslümanlar tarafından insanların hayatına giren abdestin, manevi faydalarının yanında bir de tıbbi faydaları saymakla bitmiyor.
İzzedin El-Kassam Batman'da Anıldı
İzzedin El-Kassam Batman'da Anıldı
İngiliz ve siyonist işgalcilere karşı gösterdiği direnişle İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Şeyh İzzettin el-Kassam, şehadetinin 81’inci yıl dönümünde yâd ediliyor.
Büyü ve Sihir Caiz Değildir; Uzak Durun
Büyü ve Sihir Caiz Değildir; Uzak Durun
Dicle Nehri’nde suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan nesnelerin, büyü ve sihirde kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından âlimler, bu tür şeylerin dinen haram olduğunu vurgulayarak Müslümanların bunlarla ilgilenmemesi gerektiğini belirttiler.
İlk Seccadem Projesi Finali Mardin'de Gerçekleşti
İlk Seccadem Projesi Finali Mardin'de Gerçekleşti
Mardin'de bir okulda 8. sınıf öğrencileri arasında namazı yaymak ve namazı sevdirmek amacı ile yapılan etkinliğin finali gerçekleştirildi.