Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 18 Kasım 2016 17:40:17 Tarihinde eklenmiştir. 927 Defa Okundu.

İzzedin El-Kassam Batman'da Anıldı

İngiliz ve siyonist işgalcilere karşı gösterdiği direnişle İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Şeyh İzzettin el-Kassam, şehadetinin 81’inci yıl dönümünde yâd ediliyor.

İzzedin El-Kassam Batman'da Anıldı

Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için siyonist işgale karşı başlattığı direnişle İslam gençliğine örneklik teşkil eden büyük dava adamı Şeyh İzzettin El-Kassam, şehadetinin 81’inci yıl dönümü münasebetiyle yâd ediliyor.

Şeyh İzzettin El-Kassam 1921'de Filistin'in Hayfa şehrine yerleşerek hem ilmi dersler vermeye hem de Filistin halkını İslami yönden şuurlandırmaya yönelik irşad çalışmalarına başladı. Siyonist işgale karşı halkı uyanık olmaya çağıran ve vaazlarında cihad konusuna ağırlık veren İzzettin El-Kassam, sonraki yıllarda fiili olarak cihad için hazırlıklara ve gençleri bu amaçla eğitmeye başladı. 1931 yılında onun öncülüğünde cihad hareketi başlatıldı. Filistin'in bağımsızlığı yolunda başarılı bir mücadele veren Şeyh Kassam, 19 Kasım 1935'te cihad eğitimi için kırsal alanda bulunduğu sırada beş yüz kişilik bir İngiliz birliği tarafından kuşatılarak şehid edildi. İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın askeri kanadı İzzettin El- Kassam Tugayları’nın manevi önderi Şeyh İzzettin El-Kassam şehadetinin 81’inci yıldönümünde anılıyor.

Şeyh İzzettin el-Kassam kimdir?

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için verilen mücadelenin kilometre taşlarından olan Muhammed İzzeddin ibnu Abdülkadir el-Kassam, 1880'de Suriye'nin Lazkiye şehrine bağlı bir sahil kenti olan Cebele'de dünyaya geldi. Suriye ve Mısır’da İslami ilimleri tahsil eden el- Kassam, Ezer Üniversitesi’ni bitirmiş ve Suriye’de İslami irşad çalışmalarına başladı.

Aynı zamanda İslam ülkelerindeki diğer İslami mücadelelere de duyarlı bir tavır ortaya koyan İzzettin el-Kassam, bu anlamda Libya’da Ömer Muhtar’ın mücadelesine katılma kararı almıştır. Fakat Suriye’deki hükümet İzeddin el-Kassam ve arkadaşlarının Libya cihadına katılmalarına ve yardım götürmelerine engel olmuştur. Etkili vaazlarıyla ve ilmi çalışmalarıyla tanınan İzzettin Kassam, sömürgeci güçlerin ve onlarla işbirliği içindeki siyonistlerin Kudüs üzerindeki oyunlarının tehlikeli boyutlara geldiğini görünce 1921'de Filistin'in Hayfa şehrine yerleşti ve burada faaliyetlere başladı.

Filistin topraklarını işgal altında tutan İngilizlerin yoğun bir şekilde Yahudileri getirip bu topraklara yerleştirdiklerini görünce kendisi de cihad için fiilen hazırlıklara başladı. Bu hazırlık döneminde bir yandan samimi bir şekilde cihada katılacak Müslümanları yetiştiriyor bir yandan da teçhizat temin etmeye çalışıyordu. Nitekim 5 Nisan 1931'de fiilen cihad başlatıldı ve bu tarihte İzzettin el-Kassam'ın mücahitleri el-Yecur'a düzenledikleri bir saldırıda işgalci İngilizlerle işbirliği içindeki 3 siyonisti öldürdüler. Bu olayın arkasından gerek İngiliz işgalcilere ve gerekse siyonist çetelere karşı çeşitli eylemler gerçekleştirildi.

Şeyh İzzettin el-Kassam’ın şehadeti

İzzettin el-Kassam, 19 Kasım 1935'te silah eğitim için mücahitleriyle birlikte kırsal alanda bulunduğu bir sırada havadan ve karadan saldırı düzenleyen 500 kişilik İngiliz birliği tarafından kuşatıldı. Şeyh Kassam ve beraberindekiler işgalcilere teslim olmayarak çatışmayı tercih etti. Çıkan çatışma sonucu, Şeyh Kassam ve yanındaki mücahitlerden bazıları işgalciler tarafından şehid edildi, diğerleri de esir alındılar. Şeyh İzzettin el-Kassam ilmiyle, takvasıyla, cesaretiyle, kararlılığıyla ve İslami duyarlılığıyla kendinden sonra gelen nesillere örnek oldu. Bugün Filistin İslâmi Direniş Hareketi HAMAS’ın askeri kanadının "İzzettin el-Kassam Tugayları" olarak adlandırılmasıyla anısı yaşatılıyor.

“Direniş önderleri genç nesillere tanıtılmalıdır”

Araştırmacı-Yazar Sadullah Aydın, İslam ümmetinin Şeyh İzzettin el-Kassam gibi liderlere ihtiyacının olduğunu belirterek, bu gibi direniş önderlerinin genç nesillere anlatılması ve tanıtılması gerektiğini belirtti.

Aydın, “Şeyh İzzettin el-Kassam, siyonizme ve onun arkasındaki emperyalizme karşı Filistin halkına direniş ruhunu ilk aşılayan, Filistin’de cihad ateşini tutuşturan kişidir. 1930’lı yıllarda İngiliz emperyalizme karşı direnişin, kıyamın, İslami mücadelenin ve silahlı cihadın önderliğini yapmış bir insandı. Filistin toprakları Osmanlı’ya bağlıydı ancak Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngilizler tarafından Filistin işgal edildi. Filistin’in işgalinden sonra Filistin’in Yahudileştirilmesi eylemi, hareketi başladı ve Filistin’e çok ciddi bir siyonist akım gerçekleştirildi.” dedi.

