Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 22 Kasım 2016 09:38:48 Tarihinde eklenmiştir. 339 Defa Okundu.

Sebze ve Meyvedeki Zayiat Fiyatları Yükseltiyor

Batman Ticaret İl Müdürü, sebze ve meyve ticaretindeki zayiatın yüksekliği ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Sebze ve Meyvedeki Zayiat Fiyatları Yükseltiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, sebze ve meyve ticaretindeki zayiatın yüksekliğine dikkat çekerek bazı yenilikler ile ilgili güncel bilgiler nedeniyle İLKHA’ya açıklamalarda bulundu.

Kalkan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, sebze ve meyve ticaretini yapan ilgililerle, son olarak gerçekleştikleri toplantıların sonucunda kanunda esnaf lehine bazı değişiklikler yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi. 

“Zayiat yüksekliğinden tüketicilerimiz de pahalı mal almak zorunda kalıyor”

Yapılan araştırmalar sonucunda, Batman'ı da ilgilendiren bu konulara gerekli hassasiyetlerin gösterilmediğinin tespit edildiğini dile getiren Kalkan, “Üretici örgütlerinin durumunu, toptancı hallerin durumunu kısacası zayiat oranlarının azaltılması için gereken kararlar alınmıştır. Daha öncede yetkililerce tespit edilen sebze ve meyve ticaretindeki zayiatın yüksek olduğu görülmüş, sektörün genel olarak kabul ettiği oran yüzde 25'tır. Bu da yüksek bir rakamdır. Bununla ilgili tedbirler, destekler ve avantajlar sağlanmış, depolama standardı, soğuk zincirde taşıma, kap ve ambalajlarla ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Ancak yapılması gerekenler tam yapılmadığından dolayı, arzu ettiğimiz derecede sarf edilen emeğin karşılığı esnaflarımız tarafından alınmamakla birlikte tüketicilerimiz de pahalı mal almak zorunda kalmaktadır.” dedi.

“Girişimciler geçici değil, kurumsal olmayı düşünmeleri elzemdir”

Bir işyeri kuracak girişimcinin dikkat etmesi gereken hususlara değinen Kalkan, “Batman esnafının girişimcilik ruhuna sahip olduğu, açılan her işyerinin ilimiz açısından hem ticaretin canlanmasına hem de istihdamın artması konusunda önemli adımlardır. Ancak bunun kötü tarafı bir ticaret yaparken bazı hesapların da yapılması gerekmektedir. İlk önce kurulacak bir iş, işletme ve benzeri kurulmayı düşünürken kârını da zararını da hesaba katarak adım atmaları, işin ehli olan odalarımızla irtibata geçip fikir alış verişinde bulunmaları, geçici değil kurumsal olmayı düşünmeleri elzemdir.” ifadelerini kullandı.  

Açıklamanın devamında girişimcilikle birlikte esnafın araştırmacı ve ilkeli olması gerektiğine dikkat çeken Kalkan, şu ifadeleri kullandı: “Devletimizin esnafa sunmuş olduğu ÖTV indiriminden tutun da vergi barışına kadar birçok şey hayata geçmiştir. İhracatçımıza, yatırımcılarımıza yeni yeni teşviklerle yeni bir üretim ve ihracat hamlesi başlatılmışken insanımızın bunlardan faydalanması temenni ederiz. Maalesef kurumumuzun yaptığı bazı araştırmalar sonucunda yukarıda saymış olduğumuz kriterlere riayet etmeyen esnaflarımız bir sürü masraf yaparak açtığı işyerini tekrar kapatmak zorunda kalmıştır. Sonuç olarak girişimcilikle birlikte araştırmacı, ilkeli, isabetli kararların verilmesini temenni ederiz.” 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
Haberler
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin'de TIR Devrildi 1 Kişi Yaralandı
Mardin-Kızıltepe Karayolu'nda seyir halinde olan soğan yüklü TIR, virajı alamayarak devrildi. Yaşanan kazada TIR sürücüsü yaralandı.
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Sosyal Medya Üzerinden PKK Propagandası Yapan 2 Kişi Tutuklandı
Mardin'de bölücü örgüt PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları tespit edilen 3 kişi göz altına alındı. Bunlardan biri serbest bırakılırken 2 si tutuklandı.
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Alimler Uyarıyor Piyango Haramdır Uzak Durun
Yılbaşının yaklaşması ile beraber milli piyango yılbaşı çekilişi ve verilmesi planlanan astronomik ikramiye yediden yetmişe her kesin hayallerini süslese de geçmişte söz konusu ikramiyeyi kazanan bir çok kişinin durumun içler acısı halde olması dikkatlerden kaçmıyor. Diğer yandan alimler piyangonun kumarın bir çeşidi olduğu ve dinimizce kesin bir şekilde yasaklandığına dikkat çektiler.
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Pervin Buldan Serbest Bırakıldı
Bu gün sabah saatlerinde göz altına alınan TBMM başkan vekili HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ek ifade için emniyete götürüldü burada ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Elektrik Kesintileri Sağlık Hizmetlerini Aksatıyor
Mardin'in Kızıltepe İlçesinde Sık Sık kesilen ve uzun süre gelmeyen elektrikler ilçedeki başta sağlık ocakları ve eczanelerde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan Vekili Buldan Gözaltına Alındı
Meclis Başkan vekili ve HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan göz altına alındı.
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu'da Misafir Anne Uygulaması Hayata Geçiyor
Doğu ve güneydoğu illerimizin çetin kış şartlarından dolayı çoğu kez karşılaşılıyor yolda doğumu başlayan kadınlar yada bir sağlık kuruluşuna yetişmeye çalışırken ekiplerin geceli gündüzlü özverili çalışmalarını. Ancak Muş'ta hayata geçirilen proje ile doğumun son ayına girmiş kadınlar devletin misafirhanelerinde hastaneye ulaşması kolay merkezlerde misafir edilecek.
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Örgüte Ait Tonlarca Kaçak Sigara ve Kaçak Çay Yakalandı
Hakkari Valiliği, PKK'ye yardım-yataklık ve finans temin ettiği tespit edilen şahısların evlerinde Jandarma tarafından yapılan aramalarda 520 bin paket kaçak sigara, 1 ton 720 çay ve 1 ton 180 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı.
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Sosyal Medyada Propagandaya Tutuklama
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 9 zanlıdan 7’si tutuklandı.
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
FETÖ Operasyonunda Uşak Üniversitesi Rektörü Göz Altına Alındı
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor. Devletin içine palazlanmış hain örgütün kolları bir bir deşifre olurken bu gün yapılan operasyonda aralarında Uşak Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sait Çelik'in de bulunduğu 8 kişi göz altına alındı.
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
Türkiye El-Bab'a Girdi Şehid Sayısı Arttı
TSK'nın Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El-Bab bölgesinde öğleden sonra yürütülen operasyonda 10 askerin hayatını kaybettiği 6'sı ağır 18 askerin yaralandığı, 138 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bildirildi.
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Hamile Kadını Kurtarmak İçin 28 Saat Aralıksız Kar Temizlediler
Batman’ın Sason ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan bir köyde mahsur kalan hamile bir kadın, İl Özel İdaresi ekiplerinin 28 saatlik çalışmaları sonucu sağlık birimine ulaştırıldı.