Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 22 Kasım 2016 14:43:07 Tarihinde eklenmiştir. 415 Defa Okundu.

Horlama Deyip Geçmeyin

Uzmanlar horlamanın (uyku apnesi) yaşamı olumsuz etkilediğini belirterek, bunun ciddi hastalıklara işaret edebileceğini ifade ettiler.

Horlama Deyip Geçmeyin

Yaşama kalitesini düşüren önemli sorunlardan biri olan horlamanın uyku sırasında yumuşak damakta ve çevrede dokularda titreşim sonucu oluşan kaba sesler anlamına geldiğini belirten uzmanlar horlamanın erkeklerde daha fazla görüldüğünü söylediler.

Erişkinlerin yüzde 30-40’ında görülebilen uyku apnesi (horlama) yaşamı olumsuz etkileyebileceği gibi ciddi hastalıklara da işaret edebileceğini ifade eden Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Akdağ, horlama ve uyku apne sendromu hakkında bilgi verdi.

“Erkeklerde daha fazla görülür”

Uyku apnesinin, uyku sırasında nefes durması ve bu sürenin 10 saniyeden fazla olması şeklinde açıklandığını belirten Akdağ, “Tablo, gürültülü bir şekilde horlama ve nefes alamama şeklinde birbirini takip eder. Toplumun yüzde 2-4’ünde görülen uyku apnesi, her 4 erkekten ve 10 kadından birini etkileyen bir hastalıktır. Çocuklarda ise uyku apnesinin yaklaşık yüzde 80’i bademcik ve geniz eti büyüklüğünden kaynaklanmaktadır.” dedi.

“Genel bir uyku hali varsa dikkat”

Akdağ, “Otururken, kitap okurken, toplantıdayken, sohbet ederken, öğle yemeğinden sonra, televizyon izlerken veya yolculuk sırasında genellikle uyukluyorsanız uyku apne hastalığı riskiniz yüksek olabilir. Uykuda solunum bozukluğu düşünülen hastaların kulak, burun, boğaz ve sistemik muayeneleri dikkatle yapılmalıdır. Endoskopi ile burun muayenesinde tıkanıklığa neden olan alan araştırılır. Göğüs hastalıkları ile birlikte multidisipliner bir yaklaşımla hastalığın altında yatan fizyolojik nedenleri anlamak, tanı ve tedavideki en önemli adımdır. Uyku apnesi, uyku laboratuvarlarında yapılan testlerle tanısı konulabilen bir rahatsızlık olup, uyku testleri tedavinin planlanmasında önemli bir yer tutar.” İfadelerini kullandı.

Bu belirtilere dikkat

Akdağ dikkat edilmesi gereken belirtileri ise şöyle sıraladı:

Çocuklarda:

-Davranış bozuklukları ve hiperaktive,

-Büyüme gelişme geriliği,                                                                 

-Ağız yüz gelişim problemleri,                                                           

-Gece idrar kaçırma,                                                                                                                 

-Okul başarısında düşme,                                                                  

-İştahsızlık ve yutma güçlüğü,                                                            ,                                                                                

-Konuşma bozukluğu,                                                                    

Erişkinlerde:

-Cinsel işlev bozukluğu,                                                           

-Gün içi uykululuk hali,                                                              

-Algıda azalma ve konsantrasyon bozukluğu,                                                                                                           

-Sinirlilik hali,

-İştah artışı,

-Depresyon,                                                                                  

-Hipertansiyon,

-Sabahları alın bölgesinde baş ağrısı,

-Sabahları ağız kuruluğu,

“Sigara ve alkol uyku apnesini ağırlaştırıyor”

