Urfa 63 Haber Sizin İçin İnternet Ortamındaki Haberleri Revize Ederek Aile Bütünlüğünü Göz Önünde Bulundurup Size İvedilikle Sunar

Bu haber 18 Kasım 2016 16:53:01 Tarihinde eklenmiştir. 872 Defa Okundu.

Büyü ve Sihir Caiz Değildir; Uzak Durun

Dicle Nehri’nde suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan nesnelerin, büyü ve sihirde kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından âlimler, bu tür şeylerin dinen haram olduğunu vurgulayarak Müslümanların bunlarla ilgilenmemesi gerektiğini belirttiler.

Büyü ve Sihir Caiz Değildir; Uzak Durun

Diyarbakır’dan geçen Dicle Nehri’nde suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan at nalı, Arapça yazılı kurşun levhalar, çakı ve muska gibi nesnelerin büyü ve sihirde kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından âlimler, Müslümanların, dinde haram olan büyü ve sihire asla tevessül etmemesi gerektiğini vurguladı.

Konuyla ilgili İLKHA’ya konuşan İTTİHAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, İTTİHAD üyesi Molla Abdulkuddüs Yalçın ile Yenişehir Müftüsü Şefket Dilmaç, büyü ve sihir yaptığını iddia edenlerin, insanların dini duygularını sömürdüğünü ifade ettiler.

İslam’da sihir ve büyü ile ilgili konulara yer verildiğini söyleyen İTTİHAD üyesi Molla Abdulkuddüs Yalçın,  sihri öğretmenin ve onunla amel etmenin küfür olduğunu dile getirerek, “Sihir küfre götüren bir tür eğitim şeklidir. Sihrin amacı karşı tarafı kandırmaktır. Bunu da değişik yöntemler ile yapabilirler. Sihrin tümü küfre götürmez ama haramdır. Kur’an-ı Kerim büyü ve sihri yasaklayarak, şeytanların işi olarak hüküm vermiştir. Eğlence için dahi yapılsa, caiz değildir.” dedi.

Bazı insanların, umudunu büyü, sihir ve fala bağladığını söyleyen Yalçın, “Bunlar İslam’ın caiz görmediği kesinlikle haram kıldığı ve bir Müslüman’a yakışmayan tavırlar olduğunu bilmemiz gerekir. Hatta Resûlullah’ın,  falcıya veya kahine giderek onlara inananın Kur’an-ı inkar ettiğini belirttiği hadisi var. Müslümanlar büyü ve sihirle ilgilenmemeli” şeklinde konuştu.

“Bir Müslümanın buna tevessül etmemesi gerekir”

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e de sihir yapıldığına ve bunun sonucunda hastalandığını hatırlatan Yalçın, büyünün aklî ve ruhî yönden büyük zararlarının olabileceğine dikkat çekerek, “Bir Müslümanın buna tevessül etmemesi gerekir. Elhamdülillah biz Müslüman bir halkız, Kuran gibi bir mucize var aramızda. Resûlullah gibi bir zat önderimizdir ve İslam memleketinde ülkesinde yaşıyoruz. Böyle bir durumda bir Müslüman’ın merakı, İslami öğrenmek olmalıdır. İslam hakkında ciddi bir bilgiye sahip olan bir insanın kesinlikle sihre tevessül etmesi düşünülemez. Dolayısıyla biz Müslüman kardeşlerimizden ve Müslüman halkımızdan uyanık olmalarını ve küfrün birçok oyununun olduğunu ve bu oyunlarla da her zaman Müslümanlarla uğraştıklarını ve Müslümanları İslam’dan uzaklaştırıp İslam hakkında cahil bırakmak istediklerini bilmelerini istiyoruz.” diye konuştu.

İTTİHAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik ise bu tür işlerin batıl ve hurafe olduğuna dikkat çekerek, bu işlerin amaçlarından birinin de maddi çıkarlar olduğunu ifade etti.

Şenlik, “İnsanları, bu tür işlerle sömürüyorlar. Sihir, kebair günahlardandır ve İslam dışıdır. Hurafe türünden olaylarla insanları dolandırıyorlar. Büyü İslam’da büyük günahlardandır. Günümüzde bazı kesimlerce İslam dinini lekelemek için de yapılıyor. Din adamlarının bu tür işlerle uğraştığı imajı oluşturmak istiyorlar. Bu kötü niyetli bir faaliyettir. Müslümanların dinini bulandırmak, zamanını boş işlerle harcamak amaçlanıyor.” dedi.

Büyü ve sihir gibi mefhumların var olduğunu ancak helal olmadığını yineleyen söyleyen Yenişehir Müftüsü Şefket Dilmaç, “Var olan her şey helal olacak diye bir kaide yok. Hırsızlık da var, arsızlıkta, adam öldürme de var. Bunlar hak olamazlar ve Müslümanlara yakışmaz.” diye belirtti.

Sihir ve büyü ile insanların sömürüldüğüne dikkat çeken Dilmaç, “Sihir ve büyü insanları aldatmak ve sömürmek için yapılan işlerden ibarettir. Kimi bunu yıldızla yapar, kimi bunu yaldızlı sözlerle yapar. Büyücülerin bugüne kadar bir işi başarmış olduğuna şahit olan görülmemiş, zaten başarmaları da söz konusu değildir. Büyü ve sihir insanların cebindeki parayı almak için kullanılıyor. Karı kocayı birbirlerine sevdirmek ya da birbirinden ayırmak,  insanların arasında nefret uyandırmak gibi eylemler menfaat üzerine kuruludur. ” diye konuştu.

