Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 22 Kasım 2016 14:31:53 Tarihinde eklenmiştir. 341 Defa Okundu.

Camilerin Elektrik Ücretleri Sıkıntılara Yol Açıyor

Camilerden alınan elektrik giderlerinin devlet tarafından ödenmesi gerektiğini belirten Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı, camilerin elektrik borcunun cami cemaati tarafından ödenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Camilerin Elektrik Ücretleri Sıkıntılara Yol Açıyor

Camilerden alınan elektrik giderlerinin devlet tarafından ödenmesi gerektiğini belirten Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral,, 100 ve 150 bin TL’nin üzerinde borcu olan camilerin olduğunu hatırlatarak, bu faturaların cemaat tarafından ödenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Göral, 2011 yılında camilerin bütün elektrik borçlarının affedildiğini, 2011 yılından sonraki borçların ise tekrar işlemeye devam ettiğini belirten Göral, borcu bulunan bazı camilerin elektriğinin dahi kesildiğini belirtti.

Camilerden elektrik faturasının alınmasının farklı sıkıntılara yol açtığını söyleyen Göral, “Camilerin elektrik giderleri sadece aydınlatmalar devlet tarafından ödeniyor. Isıtma-soğutma giderleri ise ödenmemekte. Tabi bu durumda birçok camide borçların birikmesine ve bazı sıkıntılara neden olmaktadır.” dedi.

‘Cemaat muzdarip oluyor’

Göral, “Şimdi aydınlatma ödeniyor. Isıtma-soğutma ödenmediği zaman kışın ısıtma yönünde sıkıntı çekiliyor. Yazın da yine serinletme amacıyla klima ve diğer cihazların çalışmaması söz konusu oluyor. Bundan dolayı da cemaat muzdarip oluyor, mağdur duruma düşüyor. Camilerimiz normal olarak bir kamu kuruluşudur. Kamu hizmeti veren binalardır. Bu binalarımızın da ısıtma-soğutma da dahil olmak üzere elektrik giderlerinin ödenmesi tabi ki iyi olur. Biz de sendika olarak bunları daha önce de gerekli resmi mercilere bildirdik. Bu ısıtma-soğutmaların da ödenmesi noktasında girişimlerimiz oldu. Bize verilen bilgiye göre bununla ilgili çalışmaların yapıldığı, en kısa sürede bu sorunun da giderileceği belirtildi.” ifadelerini kullandı.

‘100 ve 150 bin TL’nin üzerinde borcu olan camiler var’

Gaziantep’te 100 ve 150 bin TL’nin üzerinde borcu olan camilerin bulunduğunu belirten Göral, “2011 yılından sonraki süreçte özellikle ısıtma-soğutma da ödenmeyen faturalar birikti. Şu anda 100 ve 150 bin TL’nin üzerinde borcu olan camilerimiz bulunmaktadır. Bu faturaların da cemaat tarafından ödenmesi mümkün değil. Bizim de bu anlamda talebimiz bu çalışmaların bir an önce tamamlanıp ısıtma-soğutma giderlerinin de devlet ve hükümetimiz tarafından ödenmesi cihetine gidilirse en azından camilerimize gelen cemaatin de mağduriyeti giderilmiş olacaktır. Temennimiz bu. İnşallah en kısa sürede bu yapılır. Bunu bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Borcu bulunan bazı camilerin elektriğinin kesildiği oldu’

Borcu bulunan bazı camilerin zaman zaman elektriğinin de kesildiğini belirten Göral, bu durumda da hem cami imam hatiplerinin hem de cami cemaatinin mağdur olduğunu kaydetti.

Göral, “Elektrik işletmesi özelleştirildi. Her şehirde elektrikler çeşitli şirketler tarafından işletilmekte. Özel şirketler işin resmi veya ibadet boyutuna bakmaz. Onlar kendi kazançlarına bakarlar. Bu şekilde de olduğu zaman ister istemez borcu bulunan bazı camilerimizin zaman zaman elektriği kesildi. Bunlar işin resmi boyutuna bakmayıp kendi kazançlarına baktıkları için bu şekilde durumlar söz konusu oldu. Aydınlatmalarda herhangi bir sıkıntı yok. Ödeneklerimiz müftülüklerimize geliyor. Müftülüklerdeki muhasebeci arkadaşlarımız bu aydınlatma giderlerini ödüyorlar. Cami aydınlatmaları ile alakalı her hangi bir sıkıntı yok. Ama dediğim gibi bu ısıtma-soğutma ile alakalı ciddi sıkıntılar var. Bu da elektrik özelleştirildiği için Antep’teki bazı camilerimizde buna benzer sıkıntılarımız oldu. İnşallah bununla ilgili kanun çıkarıldığı takdirde bu sıkıntıların da giderileceği kanaatindeyim.” 

Gaziantepli vatandaşlar ise, camilerin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasını talep ettiklerini ve camilerden elektrik faturalarının tahsil edilmesinin doğru olmadığını söylediler. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.