Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 24 Kasım 2016 09:39:09 Tarihinde eklenmiştir. 464 Defa Okundu.

Faruk-u Adil Hz. Ömer Batman'da Anıldı

Batman’da faaliyet yürüten Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (Sevgi-Der) organizesinde, 'Faruk-u Adil Hz. Ömer' temalı program düzenlendi.

Faruk-u Adil Hz. Ömer Batman'da Anıldı

Programa HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Eyyüp Yanaç, HÜDA PAR Batman İl Başkanı Mehmet Emin Doğru, Bölgenin tanınmış alimleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Suriye Emevi Camii müezzinlerinden Hafız Şeyh Munir Abdulcevad’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış ve selamlama konuşmasını Sevgi-Der yönetimi adına Emin Uras yaptı. Açılış konuşmasının ardından Hz. Ömer'in hayatı ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı.

Daha sonra da Özlem Ajans Sanatçılarından Özcan Atsat, Mustafa Altuntop ve Selami Güneş, Hz. Ömer üzerine ezgi ve marşlar seslendirdiler.

Peygamber Sevdalıları Platformuna üyesi Eğitimciler Cemiyeti’nden Eğitimci Emin Sütçü bir konuşma yaparak Hz. Ömer (r.a) hayatından kesitler sundu.

Program Sevgi-Der üyesi Latif Şahin’in seslendirdiği şiir dinletisiyle devam etti. Şiir dinletisinin ardından Kur’an Nesli Platformu Başkanı Molla Beşir Şimşek, Peygamber Efendimizin “Ashabım gökteki yıldızlar gibidir. Kim onlara tabi olursa kurtulur.” hadisi şerifini hatırlatarak konuşmasına başladı.

“Hz. Ömer halifeliği döneminde sırtında un çuvalı taşıyordu”

Şimşek, “Bu kıymetli ashaptan birisi de Hz. Ömer'dir. Her Müslüman fert için, her baba için, her davetçi için ve her büyük için Hz. Ömer’de güzel ders ve ibretler vardır. Hz. Ömer, İslam'ı önce hayatına yerleştiriyordu. İslam'ın emrini çocuklarına ve ev halkına söylerdi. Halifeliği döneminde sırtında un çuvalı veya bir ihtiyarın evinde temizlik yapardı. Hz. Ömer (r.a) bu şekilde bir liderdi.” ifadelerine yer verdi.

“Bugün Fırat ve Dicle Nehri önünde Müslümanların kanı akıyor”

Hz. Ömer'in fikri ve inancı topraklarımıza hakim olmadığı için Müslümanların kanının döküldüğüne dikkat çeken Şimşek, “Bugün bizler Hz. Ömer'i güzel okusaydık, tanısaydık, anlasaydık ve akrabalarımıza anlatsaydık  bu topraklarda kominizin ve sosyalizmin zihniyeti zerre kadar yeşermesi mümkün değildi. Eğer bu gün bu topraklarda, evlatlarımızın arasında batıl zihniyetler ilerlemişse iyi bilelim ki Hz. Ömer'i tanımamaktandır. Tabi Kur'an ve Sünneti tanımamaktandır. Hz. Ömer'in meşhur bir sözü var. 'Fırat veya Dicle nehrinin önünde bir kurt bir koyunu yerse bundan kendimi Allah'ın huzurunda mesul görürüm.' Bugün Hz. Ömer'in fikri ve inancı topraklarımıza hakim olmadığı için Fırat Nehri kenarında kurtlar, kuzu yemiyor. Bugün Fırat ve Dicle Nehri önünde Müslümanların kanı akıyor. Bugünkü büyüklerin adaletlerine bakın ve Hz. Ömer adaletine bakın.” şeklinde konuştu.

“Allah'a hamdolsun bugün bizim Ömerler de var”

Konuşmasının devamında Şimşek, Cengiz Tiryaki ve Fethi Yalçın Hz. Ömer gibi davalarında sadık oldukları için şehit edildiklerini söyledi.

Son olarak Şimşek, şu ifadeleri kullandı: “Bin 400 yıl önce nasıl ki Hz. Ömer gibi cesaretle zulme ve şirke karşı başkaldırıyordular, küfür güçleri arasında hakkı ilan edip tün zorluklara rağmen haktan geri gitmiyorlardı; Allah'a hamdolsun bugün bizim Ömerler de var. Basına yansıdığı gibi zalim bir insan yakalandıktan sonra  Bingöl Karlıova'da Cengiz Tiryaki ve Fethi (Rodi) Yalçın nasıl şehit ettiğini itiraf etmiş. Katil itiraflarında 'kapılarına gittik. Davalarınızı bırakın, HÜDA PAR'dan ayrılın dedik. Yoksa sizi öldürürüz dedik.' demiştiler. İki şehit de 'elinizden ne geliyorsa yapın asla hak yol ve davayı bırakmayız' dediler. Bu topraklarda bir daha Hz. Ömer'in adaletini Kur'an ve Sünnetin hakim olmasını istiyorsak. Bu topraklarda kardeşlik, güzellik ve birliğin hakim olmasını istiyorsak ve Müslümanlar arasında fitnenin bitmesini istiyorsak bunların yolu budur. Her büyük, zamanının Ömer'i, her baba ailesinin Ömer'i ve her önder önderlik yaptıklarına Ömer olması gerekiyor.”

Program, Şimşek’in yaptığı dua ile son buldu.

Editör Ramazan Cengiz
 

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.