Akdağ, uyku apnesinin tedavisi hakkında da bilgi veren Akdağ son olarak, “Sigara ve alkolün bırakılması, kilokontrolü,uygun yatış pozisyonunun belirlenmesi, cerrahi tedavi, pozitif hava yolu basıncıtedavisi (CPAP), ağız içi araç tedavisi uyku apnenin tedavi seçenekleri arasındadır. Ağır uyku apnehastaları pozitif hava yolu basıncı ile tedavi edilir. Pozitif hava yolu basıncı tedavisini kullanamayan hastalar cerrahi açıdan değerlendirilir. Hastaya polisomnografik uyku tetkiki randevusu verilerek uyku analizi yapıldıktan sonra, birkaç gün içinde tetkik değerlendirilir ve durumun horlama olup olmadığına bakılır. Uyku apnesi varsa derecelendirmesi yapılarak hastaya uygun çözümler ortaya konur. Sigara ve alkol uyku apnesini ağırlaştırdığı için, hastanın sigara ve alkolden uzak durması çok önemlidir.” İfadelerine yer verdi. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Urfa'da Doğurganlık Hızı Kadın Hastalıklarını Beraberinde Getiriyor
Urfa'da Doğurganlık Hızı Kadın Hastalıklarını Beraberinde Getiriyor
Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalı Yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Muhammet Erdal Sak; Şanlıurfa'da doğum hızı olağanın üstünde bu durum bir çok kadın hastalığını tetikleyen bir durum olduğunu belirtti
Şanlıurfa'da Çocuk Hastanesinde Muayeneye Doktorlar Yetişemiyor
Şanlıurfa'da Çocuk Hastanesinde Muayeneye Doktorlar Yetişemiyor
Türkiye'nin en genç nüfus yapısına sahip ve doğum oranlarının en yüksek olduğu il olan şanlıurfa'da çocuk hastalıkları uzmanı doktorlar gelen çocuk hastalara yetişebilmek için büyük çaba sarf ediyor. İstatistiklere göre ortalama günde 8 bin çocuk hastayı muayene eden doktorlar yetişebilmek için büyük efor sarf ediyorlar.
Gripten Korunmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat Edin
Gripten Korunmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat Edin
Havaların soğuması ve ani hava değişiklikleri beraberinde gribal hastalıkları da getiriyor. Uzmanlar gripten korunmak için değişik çözümler sunsa da en önemli tedbirler mutlaka düzgün ve dengeli beslenme.
Bu Habere Dikkat; Çocuğunuz Tansiyon Hastası Olabilir
Bu Habere Dikkat; Çocuğunuz Tansiyon Hastası Olabilir
Tansiyon hastalığı sadece belli bir yaş grubunun üzerindeki kişilerde olduğunu zannedenler yanılıyor olabilir ister yeni doğan ister çocukluk yaştaki çocukların mutlaka tansiyonu ölçülmeli, tansiyonla ilgili yaş çizelgelerinin olduğunu belirten uzmanlar, söz konusu hastalığın ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.
Türk bilim insanları otizmde yeni gen keşfetti
Türk bilim insanları otizmde yeni gen keşfetti
Türk bilim insanları, otizm spektrum bozukluğuna neden olan SLC7A5isimli yeni bir gen keşfetti.
Sivilce Daha Çok Psikoloji Nedenli Çıkar
Sivilce Daha Çok Psikoloji Nedenli Çıkar
Aknelerin sanılanın aksine ergenlik dönemine sınırlı olmadığını belirten Cildiye Uzmanı Dr. Rıdvan Özyıldırım, “Akne, yüz, ense, kulak içleri, çene altı, boyun ve omuzlarda yerleşebilir.
En Önemli Şifa Kaynağı Zeytin ve Zeytinyağı
En Önemli Şifa Kaynağı Zeytin ve Zeytinyağı
Kanserden kalp ve damar hastalıklarına, cilt bakımından kozmetiğe kadar her alanda kullanılan zeytin ve zeytinyağı şifa kaynağıdır.
Kremler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Kremler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Soğuk suların ellerde kuruluğa neden olduğunu söyleyen uzmanlar, iyi kremin pahalı krem olmadığını ifade etti.
Saç Bakımı Nasıl Olmalı.
Saç Bakımı Nasıl Olmalı.
Uzmanlar saç bakımında şampuanın direk saça uygulanmaması ve sık sık saçların kestirilmesi tavsiyesinde bulundu.
Akneler Nasıl Giderilir.
Akneler Nasıl Giderilir.
Gençlerde yüzde 85, Yetişkinlerde ise yüzde 30 etkileyen akne sorununa cilt yağlanması etki etmekte olup yağ bezi hastalıkları da arttırmaktadır.
Bebeğinizi Organik Besinler ile besleyin.
Bebeğinizi Organik Besinler ile besleyin.
Çocuğunuzu ilk 3 yıl doğal ve organik ürünler ile beslemeniz çocuğunuzun hem sağlığı hem de gelişimi üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.
Organik Pazar.
Organik Pazar.
Yumurtadan şampuana, Kozmetikten meyveye, süs eşyasından kurutulmuşa kadar herşeyi bulabileceğiniz bir pazar. Organik Pazar.