Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 22 Kasım 2016 14:10:24 Tarihinde eklenmiştir. 356 Defa Okundu.

Bombalı Eylem Mağdurları Ödeme Bekliyor

Diyarbakır'da PKK tarafından düzenlenen bombalı saldırıda hasar gören ev ve iş yeri sahipleri kendilerine şu ana kadar herhangi bir ödeme yapılmadığını belirterek, zararlarının karşılanmasını istediler.

Bombalı Eylem Mağdurları Ödeme Bekliyor

Diyarbakır Bağlar ilçesinde PKK tarafından 4 Kasım'da düzenlenen bombalı saldırıda hasar gören ev ve iş yeri sahipleri kendilerine şu ana kadar yardım yapılmadığını illeri sürerek, yetkililerden zararlarının karşılamasını talep ettiler.

Bombalı saldırıda evleri büyük çapta hasar gören ev sahipleri kendilerine herhangi bir yardım yapılmadığını söylerken iş yeri sahipleri de ödemelerin kimi esnafa yapıldığını kimilerine de yapılmadığını iddia etti.

Bombalı saldırıda ev, iş yeri ve araçları büyük çapta hasar gören vatandaşlar, kış mevsiminin yaklaştığını ve en kısa zamanda zararlarının karşılanmasını istediler.

Saldırıda evleri hasar gören Mehmet İhsan Oğuzbaş, "Tüm mağdur komşularla beraber yetkililere gittik, şikâyetlerimizi aktardık. Bu bina hakkında ne karar verdiklerini sorduk. 'Onarım yapacağız' dediler. Hepimizin psikolojisi bozuldu. Yetkililerden bu binaların depreme dayanıklı olduğuna dair bir yazı istedik. Vermediler, binaların eski olduğunu söylediler. Devlet yetkilileri, sadece dışarıdan bakarak karar verdiler. Binamızın kolonlarında ve çeşitli yerlerinde 33 tane çatlak var. Şimdiye kadar bana ve binamızdakilere hiçbir bir ödeme yapılmadı." dedi.

"Garanti verilmeyen binaya yıkım kararı verilmiyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gittiklerini söyleyen bombalı saldırı mağduru Emin Tunç, hasar gören evleri için garanti vermedikleri gibi yıkım kararı da vermediğini belirterek, "Devlet bize, bu riskli binalara tuğla ve çimento vererek yapmamızı istiyor. Soruyorum, bu binada oturulabilir mi? Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gittik, garanti vermedi. Kim bana bu binanın garantisini verecek? Yıkım kararı da vermiyor. Devlet ya tüm kolonları onarıp anahtar teslim edecek ya da burayı kamulaştırıp hakkımızı verecek. Zaten biz maddi ve manevi olarak mağduruz. 500 TL dışında para almadık. İyi kötü bir evimiz vardı, şimdi ise milletin evinde oturuyoruz. Kolanlar çatlamış, binaların demirleri dışarıya çıkmış. Her şey ortadadır. Bakarsanız anlarsınız." şeklinde konuştu. 

"Bize kimse mağdur olmayacak denilmişti"

Bombalı saldırıda zarar gören iş yeri sahiplerini bir kısmına ödeme yapıldığını bir kısmına ise yapılmadığını illeri süren Hatip Solmuş, "İlk gün emniyet hasar tespit yaptı. Sonra emniyete gittik. Emniyet, valiliğin hasar tespit işini devraldığını söyledi. Birçok esnafa ödeme yapıldı ancak bize henüz ödeme yapılmadı. Kimine fazlasıyla ödeme yapılmış kimine ise az verilmiş. Duyduğum kadar ödemeler de durdurulmuş. Bize bir bilgi veya açıklama yapılmamış. Valiliğin 5 milyon TL’lik yardımdan almamışız. Bize kimse mağdur olmayacak denilmişti ancak sözlerinde durmadıklarını görüyoruz. Esnafımız mağdurdur, devlet mağduriyetleri gidermelidir.” ifadelerini kullandı.

"Valiliğin beyan ettiği 5 trilyonluk yardımdan haberimiz yok"

Bir diğer mağdur esnaf Muhammed Çelik ise “Şu ana kadar bize ödeme yapılmadı. Ancak gelen mesaja göre bugünlerde bize ödeme yapılacak. Ödeminin yapıldığı iş yerleri de var. Ödemelerin peşin yapılacağını biliyoruz, yapılmasını bekliyoruz. Valiliğin beyan ettiği 5 milyonluk yardımdan haberimiz yok.” dedi.

Şu ana kadar kendilerine ödeme yapılmadığını söyleyen esnaf Abdulbaki Kaçmaz da, “Patlamadan sonra hasar tespitleri yapıldı. Gerekli incelemeler yapıldı, karar verildi. Bize şu an ödeme ile ilgili bilgi gelmedi. Biz ödeme almadık, ama alan esnaflarda var, almayan esnaflarda var. Valiliğin 5 milyon TL’lik yardımından haberimiz yok.” diye konuştu.

Zararlarının karşılandığını dile getiren bir başka esnaf Orhan Arman ise, “Valilik ve emniyetten yetkililer geldi. Hasar görülen yerleri tespit etmiştik. Bilgileri onlara verdik, ödemeyi bir hafta içerisinde yaptılar. Esnafların birçoğuna peşin ödeme yapıldı. Zararımız karşılandı. Esnafların yüzde 50’sine ödeme yapıldı. Ev sahiplerin ödeme yapılmadı henüz.” ifadelerini kullandı. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.