Bazı TV’lerde büyücülüğün özendirilmesine yönelik yayınlar yapıldığını söyleyen Dilmaç, bu tür yayınların önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Hiçbir insanın büyücülük ile insanların kaderini okuyamayacağını, geleceğini bilemeyeceğini söyleyen Dilmaç, “Dikkat ederseniz, hangi burca bakarsanız, kendinizi görürsünüz. Çünkü, insanları kandırmaya yöneliktir. Gezegen ve yıldızların, ayın ve tabiatın insanların üzerinde etkileri vardır. Ama şarlatanların iddia ettikleri gibi değildir.” ifadelerini kullandı.

“Allah’ın sizin için takdir ettiği kaderin önüne geçemezler”

Dilmaç, şöyle konuştu: “Oyulmuş taşların içinden geçmeye çalışanlar, köprülerden at nalları ve benzeri nesneler atanlar, mezarlıklarda değişik uygulamaları yapanlar, ellerine bir şeyin geçmeyeceğini bilmelidir. Çünkü bunları yaparak Allah’ın sizin için takdir ettiği kaderin önüne geçemezler. Allah’ın kaderini yine Allah değiştirir. Sadaka verirseniz, dua ederseniz ömür uzar, kadar değişir ancak başka bir yolu yoktur. Kaderi dua ve sadaka ile değiştirmeye çalışın büyü ile değil.” şeklinde konuştu. 

Editör Ramazan Cengiz

Etiketler
Yorum Yap
İslam
Mevlana'nın Mesnevi'si  Pedagoji Kitabı Ölçüsündedir
Mevlana'nın Mesnevi'si Pedagoji Kitabı Ölçüsündedir
Mevlana’nın yazmış olduğu Mesnevi’nin bir pedagoji kitabı mahiyetinde olduğunu söyleyen Doç. Dr. Süleyman Doğan, Mesnevi’nin yazılış amacının, kendi iç yolculuğunu doğru bir şekilde tamamlayabilen iyi bir insan yetiştirmek olduğunu vurguladı.
Mustafa Turan Mevlidin Dünü ve Bugünü Anlattı
Mustafa Turan Mevlidin Dünü ve Bugünü Anlattı
Rehberê Xelâsî Hz. Muhammed isimli Mevlid-i Şerif’in yazarı Mustafa Turan, Mevlid geleneğinin dünü ve bugününü anlattı.
Hz. Ömer İslam Sayesinde Adil Oldu
Hz. Ömer İslam Sayesinde Adil Oldu
Peygamber Sevdalıları Platformu Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen "Faruk-u Adil Hz. Ömer" programında, Hz. Ömer’in hayatından kesitler sunularak, adaletine vurgu yapıldı.
Gümüşhane de Meal Sınavı
Gümüşhane de Meal Sınavı
Meal Sınavı Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasında sınava kayıt ve bilgilendirme standı açıldı.
Hz. Ömer Yöneticiler Tarafından Örnek Alınmalı
Hz. Ömer Yöneticiler Tarafından Örnek Alınmalı
​Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (Sevgi-Der) organizesinde özel bir düğün salonunda kadınlara yönelik, "Faruk-u Adil Hz. Ömer" temalı program düzenlendi.
Hayrı Şerri Ayırabilen Nesiller Yetiştirmeliyiz
Hayrı Şerri Ayırabilen Nesiller Yetiştirmeliyiz
Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer,hak ile batılı, doğru ile yanlışı, şer ile hayrı birbirinden ayıran, sağlıklı düşünebilen, doğru kararlar verebilecek nesiller yetiştirmek mecburiyetinde olduklarını söyledi.
​Hz. Ömer sosyal adaletin simgesidir konferansı
​Hz. Ömer sosyal adaletin simgesidir konferansı
İdealist Gençler Topluluğu tarafından Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen “21'inci yüzyılda Adalet anlayışı ve Hz. Ömer” konulu konferansta konuşan Eğitimci-Yazar Abdulkadir Turan, Hz. Ömer’in sosyal adaletin simgesi olduğuna vurgu yaptı.
Hz. Ömer Diyarbakır’da anılacak
Hz. Ömer Diyarbakır’da anılacak
​Peygamber Sevdalıları Platformu Sözcüsü Adnan Akgönül, Sahabe ayı münasebetiyle tüm Türkiye'nin birçok şehrinde olduğu gibi Diyarbakır’da da Hz. Ömer anacaklarını belirtti.
Abdest Mucizesi
Abdest Mucizesi
Yaklaşık 1400 yıl önce ilk kez Müslümanlar tarafından insanların hayatına giren abdestin, manevi faydalarının yanında bir de tıbbi faydaları saymakla bitmiyor.
İzzedin El-Kassam Batman'da Anıldı
İzzedin El-Kassam Batman'da Anıldı
İngiliz ve siyonist işgalcilere karşı gösterdiği direnişle İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Şeyh İzzettin el-Kassam, şehadetinin 81’inci yıl dönümünde yâd ediliyor.
Büyü ve Sihir Caiz Değildir; Uzak Durun
Büyü ve Sihir Caiz Değildir; Uzak Durun
Dicle Nehri’nde suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan nesnelerin, büyü ve sihirde kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından âlimler, bu tür şeylerin dinen haram olduğunu vurgulayarak Müslümanların bunlarla ilgilenmemesi gerektiğini belirttiler.
İlk Seccadem Projesi Finali Mardin'de Gerçekleşti
İlk Seccadem Projesi Finali Mardin'de Gerçekleşti
Mardin'de bir okulda 8. sınıf öğrencileri arasında namazı yaymak ve namazı sevdirmek amacı ile yapılan etkinliğin finali gerçekleştirildi.