Filistin halkının İzzettin el-Kassam’a çok şey borçlu olduğunun altını çizen Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Filistin adeta siyonist militanların, silahlı eylemcilerin istilasına uğradı. Bu istilaya karşı genelde bütün ümmet ama özelde Filistin halkı büyük bir umutsuzluk, karamsarlık içerisindeyken İzzettin el-Kassam, onlara direniş ruhunu aşıladı ve Filistin’de kıyam hareketini başlattı. Şeyh İzzettin el-Kassam 1935 yılında Filistin’de İngilizlerle girdiği silahlı mücadele esnasında şehid edilen büyük bir İslami önderdir. İslami Cihad, Hamas, Filistin’deki diğer İslami direniş hareketleri olsun Şeyh İzzettin el-Kassam’a, onun mücadelesine, direnişine çok şey borçludurlar.”

Şehid İzzettin el-Kassam’ı şehadetinin yıl dönümünde rahmetle andıklarını belirten Aydın, özelde Filistin, genelde de bütün İslam âleminde Şeyh İzzettin el-Kassam gibi, Ömer Muhtar gibi, Şeyh Şamil gibi direniş önderlerinin genç nesillere tanıtılması gerektiğini vurguladı. 
Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
İslam
Mevlana'nın Mesnevi'si  Pedagoji Kitabı Ölçüsündedir
Mevlana'nın Mesnevi'si Pedagoji Kitabı Ölçüsündedir
Mevlana’nın yazmış olduğu Mesnevi’nin bir pedagoji kitabı mahiyetinde olduğunu söyleyen Doç. Dr. Süleyman Doğan, Mesnevi’nin yazılış amacının, kendi iç yolculuğunu doğru bir şekilde tamamlayabilen iyi bir insan yetiştirmek olduğunu vurguladı.
Mustafa Turan Mevlidin Dünü ve Bugünü Anlattı
Mustafa Turan Mevlidin Dünü ve Bugünü Anlattı
Rehberê Xelâsî Hz. Muhammed isimli Mevlid-i Şerif’in yazarı Mustafa Turan, Mevlid geleneğinin dünü ve bugününü anlattı.
Hz. Ömer İslam Sayesinde Adil Oldu
Hz. Ömer İslam Sayesinde Adil Oldu
Peygamber Sevdalıları Platformu Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen "Faruk-u Adil Hz. Ömer" programında, Hz. Ömer’in hayatından kesitler sunularak, adaletine vurgu yapıldı.
Gümüşhane de Meal Sınavı
Gümüşhane de Meal Sınavı
Meal Sınavı Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasında sınava kayıt ve bilgilendirme standı açıldı.
Hz. Ömer Yöneticiler Tarafından Örnek Alınmalı
Hz. Ömer Yöneticiler Tarafından Örnek Alınmalı
​Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (Sevgi-Der) organizesinde özel bir düğün salonunda kadınlara yönelik, "Faruk-u Adil Hz. Ömer" temalı program düzenlendi.
Hayrı Şerri Ayırabilen Nesiller Yetiştirmeliyiz
Hayrı Şerri Ayırabilen Nesiller Yetiştirmeliyiz
Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer,hak ile batılı, doğru ile yanlışı, şer ile hayrı birbirinden ayıran, sağlıklı düşünebilen, doğru kararlar verebilecek nesiller yetiştirmek mecburiyetinde olduklarını söyledi.
​Hz. Ömer sosyal adaletin simgesidir konferansı
​Hz. Ömer sosyal adaletin simgesidir konferansı
İdealist Gençler Topluluğu tarafından Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen “21'inci yüzyılda Adalet anlayışı ve Hz. Ömer” konulu konferansta konuşan Eğitimci-Yazar Abdulkadir Turan, Hz. Ömer’in sosyal adaletin simgesi olduğuna vurgu yaptı.
Hz. Ömer Diyarbakır’da anılacak
Hz. Ömer Diyarbakır’da anılacak
​Peygamber Sevdalıları Platformu Sözcüsü Adnan Akgönül, Sahabe ayı münasebetiyle tüm Türkiye'nin birçok şehrinde olduğu gibi Diyarbakır’da da Hz. Ömer anacaklarını belirtti.
Abdest Mucizesi
Abdest Mucizesi
Yaklaşık 1400 yıl önce ilk kez Müslümanlar tarafından insanların hayatına giren abdestin, manevi faydalarının yanında bir de tıbbi faydaları saymakla bitmiyor.
İzzedin El-Kassam Batman'da Anıldı
İzzedin El-Kassam Batman'da Anıldı
İngiliz ve siyonist işgalcilere karşı gösterdiği direnişle İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Şeyh İzzettin el-Kassam, şehadetinin 81’inci yıl dönümünde yâd ediliyor.
Büyü ve Sihir Caiz Değildir; Uzak Durun
Büyü ve Sihir Caiz Değildir; Uzak Durun
Dicle Nehri’nde suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan nesnelerin, büyü ve sihirde kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından âlimler, bu tür şeylerin dinen haram olduğunu vurgulayarak Müslümanların bunlarla ilgilenmemesi gerektiğini belirttiler.
İlk Seccadem Projesi Finali Mardin'de Gerçekleşti
İlk Seccadem Projesi Finali Mardin'de Gerçekleşti
Mardin'de bir okulda 8. sınıf öğrencileri arasında namazı yaymak ve namazı sevdirmek amacı ile yapılan etkinliğin finali gerçekleştirildi.