Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 22 Kasım 2016 15:02:23 Tarihinde eklenmiştir. 318 Defa Okundu.

Gaziantep'te Salık Çalışanlara AR-GE Eğitimi

Gaziantep’te 6 ilden toplam 160 sağlık çalışanına iki gün süren ‘Ulusal ve Uluslararası AR-GE Destek Programları ve Proje Önerisi Hazırlama Eğitimi’ verildi.

Gaziantep'te Salık Çalışanlara AR-GE Eğitimi

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü Eğitim, Proje ve Ar-Ge Daire Başkanlığı tarafından 6 ilden toplam 160 sağlık çalışanına ‘Ulusal ve Uluslararası AR-GE Destek Programları ve Proje Önerisi Hazırlama Eğitimi’ verildi.

Özel bir otelde gerçekleştirilen bölge eğitimine Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş, Bitlis, Adıyaman ve Mardin’den 160 sağlık çalışanı ve akademisyen katıldı.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Ulusal ve Uluslararası Ar-Ge Destek Programları ve Proje Önerisi Hazırlama Eğitimi’nin açılışında yaptığı konuşmada, geçmişte olduğu gibi günümüzde de bilgi çağında uluslararası alanda rekabet edebilmenin en önemli koşulunun akla, bilime ve bilgiye yatırım yapmak olduğunu söyledi.

Bilgiye yatırım denilince ilk akla gelen kavramın AR-GE için ise önemli faktörün insan olduğunu dile getiren Yazı, “Teknoloji dünyası her geçen gün değişen, gelişen çehresi ve insanlığın hizmetine sunduğu buluşları ile sessiz ve sürekli bir hareket halindedir. Şüphesiz yüksek teknolojiyi bugünkü duruma getiren bu alanda söz sahibi olan ülkelerin yıllardır sürdürdüğü AR-GE çalışmalarıdır. Adeta bir yarışa dönüşen böyle bir ortamda ülkemize ön sıralarda yer alabilmesi ve bilimsel potansiyelden etkili bir biçimde yararlanarak katma değer yaratabilmesi için AR-GE çalışmaları büyük bir önem arz etmektedir.” dedi.

Yazı, “Nitekim AR-GE gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkı ortaya koyan önemli bir göstergedir. Ülkemiz bu açıdan son on yılda her alanda gerçekleştirdiği ARGE faaliyetleri ile konuya gösterdiği önemi ortaya koymuştur. Daha yakın zamanlı örnek göstereceğimiz silah sanayisinde kendi savunma sanayimizi millileştirme durumuna gelmiş bulunmaktayız. Bugün ülkemiz kendi tankını, kendi gemisini, kendi insansız hava aracını üreterek dış ülkelerin bağımlığından kurtulmuş, caydırıcı gücüne güç katmıştır. Sağlık alanında başlı başına büyük bir gelişim projesi olan ‘Sağlıkta Dönüşüm Reformu’ ile önemli aşamalar kaydedilmiş, sağlık alanında örnek gösterilecek ülkeler arasında ilk sıralarda yer almıştır.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü, Eğitim, Proje ve Ar-Ge Daire Başkanlığından Dr. Nejla Can Güler tarafından Sağlık Bakanlığı Proje Destekleri, TÜBİTAK ARDEB’ten Dr. Fatih Sinan Esen tarafından TÜBİTAK ARDEB Ar-Ge Proje Destekleri, Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü, Eğitim, Proje ve Ar-Ge Daire Başkanlığından İsa Yıldırım tarafından ise Uluslararası Ar-Ge Destek Programları ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Urfa'da Doğurganlık Hızı Kadın Hastalıklarını Beraberinde Getiriyor
Urfa'da Doğurganlık Hızı Kadın Hastalıklarını Beraberinde Getiriyor
Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalı Yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Muhammet Erdal Sak; Şanlıurfa'da doğum hızı olağanın üstünde bu durum bir çok kadın hastalığını tetikleyen bir durum olduğunu belirtti
Şanlıurfa'da Çocuk Hastanesinde Muayeneye Doktorlar Yetişemiyor
Şanlıurfa'da Çocuk Hastanesinde Muayeneye Doktorlar Yetişemiyor
Türkiye'nin en genç nüfus yapısına sahip ve doğum oranlarının en yüksek olduğu il olan şanlıurfa'da çocuk hastalıkları uzmanı doktorlar gelen çocuk hastalara yetişebilmek için büyük çaba sarf ediyor. İstatistiklere göre ortalama günde 8 bin çocuk hastayı muayene eden doktorlar yetişebilmek için büyük efor sarf ediyorlar.
Gripten Korunmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat Edin
Gripten Korunmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat Edin
Havaların soğuması ve ani hava değişiklikleri beraberinde gribal hastalıkları da getiriyor. Uzmanlar gripten korunmak için değişik çözümler sunsa da en önemli tedbirler mutlaka düzgün ve dengeli beslenme.
Bu Habere Dikkat; Çocuğunuz Tansiyon Hastası Olabilir
Bu Habere Dikkat; Çocuğunuz Tansiyon Hastası Olabilir
Tansiyon hastalığı sadece belli bir yaş grubunun üzerindeki kişilerde olduğunu zannedenler yanılıyor olabilir ister yeni doğan ister çocukluk yaştaki çocukların mutlaka tansiyonu ölçülmeli, tansiyonla ilgili yaş çizelgelerinin olduğunu belirten uzmanlar, söz konusu hastalığın ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.
Türk bilim insanları otizmde yeni gen keşfetti
Türk bilim insanları otizmde yeni gen keşfetti
Türk bilim insanları, otizm spektrum bozukluğuna neden olan SLC7A5isimli yeni bir gen keşfetti.
Sivilce Daha Çok Psikoloji Nedenli Çıkar
Sivilce Daha Çok Psikoloji Nedenli Çıkar
Aknelerin sanılanın aksine ergenlik dönemine sınırlı olmadığını belirten Cildiye Uzmanı Dr. Rıdvan Özyıldırım, “Akne, yüz, ense, kulak içleri, çene altı, boyun ve omuzlarda yerleşebilir.
En Önemli Şifa Kaynağı Zeytin ve Zeytinyağı
En Önemli Şifa Kaynağı Zeytin ve Zeytinyağı
Kanserden kalp ve damar hastalıklarına, cilt bakımından kozmetiğe kadar her alanda kullanılan zeytin ve zeytinyağı şifa kaynağıdır.
Kremler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Kremler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Soğuk suların ellerde kuruluğa neden olduğunu söyleyen uzmanlar, iyi kremin pahalı krem olmadığını ifade etti.
Saç Bakımı Nasıl Olmalı.
Saç Bakımı Nasıl Olmalı.
Uzmanlar saç bakımında şampuanın direk saça uygulanmaması ve sık sık saçların kestirilmesi tavsiyesinde bulundu.
Akneler Nasıl Giderilir.
Akneler Nasıl Giderilir.
Gençlerde yüzde 85, Yetişkinlerde ise yüzde 30 etkileyen akne sorununa cilt yağlanması etki etmekte olup yağ bezi hastalıkları da arttırmaktadır.
Bebeğinizi Organik Besinler ile besleyin.
Bebeğinizi Organik Besinler ile besleyin.
Çocuğunuzu ilk 3 yıl doğal ve organik ürünler ile beslemeniz çocuğunuzun hem sağlığı hem de gelişimi üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.
Organik Pazar.
Organik Pazar.
Yumurtadan şampuana, Kozmetikten meyveye, süs eşyasından kurutulmuşa kadar herşeyi bulabileceğiniz bir pazar. Organik Pazar.